Artystyczna wizja Marty Jamróg

Marta Jamróg była gościem 25. Klubu Ludzi z Pasją. Spotkanie z niekonwencjonalną artystką rodem z Jasła, prowadzącą znaną nie tylko w Polsce „Jasielską Pracownię Ikon”, odbyło się we wtorek, 26 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. W trakcie spotkania gość studni zaprezentował swoje prace i przybliżył okoliczności ich powstania.

– Jest mi niezwykle miło gościć artystkę, która jak sama mówi, jej prace są szczerą formą wyrażania własnej ekspresji. Na jej ikonach zwierzęta zostały podniesione do ogromnego majestatu. Człowiek w jej pracach nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest przyroda – zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Artystka przez ponad godzinę prezentowała swoją twórczość oraz opowiadała o okolicznościach powstania tych prac.

Marta Jamróg jest artystką wizjonerką, która w swojej sztuce odwraca porządek rzeczy, zmienia powszechne przekonania dotyczące traktowania zwierząt. Twórczość artystki wyrasta z fascynacji i tradycji pisania ikon. Posiada dużą świadomość ikoniczną, znakomicie porusza się w tym skomplikowanym świecie motywów, kolorów i gestów, gdzie każdy najmniejszy element niesie ze sobą znaczenie semantyczne i nie jest przypadkowe. Artystka zachowuje również zasadę odwróconej czy też odśrodkowej perspektywy, charakterystyczną dla pisania ikon.

– W swojej twórczości inspiruję się naszą lokalną kulturą ludową. Staram się aby moje obrazy odwracały zastaną rzeczywistość. Tworząc na Podkarpaciu czuję, ze jestem u siebie w domu. Co jest dla mnie najważniejsze? Wszystko! Mili ludzie, specyfika Jasła, bliskość natury, Beskidu Niskiego, miejsca na styku kultur i niezwykłej przeszłości, w którym zatapia się moja wizja świata i sztuki – podkreśla Marta Jamróg.

Artystka jesienią zaprezentuje swoje prace w Nowym Sączu, a w grudniu, na dużej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej – Miejsce Sztuki 44 w Świnoujściu. Szczegóły dotyczące wystaw pojawią się już wkrótce na stronie internetowej Marty Jamróg – jasielskapracowniaikon.pl lub na Facebooku.

pch