„Szczęściarze” na scenie JDK

Bolo i Niuńcia żyją ustalonym i uporządkowanym życiem. Nagle spada na nich lawina…szczęścia. Jak sobie z tym poradzą, przekonamy się już 22 kwietnia br. (godz. 18.00), podczas 90-minutowego spektaklu ”Szczęściarze”, w wykonaniu aktorów Teatru Bo Tak. Bilety w cenie 70 zł (zwykły) i 60 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury lub on line. KUP BILET

Tadeusz Kuta, autor komedii osadza bohaterów sztuki we współczesnej Polsce. Małżeństwo z długim stażem – Bolo i Niuńcia żyją stałym, schematycznym rytmem. Do czasu. Bo kiedy Bolo zostaje wysłany na emeryturę, ich życie przewraca się do góry nogami. Spada na nich lawina… szczęścia. Nie mogąc sobie poradzić z nową sytuacją, wzywają na pomoc przyjaciela domu księdza Stefana, który buduje kościół. Pojawia się też sąsiad Aniołek i byli szefowie Bola, a nawet sam biskup! Każdy chce przecież uszczknąć coś dla siebie. Ale z fortuną, to jak ze stąpaniem po kruchym lodzie.
Reżyser Marek Kępiński (także w jednej z ról), wraz z doborową obsadą: Mariolą Łabno-Flaumenhaft, Mateuszem Marczydłem oraz Kacprem Pilchem gwarantują świetną zabawę, skrzące dowcipem dialogi i nagłe, niespodziewane zwroty akcji.

Na podstawie materiałów organizatora

Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza: odkrywanie sekretów ogrodnictwa

Dorota Dąbrowska, współwłaścicielka gospodarstwa ogrodniczego „Flora in vitro”, zajmującego się uprawą kwiatów na dużą skalę, będzie gościem 37. spotkania Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, które odbędzie się 23 kwietnia br. (wtorek) o godz. 17.00 w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Wielbicieli ogrodnictwa w Polsce są setki tysięcy lecz tylko niewielki procent z nich, to ludzie, którzy ze swojej pasji uczynili sposób na życie i dobrze prosperujący biznes. Do tej niezbyt licznej grupy należy Dorota Dąbrowska, prowadząca razem z mężem Kazimierzem znane nie tylko w regionie, rodzinne gospodarstwo ogrodnicze „Flora in vitro” w Dębowcu koło Jasła.

Jako młoda dziewczyna Dorota Dąbrowska marzyła o pracy z dziećmi przedszkolnymi, dlatego zdecydowała się na zdobycie wykształcenia pedagogicznego. Gdy jednak wyszła za mąż za ogrodnika, który ten fach przejął po ojcu, razem z nim zaczęła prowadzić rodzinne gospodarstwo ogrodnicze. Wkrótce uprawa roślin ozdobnych stała się jej wielką pasją. Dobrze prowadzona firma rozwijała się dynamicznie, a państwo Dąbrowscy zbudowali specjalistyczne laboratorium i pozyskali środki na budowę okazałych szklarni. To wszystko przełożyło się na sukcesy na różnych polach. Podczas Krajowej Wystawy Ogrodniczej w Poznaniu w 1998 roku, ogrodnicze małżeństwo z Dębowca otrzymało złoty medal za swoje kwiaty: syningię i begonię, a w roku 2011 ich gospodarstwo zostało uhonorowane nagrodą Wzorowi Ogrodnicy 2011.

Obecnie firma „Flora in vitro” znana jest z produkcji różnych roślin ozdobnych (m.in. begonie, poinsecje, paprocie, sundawille i ołowniki), przygotowywania podłoży do wypełniania donic i skrzynek rabatowych, a także prowadzenia fachowego doradztwa na temat uprawy roślin.

