KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na przechadzkę po rajskiej krainie Ropek

Kolejna jesienna wycieczka zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle, a zaplanowana na sobotę, 12 listopada br., poprowadzi w urokliwe zakątki Beskidu Niskiego, okolice zacisznego zdroju Wysowa.

Wycieczka będzie kontynuacją ubiegłorocznej wyprawy, przerwanej na początkowym odcinku ze względu na śmierć jednego z jej uczestników – kolegi Jacka, który zasłabł i zmarł na pięknej, skąpanej w słońcu polanie – i Jego pamięci będzie poświęcona.

Turyści pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika wyjadą sprzed JDK o godz. 8.00 i wrócą w to samo miejsce około godz. 20.00. Blisko 9-kilometrowy łagodny szlak, którym przejdą po dojeździe autokarem na miejsce, biec będzie z Wysowej przez Ropki do Hańczowej. Przewodnikiem na tym odcinku będzie znana i lubiana pasjonatka Wysowej, a zarazem przewodniczka beskidzka Maria Świder.

W drugiej części wycieczki turyści skierują się do parku zdrojowego w Wysowej i dalej, na urokliwe ścieżki Doliny Łopacińskiego wzdłuż potoku Szumniak, do leśnej wiaty, gdzie zorganizowane zostanie ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Na zakończenie zaplanowano spacer po centrum klimatycznego uzdrowiska i czas na przytulne kafejki, w których wyśmienita kawa i wyborne ciasta podobno rywalizują z najlepszymi paryskimi kawiarniami.

Ropki – wieś w dolince jednego z dopływów rzeki Ropy (potok Ropka), między wzgórzami Gródek (681 m. n.p.m.), Siwiejka (785 m n.p.m.) i Dzielec (717 m n.p.m.). Jest to miejscowość łemkowska, niezwykle cicha, nazywana Doliną Słońca, ze względu na położenie w miejscu wyjątkowo słonecznym. Otaczające ją lasy obfitują w buki, przeplatające się ze świerkami i brzozą. W pobliżu znajduje się cudowna widokowo Przełęcz Hutniańska i Przełęcz Lipka.

***

Termin: 12 listopada br. ( sobota); wyjazd godz. 8.00 sprzed JDK, powrót około godz. 20.00.

Koszt: 90 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Honorowi Dawcy Krwi – 80 zł).

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia i wpłaty: Oddział PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, w godz. 9.00 – 17.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Uwaga obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz jej odwołania z przyczyn od niego niezależnych.

er