Galeria JDK: W krzywym akwarium Macieja Zielińskiego

Od dziś (12 bm.) do 25 lutego br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury można oglądać prace plastyczne Macieja Zielińskiego.  Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje obrazy stanowiące połączenie malarstwa  akrylowego i kolażu z przygotowanych wcześniej elementów papierowych.

Moje prace to mieszanina ilustracji i elementów malarskich, zaś temat to najczęściej pretekst do graficznej zabawy i poszukiwań. Obrazy rozpadają się na kawałki i budują na nowo, tworząc  swój własny poskładany świat – mówi artysta.

Maciej Zieliński, urodzony w 1977r. w Legnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo – Hutniczej, na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach zmienił jednak uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi projektami,  Zieliński powrócił do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „ Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik, znalazł swój ulubiony sposób pracy. – W porównaniu do prac cyfrowych, taki sposób tworzenia, mimo iż zasadniczo podobny (wycinanie elementów, retusz, warstwy korekcyjne), daje dużo większą frajdę, wynikającą z bezpośredniego kontaktu z materiałem oraz namacalny efekt w postaci jednostkowego przedmiotu  – obrazu. W swoich pracach staram się balansować na granicy porządku i bałaganu. Swobodną  i intuicyjną część  procesu (kolaż) przeplatam warstwami farby, które porządkują i edytują naniesione elementy – dodaje twórca.

JDK