Bach w jazzowej odsłonie

Nowe interpretacje kompozycji Jana Sebastiana Bacha, zabrzmiały podczas drugiego koncertu z cyklu JasMaty. Muzycy zespołu Bach Jazz Collective w niedzielny wieczór (27 listopada br.) połączyli oryginalny zapis mistrza, z klasycznym jazzem aż do free jazzowych uniesień.

– Niezmiernie cieszymy się, że możemy w ten niedzielny wieczór wystąpić w Jasielskim Domu Kultury. Muzyka słynnego mistrza baroku jest nam bliska, o czym będą mogli się państwo dziś przekonać – zwrócił się do publiczności Bartek Halicki, puzonista formacji.

Artyści rozpoczęli swój występ od Małego Preludium c-moll, a następnie sięgnęli po najpopularniejsze kompozycje mistrza z Lipska, m.in. Adagio z koncertu obojowego d-moll, czy „Jesus bleibet meine Freude” z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben”. Pomiędzy utworami, ciekawostkami i anegdotami na temat życia i kompozycji Jana Sebastiana Bacha dzielił się z melomanami Bartek Halicki. Prezentowane podczas koncertu jazzowe opracowania klasycznych barokowych utworów to hołd składany słynnemu kompozytorowi i uznanie jego geniuszu. To zabawa dźwiękiem, frazą, artykulacją i mistrzowskimi popisami we współpracy z instrumentami. Fani tego rodzaju projektów mogli zaliczyć ten wieczór jazzowy z zespołem Bach Jazz Collective do udanych. Nie zabrakło też nawiązania do patrona wydarzenia, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Na bis zabrzmiał motyw przewodni z „Czterdziestolatka”.

pch