EWIDENTNY TALENT!

Jonatan Maciejowski zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA Wrocław 2022.

Kilkakrotnie już, oglądając spektakle i imprezy kulturalne na deskach Jasielskiego Domu Kultury, mogliśmy się przekonać o tym, że  Jonatan to sceniczne zwierzę. Teraz młody artysta postanowił zrobić następny krok i skonfrontować swój warsztat aktorski z ocenami profesjonalnego jury.

W miniony weekend przeżył wielką aktorską przygodę, zdobywając przy okazji  wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu (ewidentnych!) Talentów Aktorskich FeTA Wrocław 2022.  Podczas zmagań finałowych zaprezentował monodram zatytułowany „TUWIMy”, będący kompilacją tekstów Juliana Tuwima. Jurorzy docenili  dobór tekstów, świetną interpretację, niezwykłe poczucie humoru oraz potężną dawkę energii, która zdawała się rozsadzać scenę.

Festiwal, który liczy sobie  ponad 20 lat, gromadzi młodych ludzi, entuzjastów teatru z całej Polski. Wśród 14 uczestników zakwalifikowanych do konkursu znaleźli się studenci I i II roku szkół teatralnych, uczniowie szkół artystycznych oraz osoby zajmujące się działalnością teatralną w palcówkach kultury. Jonatan, jak się okazało, mógł śmiało z nimi konkurować i zdobyć uznanie publiczności i jurorów. W tym roku w jury zasiedli: Ewelina Paszke-Lowitzsch, aktorka i pedagog wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych; Błażej Peszek, aktor i reżyser  Narodowego  Teatru Starego w Krakowie, pedagog AST i Akademii Muzycznej  w Krakowie oraz Sambor Dudziński, aktor, performer, muzyk i kompozytor. Jurorzy nie tylko oceniali konkursowe prezentacje, ale także udzielali fachowych porad, dając cenne wskazówki, komentując obejrzane spektakle. Podkreślali wysoki poziom i różnorodność tematów i form prezentowanych monodramów, odwagę w podejmowaniu trudnych tematów.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Monodram Jonatana znalazł się wśród 14 wyłonionych przez jury I etapu i przeznaczonych do prezentacji przed profesjonalnym jury. https://drive.google.com/file/d/1_GKe_FVxzgaAziWWcWrrXxLvWY5PNJ7v/view?fbclid=IwAR3fQto6XVH6cEn1J9IYAI_1OjnJn6Y4yioLS6mtNVDnLjxTEk_GaXl_-pk

FeTA  daje nie tylko możliwość pokazania swojego talentu, ale także doskonalenia sztuki aktorskiej poprzez udział w warsztatach (które tym razem poprowadził  Błażej Peszek) oraz imprezach towarzyszących, jak wernisaż wystawy Bezpieczna przestrzeń. Transgresje, autorstwa  Natalii Kabanow.

Jak czytamy na oficjalnej stronie „Festiwal wychowuje kolejne pokolenia wybitnych aktorów, wielu młodym aktorom pomógł dostać się do szkół teatralnych, zaistnieć na planach filmowych i scenach teatralnych”. Oby to była dobra wróżba dla Jonatana…