II Festiwal Musica Classica: Koncert papieski

Koncert papieski był drugim z trzech, organizowanym w ramach II Festiwalu Musica Classica. Wydarzenie miało miejsce w Jasielskim Domu Kultury 28 maja br. Na scenie, w sali widowiskowej wystąpili: orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej  I st. i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle I i II st. w Jaśle pod batutą  Piotra Dudy, soliści i recytatorzy JDK oraz zaproszeni goście.

Idea tego Festiwalu ma na celu rozpowszechnianie muzyki klasycznej, ale nie tylko. Termin „klasyczny” odnosi się również do czegoś tradycyjnego, ogólnie powszechnego, standardowego, a nawet wzorowego. Chcielibyśmy, aby muzyka, która rozbrzmiewać będzie w ramach Festiwalu stała  się klasyczna w pełnym tego słowa znaczeniu – mówił witają gości Mateusz Gałuszka, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II oraz recytację jego poezji, jak również twórczości księdza Jana Twardowskiego. Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpili  soliści, uczęszczający na zajęcia wokalne do Ewy Grzebień, instruktorki ds. muzyki w JDK oraz zaproszeni goście: Aleksandra Tocka, Karolina Polak, Natalia Spólnik, Aleksandra Wietecha, Paulina Pawluś, Jan Baciak, Mikołaj Majda. Natomiast recytatorów:  Natalię Żegleń, Zuzannę Bernacką i Jonatana Maciejowskiego przygotowała Helena Gołębiowska, dyrektor JDK.

Trzeci, ostatni koncert w ramach II Festiwalu Musica Classica odbędzie się 5 czerwca w koście pw. Św. Marcina w Szebniach. Tym razem będzie to koncert muzyki kameralnej w wykonaniu dr. hab. Piotra Lato, klarnecisty,  kierownika Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz akordeonisty i kompozytora dr. Macieja Zimki z tej samej Katedry.

Organizatorami Festiwalu są: Urząd Miasta w Jaśle oraz Urząd Gminy Jasło, natomiast współorganizatorami: Jasielski Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I st., Prywatna Szkoła Muzyczna I i II st. II Festiwal Musica Classica sponsorują: Bank Spółdzielczy w Bieczu oddział  w Jaśle, Techprofbud oraz Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle.

kp