KK-T JDK zaprasza na film „Śniła mi się Połonina”

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprasza wszystkich miłośników Bieszczadów i nie tylko na film dokumentalny „Śniła mi się Połonina”, którego głównymi bohaterami są: legendarny Lutek Pińczuk i dzieło jego życia – „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Projekcja filmu odbędzie się dwukrotnie 16 września (piątek) w sali widowiskowej JDK o godz. 9.00 i 17.00. Bilety w cenie 15 zł są do nabycia w sekretariacie JDK oraz w Kinie JDK „Syrena”. Po wieczornym seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Robertem Żurakowskim.

Każdy chyba Polak ze starszego i średniego pokolenia słyszał o schronisku zwanym „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Setki tysięcy turystów odwiedziły ten obiekt. W tysiącach można też liczyć tych, którzy poznali osobiście Lutka Pińczuka (rocznik 1938), gospodarza kultowego schroniska, który „gazdował” w nim do 2016 r. Obecnie „Chatka Puchatka” Lutka Pińczuka już nie istnieje. W marcu 2020 roku schronisko zostało rozebrane. Budowa nowego obiektu, który zajął miejsce po „Chatce” właśnie dobiega końca.

Dokument Roberta Żurakowskiego poświęcony jest historii słynnego schroniska na Połoninie Wetlińskiej i jego budowniczego, ale pokazuje również szerzej warunki życia w dawnych Bieszczadach i następujące powoli zmiany. W produkcji wykorzystanych zostało mnóstwo archiwalnych filmów i zdjęć. Dla tych, którzy dawną „Chatkę Puchatka” dobrze znają, film będzie okazją do wspomnień, natomiast dla tych, którzy tylko o niej słyszeli albo nawet i nie – do poznania interesujących historii ludzi i miejsc. Dla jednych i drugich będzie to swoista podróż w czasie, w którą z pewnością warto się wybrać.

Bezpośrednio po wieczornym seansie, o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie Klubu Kulturalno-Turystycznego JDK, którego gościem będzie Robert Żurakowski, reżyser nie tylko filmu „Śniła mi się Połonina”, ale również kilku innych dokumentów o tematyce górskiej, takich jak: „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”, „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale” oraz „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”.

Będzie to kolejne spotkanie zorganizowane przez KK-T JDK poświęcone Lutkowi Pińczukowi i „Chatce Puchatka”. Poprzednie odbyło się w JDK 27 listopada 2020 r. Był to wieczór autorski ze znanym leśnikiem i goprowcem Edwardem Marszałkiem oraz promocja jego najnowszej książki „Lutek co miał szałas na połoninie”, na które tłumnie przybyła brać turystyczna.

***

Tytuł filmu: Śniła mi się Połonina

Data projekcji: 16 września 2022 r. (piątek), godz. 9.00 i godz. 17.00.

Miejsce projekcji: sala  widowiskowa JDK, ul. Kołłątaja 1.

Czas projekcji: 90 minut.

Cena biletu: 15 zł (miejsca sprzedaży: sekretariat JDK, Kino „Syrena” JDK).

Spotkanie z reżyserem: sala widowiskowa JDK, godz. 18.30.

er