Jasło ma swój sztandar

Okolicznościową mszą świętą połączoną z poświęceniem sztandaru w kościele kolegiackim pw. Wniebowzięcia NMP, rozpoczęły się uroczystości nadania sztandaru Miastu Jasłu. Po nabożeństwie, na jasielskim rynku odbył się apel pamięci oraz okolicznościowe wystąpienia. Następnie sztandar został wniesiony do budynku Urzędu Miasta i zdeponowany w gablocie. To podniosłe wydarzenie miało miejsce 26 kwietnia br., w 659. rocznicę nadania praw miejskich Jasłu.

 Starania o nadanie sztandaru jasielskie władze rozpoczęły końcem stycznia 2018 roku. Na podstawie uchwały Rady Miejskiej, burmistrz powołał zespół roboczy do przeprowadzenia procedury nadania sztandaru miastu. W jego skład weszli pracownicy magistratu, historycy i plastycy jasielscy. Ich  zadaniem było m.in. opracowanie projektu wraz z uzasadnieniem, przygotowanie wniosku do komisji heraldycznej, celem wydania opinii oraz opracowanie projektu zasad używania sztandaru. Równoległe trwały uzgodnienia dotyczące sposobu jego sfinansowania.- Pomysłodawcy powzięli decyzję o zawiązaniu Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła i pokryciu kosztów wykonania z wpłat członków Komitetu. Jak się okazało największym problemem było uzyskanie opinii komisji heraldycznej. Po pierwsze, ze względu na okres pandemii, kiedy to prace komisji zostały zawieszone, a po drugie – na odmienne postrzeganie sposobu przedstawienia tła dla naszego herbu. Zdaniem komisji, właściwym powinno być tło w kolorze niebieskim. Jednakże po ponownym przesłaniu uzasadnienia,  przyjętych rozwiązań oraz wprowadzeniu drobnych korekt, w lutym br. komisja zaakceptowała projekt sztandaru miasta Jasła – wspominał początki prac nad sztandarem Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.  

Dzięki temu, już 25 marca br. Rada Miejska Jasła przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia sztandaru Miasta Jasła oraz określenia zasad jego używania. Sztandar w całości został wykonany ręcznie w pracowni Zofii Myśliwiec z Jasła i w trakcie uroczystości na jasielskim rynku zaprezentowany wszystkim zgromadzonym przez poczet sztandarowy, składający się  z pracowników Urzędu Miasta. Z kolei  oficjalnego przywitania władz miasta ze sztandarem dokonał poczet Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła w składzie: sztandarowy Marcin Węgrzyn, wraz z asystą: Krystyną Sikorą i Elwirą Musiałowicz -Czech.

–  Dzisiaj sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków. Trudno w tym momencie nie nawiązać do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła. Ustanowieniem sztandaru oddajemy również hołd tym jaślanom, którzy postanowili wrócić i odbudować nasze miasto. Niech więc przekazywany dzisiaj sztandar będzie elementem budowania lokalnej tożsamości, niech będzie powodem do dumy i symbolem integrującym mieszkańców. Szczególnie, że czynimy to prawie w dzień zakończenia realizacji projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, którego był to jeden z głównych celów. Również data 26 kwietnia nie jest przypadkowa. Przyjmuje się bowiem, że tego dnia zostały nadane Jasłu prawa miejskie  – podkreślił z dumą włodarz miasta.

Sztandar jest również kolejnym – oprócz herbu, pieczęci  i flagi – symbolem miasta. Jego nadanie jest kontynuacją zapoczątkowanej jeszcze w latach 90. XX wieku odbudową symboliki miejskiej według miejscowej, wielowiekowej tradycji historycznej. Od tej pory będzie towarzyszył życiu miasta we wszystkich jego najważniejszych momentach.

Oficjalną część wydarzenia w Urzędzie Miasta zakończyło podpisanie aktu nadania sztandaru miastu Jasłu przez burmistrza Ryszarda Pabiana i przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Raka. Kontynuacja, w formie prelekcji oraz występów artystycznych miały miejsce już w Jasielskim Domu Kultury. Tam okolicznościowe referaty wygłosili dr Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Patryk Niemiec, jaślanin, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszy z nich opowiadał o jasielskich symbolach, zaś drugi o znakach historycznych gmin należących obecnie do powiatu jasielskiego. Na koniec wystąpili młodzi artyści: Patrycja Wąsik i Kornelia Nowak, recytatorki z Jasielskiego Domu Kultury przygotowane przez Helenę Gołębiowską oraz uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle im. Witolda Lutosławskiego – Julia Dąbrowska (fortepian) z towarzyszeniem kwartetu w składzie: Emilia Wolanin (flet), Marlena Szot (wiolonczela), Elżbieta Bukowiec  (skrzypce), Paweł Pietruszka (klarnet).

***

Sztandar został ufundowany przez Społeczny Komitet Nadania Sztandaru Miasta Jasła w składzie:  śp. Małgorzata Adamska – Chmiel, Dorota Bilewicz, Jacek Borkowski, śp. Bogusław Buglewicz, Michał Burbelka, Andrzej Czernecki, Urszula Czyżowicz, Andrzej Dybaś, Iwona Dziedzic, Józef Kędrek, Mariola Mazur, Kazimierz Mikrut, Elwira Musiałowicz – Czech, Alicja Nowosielska, Jerzy Okarma, Ryszard Pabian, Krzysztof Pec, Antoni Pikul, Lech Polak, Henryk Rak, Michał Rybka, Paweł Rzońca, Krystyna Sikora, Michał Sołtys, Mariusz Świątek, śp. Jerzy Węgrzyn, Marcin Węgrzyn, Bogusława Wójcik, Bogdan Ziemba.

kp