KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na szczyt Giewontu. Wycieczka odwołana!

Wyprawę na Giewont, jeden z najpopularniejszych szczytów tatrzańskich, zwieńczony słynnym krzyżem, przygotowali wspólnie: Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Jasło. Na wycieczkę, która odbędzie się 17 września br. (sobota), organizatorzy zapraszają turystów wprawionych w górskich wędrówkach.

Przewodnikiem grupy, która wyruszy w drogę 17 września (sobota) o godz. 4.00 sprzed budynku JDK, a wróci w to samo miejsce około godz. 22. będzie Tadeusz Wójcik. Uczestnicy wycieczki przejdą szlakiem umiarkowanie trudnym, przeznaczonym dla wprawionych turystów. Trasa prowadzić będzie z Kuźnic (ok. 1025 m n.p.m.) przez Kalatówki (ok. 1200 m n.p.m.), Halę Kondratową (ok. 1345 m n.p.m.), Kondracką Przełęcz (ok. 1725 m n.p.m.) i Wyżnią Kondracką Przełęcz (ok. 1765 m n.p.m.) na Giewont (1894 m n.p.m.). W drodze na szczyt czeka ich krótki odcinek z łańcuchami ułatwiającymi stromą wspinaczkę. Trasa wiodła będzie po kamiennych stopniach a następnie po kamiennych płytach, nabierając szybko wysokości. Miejscami skały są wyślizgane. Zejście będzie nieco trudniejsze, wymagające większej uwagi głównie ze względu na zdecydowanie większą śliskość skał.

Po wejściu na nierozległy wierzchołek, którego północne stoki opadają pionowo w otchłań, można będzie na chwilę zatrzymać się u stóp 15-metrowego krzyża, by podziwiać rozciągającą się wspaniałą panoramę gór. Zdobycie szczytu i powrót zajmą łącznie około 7,5 godziny.

Giewont zwany również śpiącym rycerzem, jest jednym z najbardziej popularnych tatrzańskich szczytów. Leży w całości na terenie Polski, w Tatrach Zachodnich, w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Owiana licznymi legendami, powszechnie rozpoznawalna sylwetka tej góry, dostojnie króluje nad Zakopanem, będąc symbolem zarówno miasta jak i samych Tatr.

***

Koszt wyjazdu: 140 zł, członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi dawcy Krwi – 130 zł.

Koszty dodatkowe: bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy.

Termin: 17 września br. (sobota), godz. 4.00, sprzed JDK.

Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 -1 7.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er