Album fotograficzny JDK: Wspominany ubiegłoroczną wycieczkę w Pieniny

Podobnie, jak na wiosnę 2020 roku, zapraszamy miłośników wypraw turystycznych z Jasielskim Domem Kultury i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym do wspomnień i obejrzenia zdjęć zrobionych podczas organizowanych wspólnie przez te placówki wypadów w teren.

Na początek przypominamy letnią wyprawę zorganizowaną przez Klub Kulturalno-Turystyczny JDK i PTTK w Jaśle pod hasłem „Szlakiem pienińskiej Sokolej Perci”.

„W Pieninach” Zenon Przesmycki (Miriam)

A znasz ty ten jar,

Gdzie w złomach kamieni

Modry Dunajec groźnie burzy się i pieni ?

Pił-żeś boski czar

Gdy słońce w zieleni

Wód jego złotą gloryę utwarza z promieni?

Wdarł-żeś się na szczyt,

Co pływa w lazurze,

Aż oko ci się zamgli, nim dojrzysz go w górze ?

Zadrgnął-żeś na zgrzyt,

Gdy o skał podmurze

Rozbite we mglę fale roszą gór podnóże ?

Wycieczkę, która odbyła się 27 czerwca 2020 r. prowadził znany i powszechnie lubiany jasielski przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik. Celem wędrówki była osławiona Sokolica, znana z reliktowej sosny unoszącej się nad górskim krajobrazem od setek lat, a uszkodzonej jesienią 2018 r. przez śmigłowiec uczestniczący w akcji ratunkowej.

Spektakularny trakt (wyznaczony w 1926 roku przez ks. Walentego Gadowskiego [1861 – 1956], taternika, znanego w środowisku turystycznym ze swojego szczególnego wkładu w trasowanie słynnego tatrzańskiego szlaku Orla Perć) prowadził przez najpiękniejsze widokowo pienińskie zakątki.

Widoki ze szczytu Sokolicy oczarowały uczestników wycieczki, którzy z zachwytem podziwiali zarys Tatr w oddali oraz wijący się w dole Dunajec. Z Sokolicy grupa zeszła stromym szlakiem do doliny Dunajca, gdzie czekała na nią kolejna atrakcja: przeprawa łodzią na drugi brzeg rzeki. Pobyt w Pieninach zakończył spacer promenadą wzdłuż potoku Grajcarek do centrum Szczawnicy i zwiedzanie kurortu.

Była to wspaniała letnia przygoda, którą wszyscy jej uczestnicy wspominają z ogromną przyjemnością, nie kryjąc nadziei na powtórkę.

er