KK-T JDK i PTTK: Bieszczady, na Caryńską

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle organizują w pierwszą sobotę lipca br. (6.07.2024) wycieczkę w Bieszczady, z wejściem na Połoninę Caryńską, pod przewodnictwem Józefa Kaczora.

Średnio wymagająca, około 12-kilometrowa trasa wędrówki (czas przejścia ok. 5 godzin), prowadzić będzie z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską, a stamtąd, przez Przysłup Caryński do Bereżek.

Bieszczadzkie Połoniny to rozległe hale górskie, porośnięte latem wysokimi trawami, wznoszące się ponad górną granicę bukowych lasów regla dolnego. Zajmują szczyty najwyższych pasm górskich Bieszczadzkiego Parku Narodowego i sięgają daleko, aż po siniejące kresy horyzontu.

Brzegi Górne (737 m n.p.m.) do 1968 roku nosiły nazwę Berehy Górne. To mała wioska w gminie Lutowiska zlokalizowana między Wetliną a Ustrzykami Górnymi. Wychodzą z niej szlaki na Połoninę Wetlińską i Caryńską.

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) jest masywem górskim położonym między dolinami Prowczy i Wołosatego, w którym leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa przez Wyżniańską Przełęcz graniczy on z Działem w paśmie granicznym. Przez grań Caryńskiej przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Brzegów Górnych do Ustrzyk. Widokowo jest to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach Zachodnich.

Przysłup Caryński (795 m n.p.m.) to malowniczo położona przełęcz, pomiędzy grzbietem Połoniny Caryńskiej od południa i zboczami Magury Stuposiańskiej (1016 m n.p.m.) od północy, stanowiąca węzeł szlaków turystycznych.

Bereżki (606 m n.p.m.) – osada powstała jako przysiółek Stuposian.

Program wycieczki obejmuje ognisko z pieczeniem kiełbasek – prowiant własny.

***

Termin wycieczki: 6 lipca br. (sobota); wyjazd godz. 6.00 sprzed budynku JDK; powrót około godz. 20.00.

Koszt uczestnictwa: 130 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł).

Koszt dodatkowy: bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego – normalny 8 zł; ulgowy 4 zł.

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, piątek od godz. 8.00 do 16.00.

Szczegółowe informacje: w JDK, tel. 514 284 625; w PTTK tel. 13446 3340.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er