Dzień Dziecka: Szczęśliwego dzieciństwa, zdrowia i dobrej zabawy

Codziennie okazji do radości  i uśmiechu, niezliczonych przygód i dobrej zabawy, odwagi i ochoty do poznawania świata, mądrych i dobrych dorosłych, którzy w razie potrzeby będą na wyciągnięcie ręki oraz dużo zdrowia i słodyczy Miasto Jasło dzieciom życzy.  Tak rozpoczął się tegoroczny Dzień Dziecka, który po raz kolejny odbył się na Ogródku Jordanowskim w sobotę, 1 czerwca.

Pogoda, choć początkowo niepewna, a momentami mocno deszczowa, ostatecznie dopisała. Przez resztę świętowania słońce odrobiło to, nawet  z nawiązką. Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego czytania – przez przedstawicieli jasielskich służb i instytucji – „Lokomotywy” Juliana Tuwima.  A potem na scenę wkroczyła Lady Fama, która przez konkursy i zabawę, zachęcała małych i dużych do zdrowego, aktywnego i ekologicznego trybu życia. Po niej na scenie wystąpili lokalni młodsi i nieco starsi artyści, czyli uczestnicy zajęć wokalnych, muzycznych i tanecznych Jasielskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. Naszą instytucję reprezentowali soliści: Lena Baran, Aleksandra Skałba, Hubert Piękoś, Emilia Konieczny, Anna Hudy, Julia Brzeżańska oraz zespół wokalno-ruchowy Kolorowe Nutki, a w pokazie tanecznym wystąpiła Nikola Wątroba. Wokół sceny również nie zabrakło atrakcji. Liczne stoiska organizatorów: namiot profilaktyczny Straży Miejskiej oraz punkty: Jasielskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Stajni z Fantazją oraz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oferowały wiele ciekawych i edukacyjnych działań.

Niekwestionowanym hitem Dnia Dziecka było malowanie twarzy w namiocie JDK, przez krakowską artystkę Paulinę Steligę – Gryglaszewską. Towarzyszyły temu roześmiane buzie dzieci, zadowolenie dorosłych i niekończąca się kolejka. Obok znajdował się plac budowy…czyli duże klocki i niczym nieograniczona wyobraźnia małych budowniczych. Nieco dalej, mali artyści mogli puścić wodze fantazji na kartonie, gdzie powstawały wielkie, czasem pierwsze dzieła. Równie duże zainteresowanie wzbudziła Stajnia z Fantazją, w której honory pełnili: koń, osiołek oraz dwie kozy. Oswojone zwierzątka, niczym prawdziwe gwiazdy, ze stoickim spokojem i cierpliwością znosiły zainteresowanie wokół siebie.

Tuż przed wielkim finałem, na scenie w programie „Kolorowy zawrót głowy” wystąpili uczestnicy zajęć MDK z: sekcji baletu, Dziecięcego Teatru Tańca „Kolor”, solistki z zespołu wokalno – tanecznego „Iskierki”, uczestnicy sekcji tańca nowoczesnego oraz sekcji gry na instrumentach.

Tegoroczny Dzień Dziecka zakończył pokaz iluzjonisty Romana Roszyka w rozjazdach, który zabrał widzów do krainy czarów i fantazji.

Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022- 2025. A partnerami były instytucje: Straż Miejska Jasło, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle. Partner motoryzacyjny: Auto Podlasie Toyota Jasło.

kp