Jasielski Festival X Muzy

Cykl działań dla mieszkańców Jasła, dotyczących polskiej sztuki filmowej i jej różnych aspektów to nowy projekt realizowany przez Jasielski Dom Kultury, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ideą przewodnią zadania, które potrwa do 31 sierpnia br.  jest upamiętnianie Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, urodzonego w Jaśle jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, Honorowego Obywatela Miasta.

Na kulturę filmową spojrzymy z kilku perspektyw, zawsze uwzględniając w nich postać jednego z najzacniejszych współczesnych jaślan, zmarłego w 2021 roku Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, o którym będziemy utrwalać pamięć poprzez organizację Jasielskiego Festiwalu X Muzy – wyjaśnia cel projektu Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Festiwal stworzy możliwości do zdobywania wiedzy o filmie przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. – Proponujemy innowacyjne dla mieszkańców Jasła połączenie aktywności związanych z filmem, tworzymy miejsca spotkań dla różnych osób i grup zainteresowanych filmem, dając impuls do budowania więzi w społeczności lokalnej – dodaje dyrektor JDK.

Projekt poszerzy wiedzę z zakresu polskiego kina, będzie miejscem nabywania kompetencji i rozwoju pozaszkolnej edukacji, przestrzenią spotkań i spędzania czasu w przyjaznych warunkach, pozwalających na rozwój pasji i budowę kapitału relacji międzyludzkich.

Poszczególne wydarzenia realizowane będą na rynku miejskim oraz na Przystanku „Kwiatowa”. Ich nieodpłatna formuła pozwoli na niwelowanie barier kompetencyjnych i finansowych wśród różnych grup społecznych, również narażonych na wykluczenie.

W ramach Festivalu X Muzy zorganizowana zostanie plenerowa wystawa fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (czerwiec-lipiec). Przez wakacje odbywać się będzie plenerowy przegląd filmów z muzyką Matuszkiewicza, natomiast w ostatnią sobotę sierpnia na jasielskim rynku odbędzie się spotkanie z twórcami filmowymi Ewą Wiśniewską, (aktorką filmową i teatralną) oraz Łukaszem Maciejewskim (dziennikarzem, filmoznawcą, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły filmowej w Łodzi).

kp

Poprzedni artykułPiotruś Pan i Piraci w JDK
Następny artykułII nagroda dla Karoliny Polak w Łukowie