KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na wycieczkę w Tatry

Jasielski Oddział PTTK wspólnie z Klubem Kulturalno-Turystycznym Jasielskiego Domu Kultury przygotował wyjazd w Tatry i wspinaczkę na Kasprowy Wierch, z którego można podziwiać spektakularne pejzaże. Wycieczkę zaplanowano na sobotę, 14 sierpnia br., a poprowadzi ją znany i lubiany przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik.

Autobus wyjedzie z Jasła, sprzed budynku JDK, o godz. 4.00; powrót około godz. 21.00. Na szlak, którego przejście zajmuje około 5,5 godz. i wymaga dobrej kondycji fizycznej, grupa wyruszy z Kuźnic. Trasa będzie prowadzić przez Myślenickie Turnie, Kasprowy Wierch, Dolinę Gąsienicową (Murowaniec – schronisko) i Boczań do Kuźnic.

Kuźnice są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach, położonym w Dolinie Bystrej na wysokości 1025 m n.p.m. Kojarzą się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch, która ma tu stację początkową. Kuźnice to także duży węzeł szlaków prowadzących na Kasprowy, Giewont, Nosal oraz w rejon Ścieżki nad Reglami.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) leży na grani głównej Tatr. Jest łatwo dostępny i – bez względu na porę roku – należy do najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Tatrach. Na Kasprowy prowadzi wiele szlaków. Tuż poniżej wierzchołka znajduje się górna stacja kolejki linowej, a wyżej – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które stoi na samym szczycie i jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce.

Dolina Gąsienicowa to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych tatrzańskich zakątków. Miejsce, które zachwyca o każdej porze roku, ale najpiękniej prezentuje się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy zakwita wierzbówka kiprzyca. Fioletowe dywany kwiatów wspaniale prezentują się na tle monumentalnych tatrzańskich szczytów. Na hali znajduje się historyczne Schronisko Górskie PTTK Murowaniec (1505 m n.p.m.), szałasy, leśniczówka, strażnicówka TPN „Gawra”, Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz baza taterników tzw. Betlejemska.

Boczoń (1224 m n.p.m.) – wzniesienie w reglowej części Tatr Zachodnich nad Doliną Jaworzynką.

***

Koszt wycieczki: 130 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł.

Dodatkowe koszty: przejazd busem tam i z powrotem na trasie Zakopane – Kuźnice – Zakopane: 8 zł; wstęp do TPN: 7 zł bilet normalny, 3,5 zł ulgowy.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, w godz. 9.00 – 17.00).

Informacje w JDK pod telefonem: 514 284 625.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a w związku z obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi – posiadanie maseczki ochronnej oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(er)