Album fotograficzny JDK: Wspominany wyjazd do Wapiennego

W kolejnym odcinku foto-wspomnień zapraszamy do obejrzenia zdjęciowej relacji z wycieczki do Wapiennego (pow. gorlicki, woj. małopolskie), zorganizowanej 18 lipca ubiegłego roku przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle, pod hasłem „Uzdrowiskowe klimaty Beskidu Niskiego”.

Nastrój uczestników tamtej wyprawy doskonale ilustruje fragment wiersza Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko co kocham”

W górach jest wszystko co kocham

Wszystkie wiersze są w bukach

Zawsze kiedy tam wracam

Biorą mnie klony za wnuka

Zawsze kiedy tam wracam

Siedzę na ławce z księżycem

I szumią brzóz kropidła

Dalekie miasta są niczem …

Druga w 2020 roku letnia wycieczka autokarowa poprowadziła jasielskich miłośników turystyki na skraj Beskidu Niskiego w okolice zacisznego kurortu Wapienne.

Uzdrowisko było celem wędrówki, którą 27 turystów pod kierownictwem przewodnika PTTK Józefa Kaczora rozpoczęło w Męcinie Wielkiej, znanej z greckokatolickiej cerkwi pod wezwaniem św. św. Kosmy i Damiana zbudowanej w 1807 roku. Uczestnicy wycieczki zwiedzili unikatową cerkiew podziwiając jej bogate wnętrze, a szczególnie ikonostas wykonany przez jasielskiego rzeźbiarza Andrzeja Szajnę. Kolejną atrakcją było zdobycie góry Ferdel (648 m n.p.m.) i wejście na znajdującą się na jej szczycie wieżę widokową oraz przejście szlakami turystycznymi w okolicach Męciny Małej, wsi słynącej przed laty z kopalni ropy naftowej, a obecnie z Leśnej Drogi Krzyżowej wykonanej przez artystę ludowego Jerzego Dudę.

Ostatnimi punktami wyjazdu były: spacer po parku zdrojowym w Wapiennem i tradycyjne pieczenie kiełbasek w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu.

er