Dylematy współczesnej szkoły

Niemiecką produkcją pt. „Pokój nauczycielski” Jasielski Dom Kultury zainaugurował nowy cykl wydarzeń „Pomiędzy kinem a psychologią”. Pokaz filmu odbył się 24 kwietnia br. w jasielskim kinie i był inspiracją do dyskusji o problemach współczesnej młodzieży, ale także i dorosłych, którzy w zderzeniu z pewnymi sytuacjami, nie są w stanie im sprostać. Spotkanie poprowadził psycholog i psychoterapeuta Paweł Górniak.

– Ten cykl powstał dzięki rozmowie z panem Pawłem Górniakiem, za co bardzo mu dziękuję. Kiedy pan Paweł zawitał do mnie z tym pomysłem, uznałam, że nie można tego odkładać, tylko natychmiast zabrać się do pracy. Mam nadzieję, że będą państwo chcieli brać udział w takim wydarzeniu, takiej relacji i wypełnianiu przestrzeni pomiędzy kinem a psychologią. Bo właśnie to „pomiędzy”, to miejsce, które chcielibyśmy wypełniać razem z państwem – przywitała widzów Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Zapraszając do obejrzenia filmu Paweł Górniak, zaznaczył na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę. – Chciałbym państwa zaprosić do innego spojrzenia na film. Nie tylko na treść, którą na pewno się zainteresujecie, ale przede wszystkim na emocje, które państwu się uruchomią, na przeżycia, na refleksje. To będzie dobrą podstawą do rozmowy po filmie. Zachęcam, aby przyjrzeć się temu, kto dla państwa jest głównym bohaterem, z jakimi wątkami się państwo utożsamiacie, jakie wątki są państwu bliskie, a jakie wręcz przeciwnie.

Projekcję poprzedziło wręczenie książek o psychologii dla sześciu osób, które zostały posiadaczami „szczęśliwych karteczek” (losowo przyklejonych na fotelach) oraz zwiastun kolejnego filmu z cyklu „Pomiędzy kinem a psychologią” – japoński „Monster” z 2023 roku, na który zapraszamy 29 maja br.

Realizacja projektu odbyła się dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

kp