Historia internowanego prymasa Wyszyńskiego na dużym ekranie. Pokaz filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”

Na dzień (12 września) przed beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jasielskim Domu Kultury odbył się pokaz filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, opowiadający historię internowania prymasa. Fabularyzowany dokument, w którym w tytułową rolę wcielił się Marek Kalita, został wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw w 2017 roku.

Film w reżyserii Macieja Wójcika opowiada historię 3-letniego internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Scenariusz napisany przez Marcina Ziobro, został opracowany w oparciu o historyczne materiały archiwalne, wspomnienia siostry Bogumiły oraz pamiętniki samego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Film TV Obiektyw jest okazją do upamiętnienia tych wydarzeń, przypomnieniem czasu i dzieła, jakim są Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz obchody 1000-lecia Chrztu Polski.

Obok M. Kality wystąpili m.in. Jerzy Trela i Aleksandra Popławska. W filmie pojawili się również: pracownice Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Halina Szajer i Iwona Czarcińska, historyk z krakowskiego IPN dr Maciej Korkuć, dr Ewa K. Czaczkowska, historyk, autorka książki “Kardynał Wyszyński. Biografia” oraz kardynał Stanisław Dziwisz.

(kp)