Podczas wtorkowego (23 kwietnia br.) spotkania w JDK, Dorota Dąbrowska podzieli się z klubowiczami swoją ogrodniczą wiedzą i doświadczeniem. Będzie też jak zawsze w Klubie Ludzi z Pasją czas na uwagi i zadawanie pytań.

er

Między kinem a psychologią: „Pokój nauczycielski”

Niebieskie tło miniaturki plakatu, zapisane na biało informacjami o filmie oraz spotkaniu w ramach projektu

Nominowany do Oscara i zdobywca pięciu niemieckich nagród filmowych „Pokój nauczycielski” będzie można obejrzeć 24 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie JDK „Syrena”. Projekcja obrazu odbędzie się w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Bilety w cenie 18 zł można kupić w sekretariacie JDK lub on line. KUP BILET

Zadanie realizowane przez Jasielski Dom Kultury jest wydarzeniem psychoedukacyjnym, które ma na celu promowanie wiedzy psychologicznej i zdrowia psychicznego wśród młodzieży Jasielszczyzny. – Od jakiegoś czasu sprawa zdrowia psychicznego powraca w bardzo różnych konwencjach i przestrzeniach. I wśród wielu osób, w różnym wieku. Dla mnie temat zdrowia psychicznego wiąże się bezpośrednio z komfortowym życiem. Jasielski Dom Kultury chce zapewnić mieszkańcom Jasła i okolic dobre, komfortowe i kulturalne życie. Dlatego pomysł na to, aby zaprosić państwa nie tylko do wspólnego obejrzenia filmu „Pokój nauczycielski”, ale również do rozmowy. Chcemy wypełnić pewną przestrzeń pomiędzy tym, co w kinie i tym, co wewnątrz nas. W naszej psychice, w naszych emocjach. Dlatego pomysł na wydarzenie „Między kinem a psychologią” – wyjaśnia ideę wydarzenia Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Pokaz filmu poprzedzony zostanie krótką prelekcją Pawła Górniaka, psychologa i psychoterapeuty, natomiast po projekcji odbędzie się dyskusja z publicznością, której punktem wyjścia będą wątki zawarte w filmie. Podczas rozmów poruszone zostaną tematy dotyczące zdrowia psychicznego, jego profilaktyki, a także nieustannie zachodzących zmian społecznych, zwłaszcza w czasie pandemii i po jej zakończeniu. – Bardzo się cieszę, że psychoedukacja trafia do kina, ponieważ to coś, czego nam bardzo brakuje. Zarówno na poziomie edukacji szkół średnich, jak i w życiu. Jest to taka szczepionka, która ma szansę ochronić nas przed różnymi kryzysami zaburzeń psychicznych. Przez to, że identyfikujemy się z jakimś bohaterem filmowym, jakąś opowieścią, historią, mamy szansę dotknąć naszych czułych strun, naszych emocji. Myślę, że wielu z nas ma takie filmy, do których wraca, które nas bawią, śmieszą, wywołują płacz. Często nawet celowo do nich wracamy po to, żeby te emocje wywołać. I to już jest najlepszy dowód na to, że kino ma moc terapeutyczną – mówi Paweł Górniak.

Program spotkania obejmie także konkurs z nagrodami. Projekt rozpocznie cykl spotkań poświęconych problemom dorastającej młodzieży, propagujących jednocześnie kino o wysokich walorach artystycznych.

kp

JDK zaprasza na uroczysty koncert

Z okazji zbliżającej się uroczystości nadania sztandaru Miastu Jasłu, Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert pt. ,,Harmonia dźwięków”. Wydarzenie muzyczne odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 w sali widowiskowej JDK.

Koncert, który zabierze Państwa w świat muzyki poważnej jest częścią cyklu koncertów Peregrynacje muzyczne. Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpi zespół kameralny, który tworzą znakomici artyści: Katarzyna Sytnik (skrzypce), Maciej Wulw (skrzypce), Karol Pęcak (wiolonczela), Jakub Fiołek (akordeon). W programie będzie można usłyszeć utwory wybitnych kompozytorów takich jak: Jan Sebastian Bach, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski czy Antonio Vivaldi.

Na koncert obowiązują karty wstępu, które można odebrać w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury (do wyczerpania limitu) w godz. 8:15 – 15:30.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie lekcja koncertowa pt. ,,Poranek muzyczny”, dla uczniów szkół podstawowych, która odbędzie się o godz. 10.00 w Jasielskim Domu Kultury.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014– 2021 oraz budżetu państwa.

