Album fotograficzny JDK: Wspominamy pierwszą wyprawę rowerową z KK-T JDK

Zapraszamy na kolejny odcinek foto-wspomnień wypraw turystycznych organizowanych przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Ich przedmiotem będzie pierwsza ubiegłoroczna wycieczka rowerowa, która zawiodła fanów zwiedzania do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej koło Krosna.

W słoneczny, sobotni poranek 13 czerwca 2020 roku 14 rowerzystów pod kierownictwem przewodników turystycznych Tadeusza Wójcika i Andrzeja Nitki wyruszyło w trasę do Kopytowej. Okazały parterowy dwór o pobielanych ścianach z kolumienkami i rozłożystym gontowym dachem, osadzony na kamiennej podstawie, ukazał im się pomiędzy parkowymi drzewami gdy – po przejechaniu ponad 20 km – stanęli na zalesionym wzgórzu górującym nad okolicą.

Uczestników wyprawy przywitał właściciel muzeum Andrzej Kołder, który oprowadził ich po zabytkowym wnętrzu pochodzącym z przełomu XVII i XVIII wieku, opowiadając o przeszłości historycznej obiektu i jego wyposażeniu. Gospodarz zwrócił uwagę na oryginalne drewniane stropy belkowe i parkiety taflowe oraz polskie meble dworskie typowe dla gustu sarmackiego, zabytkowe tkaniny, kobierce, broń, porcelanę, żyrandole i obrazy.

Dwór zachwycił wszystkich zarówno architekturą i położeniem, jak też zgromadzonymi zbiorami i aranżacją wnętrz. Przed wyruszeniem w drogę powrotną, grupa nabrała sił odpoczywając od wiosennego skwaru w cienistym dworskim parku i dzieląc się wrażeniami z zakończonego przed chwilą zwiedzania.

er