JDK i PTTK w Jaśle zapraszają na wycieczkę studenckim szlakiem Beskidu Niskiego

Na sobotę, 11 maja br., zaplanowany został kolejny wyjazd autokarowy przygotowany przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Kulturalne Oddział w Jaśle. Tym razem fani zwiedzania południowo-wschodnich rubieży naszego kraju z KK-T JDK i PTTK, zawędrują w centralną część Beskidu Niskiego, na pogranicze polsko-słowackie.

Wycieczkowicze przemierzą około 10-kilometrową, nie wymagającą szczególnych predyspozycji trasą, która prowadzić będzie z Jaślisk przez Zyndranową (gdzie znajduje się Chatka Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie) do Przełęczy Dukielskiej.

Jaśliska to niewielka miejscowość w Beskidzie Niskim, leżąca przy polsko-słowackiej granicy, nad rzeką Jasiołką. Dziś trudno sobie wyobrazić, że ongiś było to ważne, tętniące życiem miasto, przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry, należące do biskupów przemyskich i będące lokalnym ośrodkiem władzy królewskiej. Jaśliska miały wówczas prawo składu i organizowania jarmarków, były otoczone murami obronnymi, a pod rynkiem ciągnęły się piwnice, w których składowano węgierskie wina. Z czasem miasteczko zaczęło tracić na znaczeniu. Do jego ostatecznego upadku przyczyniła się pierwsza wojna światowa i pozbawienie praw miejskich. Zmiany nie zatarły jednak wszystkich śladów dawnej świetności. Centralną częścią wsi jest rynek z niedawno wyremontowanym ratuszem pośrodku, otoczony niską zabudową jednorodzinną. Wartość historyczną mają drewniane domy z podcieniami z XIX w. w zachodniej pierzei rynku, przy drodze prowadzącej do kościoła z połowy XVIII w.

Zyndranowa jest pięknie położoną wsią w środkowej części Beskidu Niskiego, nieco na północny wschód od Przełęczy Dukielskiej, czyli w niewielkiej odległości od grzbietu wododziału Karpat Zachodnich. Rozciąga się na długości ok. 5 km z południa na północ, wzdłuż górnego biegu potoku Panna. Otoczona zalesionymi górami wieś, znana jest z Muzeum Kultury Łemkowskiej, cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz stojącej na górnym krańcu miejscowości Chatki Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich – Rzeszów. Chatka ta jest doskonałym punktem wypadowym m.in. na tereny Beskidu Dukielskiego.

Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) jest najniższym punktem w głównym grzbiecie Karpat i od najdawniejszych czasów była ważnym punktem przekraczania tych gór. Ma bardzo bogatą historię. Już w XIV w. biegł przez nią trakt handlowy łączący Polskę z Węgrami i Bałkanami. Ruch przez przełęcz zwielokrotnił się w XIX w., kiedy to zbudowano nową, bardziej komfortowa drogę. Sąsiedztwo uczęszczanego szlaku handlowego przyczyniło się z kolei do rozwoju pobliskich miast. Przełęcz Dukielska była świadkiem wielu bitew i konfliktów. Szczególnie tragiczny dla tych okolic był okres II wojny światowej. W 1944 roku przełęcz stała się miejscem krwawych walk Niemców, Armii Czerwonej oraz słowackich i ukraińskich powstańców. Łącznie zginęło tam około 200 tys. osób.

Program wycieczki przewiduje turystyczne przejście na stronę słowacką i wejście na wieżę widokową w Vyšným Komárniku oraz tradycyjnie ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

***

Termin wyjazdu: 11 maja br. (sobota), godz. 7.00, sprzed JDK; powrót około godz. 20.00.

Koszt wyjazdu: 90 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 80 zł).

Koszt dodatkowy: 1 euro (wstęp na wieżę widokową na Słowacji w Vyšným Komárniku).

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, w piątek od godz.8.00 do 16.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo, ze względu na przekraczanie granicy ze Słowacją – dowód osobisty.

Informacja w JDK: tel. 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er