Dialog muzyczny w JDK

Od „Koncertu na skrzypce i klarnet” Alessandra Marcellego rozpoczęło się spotkanie z muzyką barokową. Koncert pt. „Dialog muzyczny”, który odbył się 26 sierpnia br. w sali offowej JDK, był jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Jasła.

Chciałabym przywitać państwa na koncercie muzyki , która dawno tu nie brzmiała, muzyki XVII i XVIII-wiecznej, muzyki barokowej. Wyczytałam taką ciekawostkę, że w 1734 roku jeden z recenzentów pisał o muzyce barokowej, że „jest to muzyka osobliwa, dziwaczna, uciążliwa. Jest to hałas zamiast łagodnej harmonii dźwięku”. Dziś muzykę barokową odbieramy inaczej – powiedziała Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

W sali offowej, oprócz wspomnianego już Marcellego, zabrzmiały dźwięki utworów Georga Philippa Telemanna, Jana Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela oraz Antonia Vivaldiego. Wykonawcami koncertu byli jasielscy muzycy: Maciej Wulw (skrzypce), Paweł Pietruszka (klarnet) oraz Paweł Chłopek (organy).

***

Maciej Wulw absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle. Współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis, nagrywał dla Polskiego Radia Kraków i Katowice. Był również współzałożycielem zespołu instrumentów historycznych ,,Risonanza”, w którym grali wybitni polscy i zagraniczni muzycy. Paweł Pietruszka jest również nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle, natomiast Paweł Chłopek ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, jest również absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz organistą w sanktuarium św. Antoniego w Jaśle.

 

(kp)