KK-T JDK i PTTK zapraszają w góry: Perły Beskidu Sądeckiego

Przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Sądeckiego poprowadzi wycieczka zaplanowana na sobotę, 16 marca br., przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Jaśle.

Około 13-kilometrową, średnio wymagającą trasą, wiodącą przez Rezerwat przyrody Wierchomla, który jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, poprowadzi grupę dobrze znany w środowisku i lubiany przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik. Wznoszący się w górę szlak, którym pójdą turyści, wytyczony został wzdłuż dolnego i środkowego biegu potoku Wierchomlanka przez chronione bukowo-jodłowe kompleksy leśne z Wierchomli Małej przez Pustą Wielką, obok Bacówki nad Wierchomlą do Wierchomli Wielkiej.

Wierchomla Mała (woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Piwniczna-Zdrój) – urocza wieś w dolinie potoku Mała Wierchomlanka, pomiędzy Muszyną a Piwniczną-Zdrój. Okolica znana jest ze Stacji Narciarskiej „Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla” z dziesięcioma wyciągami, w tym najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym o długości 1600 m.

Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) – niezwykle malowniczy szczyt pomiędzy Wierchomlą, Żegiestowem i Muszyną. W jego obrębie znajduje się kompleks starodrzewia bukowo-jodłowego oraz interesujące twory skalne: piaskowce magurskie i zlepieńce.

Bacówka nad Wierchomlą (887 m n.p.m.) – cudnie umiejscowione schronisko na Polanie nad Wierchomlą, spod którego można delektować się piękną panoramą obejmującą Pasmo Radziejowej, Góry Lubowelskie oraz Tatry.

Wierchomla Wielka (woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Piwniczna-Zdrój) – wieś otoczona zalesionymi górami. Największą atrakcją historyczną miejscowości jest XIX-wieczna, zabytkowa, drewniana cerkiew greckokatolicka o konstrukcji zrębowej, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Polichromia wnętrza zbudowanej w 1821 r. świątyni utrzymana jest w tradycji barokowo-klasycystycznej o motywach architektonicznych ze scenami figuralnymi. Zachowało się całe XVIII/XIX-wieczne wyposażenie wnętrza: ikonostas o bogatej dekoracji snycerskiej z XIX w., ołtarz w kształcie konfesji w prezbiterium, ołtarze boczne, a w nich ikony z XVIII i XIX w. oraz o podobnym rodowodzie obrazy i feretrony z ikonami.

Termin wyjazdu: 16 marca br. (sobota), godz.7.00, sprzed budynku JDK, powrót około godz. 20.00.

Koszt wyjazdu: 120 zł, (członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 110 zł).

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK w Jaśle, ul Floriańska 15, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 17.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Informacja w JDK: tel. 514 284 625.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er