Wycieczka rowerowa do ekologicznych gospodarstw w okolicach Jasła

Głównym celem kolejnej wyprawy rowerowej, zorganizowanej przez PTTK Oddział w Jaśle i Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury, będzie zwiedzanie znanych nie tylko w regionie jasielskim gospodarstw, które postawiły na ekologiczne uprawy. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 13 lipca br.

Około 34-kilometrowy szlak prowadzić będzie z Jasła (sprzed JDK) przez okolice Niegłowic, Dębowca, Dobryni, Folusza, Cieklina i Józefowa z powrotem do Jasła.

Rowerzyści najpierw odwiedzą wyspecjalizowane gospodarstwo ogrodnicze „Flora in Vitro” w Dębowcu, prowadzone przez państwa Dorotę i Krzysztofa Dąbrowskich, potem Gospodarstwo Ekologiczne Bio Gumienni państwa Barbary i Mariusza Gumiennych w przysiółku Kopaniny.

Pierwsze ze zwiedzanych gospodarstw posiada specjalistyczne laboratorium „In vitro” oraz rozległe obiekty szklarniowe i jest znane z uprawy różnych roślin ozdobnych. Drugie jest liderem wśród producentów zdrowej żywności i specjalizuje się w uprawie czystych, prastarych odmian zbóż: samopszy, płaskurki, orkiszu, żyta-krzyca oraz warzyw i ziół. Ponadto właściciele gospodarstwa Bio Gumienni hodują kury, kaczki, perliczki, króliki i kozy.

Dodatkową atrakcją wycieczki będzie możliwość zobaczenia tzw. Diablego Kamienia (pokaźna grupa skał, oddzielonych od siebie szczelinami, których ściany osiągają do 15 metrów wysokości), w znanej z obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych wsi Folusz.

***

Termin wyjazdu: 13 lipca br. (sobota), sprzed JDK.

Koszt wyjazdu: 20 zł – wpłaty w Zarządzie Oddziału PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek – czwartek w godz. 9.00 – 17.00, piątek godz. 8.00 – 16.00).

Program przewiduje ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Szczegółowe informacje: w JDK, tel. 514 284 625, w PTTK tel. 13 446 3340.

Uwaga, obowiązuje ubiór turystyczny i kask ochronny.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er