Czas na enoturystyczny weekend w Jaśle!

Klimatyczne rozmowy, jarmark produktów regionalnych, przyjemna muzyka oraz mnóstwo pozytywnych emocji czekają na Was w ostatni weekend wakacji, na jasielskim Rynku. Już po raz szesnasty zapraszamy 27-28 sierpnia na enoturystyczne święto do Jasła! To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Nasze wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli na naszym terenie zaczęło się nieco ponad 30 lat temu… Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem „stolicy polskiego winiarstwa”. Nie bez powodu od lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina. Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy. Jasielski Szlak Winny, winnica miejska „Jasło”, Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturystom możemy zaproponować nie tylko wina, ale również zwiedzanie winnic, degustacje, szkolenia, oraz przepyszne regionalne produkty.

Podczas jasielskiego święta wina w Jaśle gościć będziemy wystawców z polskimi i zagranicznymi winami, w sumie pojawi się ma 39 różnych stanowisk winiarskich. Do zwiedzania ogrodów winnych oraz na jarmark produktów regionalnych zapraszamy w sobotę w godz. 10.00 – 21.30 i w niedzielę od 11.00 – 21.00.

W tym roku Dni Wina rozpocznie tradycyjny korowód w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, który wyruszy z ul. Basztowej (za budynkiem Urzędu Miasta) na Rynek o godz. 15.45, by tam o godz. 16 uroczyście rozpocząć świętowanie. Na Rynku ogłoszone zostaną wyniki IX Konkursu Polskich Win oraz konkursu fotograficznego „Wino to światło słońca”.

W sobotnie południe warto zajrzeć do filmowej kawiarenki „Jasielskiego Festiwalu X Muzy”, gdzie Łukasz Maciejowski rozmawiał będzie z aktorką Ewą Wiśniewską w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sobotnie popołudnie to również dodatkowa atrakcja dla wielbicieli lotnictwa – statyczna wystawa sprzętu lotniczego i motorowego przygotowana przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKAR” na lądowisku przy ul. Piłsudskiego. Miłośników filmu zapraszamy na wieczorną projekcję filmu „Greckie wakacje” (kino JDK „Syrena”, wydarzenie biletowane).

Już po raz drugi w sobotę zapraszamy na zwiedzanie winnicy miejskiej „Jasło”, po której oprowadzać będzie mgr inż. enologii i winogrodnictwa, a na chętnych czekać będzie specjalny autobus.

Szczegóły wydarzeń towarzyszących na plakacie i stronach Organizatorów (www.dniwina.plwww.winiarze-jaslo.plwww.jdkjaslo.pl).

W niedzielę, o godz. 12.15, w kościele farnym odprawiona zostanie msza święta z poświęceniem wina, po której nastąpi przemarsz uczestników w asyście zespołu folklorystycznego „Trzcinicoki” na miejski rynek. W tym dniu, oprócz prezentacji stanowisk winiarskich i produktów regionalnych, zapraszamy na wieczór kina plenerowego „Jasielskiego Festiwalu X Muzy”, będzie można obejrzeć film „Janosik” (godz. 21), z muzyką wybitnego kompozytora śp. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

W trakcie tego winiarskiego weekendu odbędą się warsztaty degustacyjne i plener malarski (Salon Win), a na amatorów sera wyjątkowa opowieść o historii sera. Pod budynkiem urzędu miasta czekać na Państwa będą wytwórcy rękodzieła.

Warto z nami zakończyć wakacje!

Czasowe utrudnienia w ruchu podczas Dni Wina 2022

W związku z organizacją imprezy, w czasie jej trwania pojawią się czasowe wyłączenia z ruchu, niektórych odcinków ulic:

  • Rynek, część wschodnia (od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Piotra Skargi – wzdłuż Urzędu Miasta w Jaśle) od godz. 18 w piątek (26 sierpnia) do godz. 6.00 w poniedziałek (29 sierpnia)
  • ul. Basztowa (od skrzyżowania z ul. Piotra Skargi do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II), ul. Jana Pawła II (od skrzyżowania z ul. Basztową do skrzyżowania z ul. Rynek), ul. Rynek (deptak i płyta Rynek) w godz. 15.30 – 16.00 na czas przejścia korowodu winiarzy na płytę Rynku

Organizatorami Międzynarodowych Dni Wina są: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Jasielski Dom Kultury.

UM Jasło