Blaski i cienie medytacji

Techniki medytacyjne osadzone w kulturze religijnej, filozoficznej i psychologicznej. Kwestie związane z coraz popularniejszą dziedziną samorozwoju – mindfulness, jej plusy i minusy a także medytację w ruchu na bazie sztuki Taiji (Tai Chi) przybliżył podczas 45. spotkania Klubu Ludzi z Pasją – Dariusz Becla.

Z wykształcenia jest chemikiem, a z zamiłowania do psychologii ukończył studia o specjalności „psychologia kliniczna”.

– Medytuję od 17 roku życia. Spróbuję państwa zainspirować do spojrzenia w głąb siebie. Nie będę się odnosił do technik ezoterycznych, nie będę mówił o wiedzy ogólnie dostępnej, natomiast chętnie opowiem o tym, jakie problemy można napotkać przy próbie pojęcia takiej wyprawy. Nasuwa mi się taka metafora, że trudno nauczyć się grać w piłkę oglądając tylko mecze  w telewizji i czytając o zasadach gry. Trzeba samemu w tej grze uczestniczy, aby można było coś o niej więcej powiedzieć – zaznaczył gość klubu.

Dariusz Becla opowiedział także o swoich inspiracjach: norweskim filmie dokumentalnym „Gunnar szuka Boga” z 2010 roku, książce, którą napisał hinduski jezuita Anthony de Mello – „Przebudzenie”, czy „Modlitwa żaby”. Porównał także ze sobą tzw. „sznury modlitewne”, używane w różnych religiach.

Czym jest medytacja? Jest to zagłębienie w myślach, rozważanie, pewien namysł. Medytując praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku, po to, aby umysł uznał treśc odmiennego stanu bez identyfikowania się  z nim lub jako sens, cel sam w sobie. Termin medytacja odnosi się do wielu różnych praktyk. Często techniki mające na celu zwiększenie wewnętrznej siły i energii życiowej – dodał gość klubu.

Podkreślił, że medytacja jest bardzo popularna na wschodzie, pozwala rozwinąć współczucie, miłość, cierpliwość, wielkoduszność i przebaczenie. Była praktykowana od czasów antycznych jako część tradycji religijnych i wierzeń. Jest stosowana zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości wschodu. Ostatnio medytacja została zapożyczona przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Przejawem jednej z takich technik terapeutycznych jest mindfulness. Przybyli mogli oddać się krótkiej medytacji, po której dzielili się swoimi odczuciami. Dariusz Becla podkreślił również, że medytacja ociera się o nietypowe stany świadomości, a nie dysponujemy jeszcze psychologicznymi teoriami umysłu, które pomogłyby ten stany zrozumieć. Ważna jest również odpowiednia dojrzałość osoby oddającej się medytacji. Gość klubu zwrócił także uwagę na to czym powinna być medytacja oraz zaprezentował krótki film ukazujący medytację w ruchu na bazie sztuki Taiji (Tai Chi). Klubowicze rozmawiali z Dariuszem Beclą dzieląc się z nim swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym wydarzenia było Auto Podlasie Toyota Jasło.

pch