Jasło świętuje w Olsztynie 550. urodziny Mikołaja Kopernika

Batiki wykonane w Pracowni Plastycznej Jasielskiego Domu Kultury można obejrzeć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie na wystawie „De Copernicus – trzy Pracownie i Goście”. Obok naszych prac są również te z Przasnysza, Olsztyna i Warszawy. Wernisaż odbył się 10 sierpnia br., a ekspozycja czynna jest do 17 bm.

Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Efektem są unikalne i kolorowe wzory, które tym razem opowiadają o… Mikołaju Koperniku.
W naszej Pracowni Plastycznej, której opiekunem jest Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki i wystawiennictwa, prowadzone są zajęcia: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W WBP w Olsztynie swoje prace prezentuje ta ostatnia grupa, która działa od 2012 roku i zajmuje się głównie tworzeniem ikon. Natomiast batik pojawił się stosunkowo niedawno, a wraz z nim pierwsze sukcesy.
W wystawie uczestniczyły: Renata Markuszka, Edyta Materowska, Katarzyna i Barnaba Wrońscy, Krystyna Ziemba oraz Anna Brożyna.

kp