Gdybym był bogaty… Kultura żydowska w JDK

Na piątkowy wiosenny wieczór z piosenkami i humorem żydowskim zaprosili artyści Jasielskiego Domu Kultury. Na scenie wystąpili aktorzy teatru „Antrakt”, soliści i zespół wokalny „Muza” oraz tancerze R-Revolution . Podczas godzinnego koncertu, który odbył się 14 kwietnia br. na scenie JDK  zabrzmiały m.in. „Austeria”, „Sunrise sunset”, „Purim, purim”, „Gdybym był bogaty” oraz wiele innych piosenek i tekstów. Spektakl wyreżyserował Jacek Buczyński, oprawą muzyczną oraz przygotowaniem zespołu i solistów zajęła się Ewa Grzebień, choreografię opracowała i przygotowała Katarzyna Korona. Scenografię opartą na obrazach Marca Chagalla przygotowały instruktorki plastyki JDK: Anna Brożyna i Katarzyna Wójcik.

Gości powitała Inga Marczyńska, popularyzatorka historii i sztuki żydowskiej, która przypomniała historię wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 roku). Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia 8 grudnia 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, „oddając hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego”. Tej akcji przypisany jest symbol – żółty żonkil (zrobiony z papieru przez panią Ingę oraz młodzież, który każdy otrzymywał przy wejściu na salę widowiskową) oraz hasło” Łączy nas pamięć. – Pamięć jest jedną z największych wartości, bo określa naszą tożsamość. Łączmy się w pamięci historii wielu wieków, wspólnej  wielokulturowości polskiej i opiekujmy się wspólnym dziedzictwem – powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia pani Inga.

Z kolei Jacek Buczyński, dodał, że ten wieczór zrodził się trochę z przypadku, ale za to idealnie wpisał się w rocznicę powstania. – Będzie nie tylko smutno, ale też i radośnie. Jak to w życiu – zapowiedział koncert.  I było. Widownia bawiła się znakomicie przy piosenkach, dowcipach i tekstach, które oddały charakter narodu żydowskiego, jego kulturę i historię.