JDK

JDK zaprasza do udziału w konkursie „Niepodległa, Niepokorna”

Jasielski Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z powiatu jasielskiego do udziału w VI edycji Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niepodległa, Niepokorna”. Konkurs odbędzie się 21 maja 2024 r.

Główną ideą konkursu jest upamiętnienie i uhonorowanie najważniejszych wydarzeń w naszej historii– 80. rocznicę Powstania Warszawskiego i 35. rocznicę Odrodzenia Niepodległej Polski.

Każdy uczestnik może zaprezentować tylko jeden utwór patriotyczny: recytator (wiersz lub fragment prozy) natomiast solista/duet (pieśń lub piosenkę).

Zgłoszenia należy przesłać do 14 maja 2024 r. na karcie zgłoszenia na adres: Jasielski Dom Kultury, ul. Kołłątaja 1, 38-200 Jasło lub na adres: e.grzebien@jdkjaslo.pl z dopiskiem: Zgłoszenie „Niepodległa, Niepokorna”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie JDK w zakładce – O JDK/Dokumenty do pobrania.

Koncert laureatów zaplanowano na 15 sierpnia br.

JDK

JDK i PTTK w Jaśle zapraszają na wycieczkę studenckim szlakiem Beskidu Niskiego

Na sobotę, 11 maja br., zaplanowany został kolejny wyjazd autokarowy przygotowany przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Kulturalne Oddział w Jaśle. Tym razem fani zwiedzania południowo-wschodnich rubieży naszego kraju z KK-T JDK i PTTK, zawędrują w centralną część Beskidu Niskiego, na pogranicze polsko-słowackie.

Wycieczkowicze przemierzą około 10-kilometrową, nie wymagającą szczególnych predyspozycji trasą, która prowadzić będzie z Jaślisk przez Zyndranową (gdzie znajduje się Chatka Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie) do Przełęczy Dukielskiej.

Jaśliska to niewielka miejscowość w Beskidzie Niskim, leżąca przy polsko-słowackiej granicy, nad rzeką Jasiołką. Dziś trudno sobie wyobrazić, że ongiś było to ważne, tętniące życiem miasto, przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry, należące do biskupów przemyskich i będące lokalnym ośrodkiem władzy królewskiej. Jaśliska miały wówczas prawo składu i organizowania jarmarków, były otoczone murami obronnymi, a pod rynkiem ciągnęły się piwnice, w których składowano węgierskie wina. Z czasem miasteczko zaczęło tracić na znaczeniu. Do jego ostatecznego upadku przyczyniła się pierwsza wojna światowa i pozbawienie praw miejskich. Zmiany nie zatarły jednak wszystkich śladów dawnej świetności. Centralną częścią wsi jest rynek z niedawno wyremontowanym ratuszem pośrodku, otoczony niską zabudową jednorodzinną. Wartość historyczną mają drewniane domy z podcieniami z XIX w. w zachodniej pierzei rynku, przy drodze prowadzącej do kościoła z połowy XVIII w.

Zyndranowa jest pięknie położoną wsią w środkowej części Beskidu Niskiego, nieco na północny wschód od Przełęczy Dukielskiej, czyli w niewielkiej odległości od grzbietu wododziału Karpat Zachodnich. Rozciąga się na długości ok. 5 km z południa na północ, wzdłuż górnego biegu potoku Panna. Otoczona zalesionymi górami wieś, znana jest z Muzeum Kultury Łemkowskiej, cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz stojącej na górnym krańcu miejscowości Chatki Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich – Rzeszów. Chatka ta jest doskonałym punktem wypadowym m.in. na tereny Beskidu Dukielskiego.

Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) jest najniższym punktem w głównym grzbiecie Karpat i od najdawniejszych czasów była ważnym punktem przekraczania tych gór. Ma bardzo bogatą historię. Już w XIV w. biegł przez nią trakt handlowy łączący Polskę z Węgrami i Bałkanami. Ruch przez przełęcz zwielokrotnił się w XIX w., kiedy to zbudowano nową, bardziej komfortowa drogę. Sąsiedztwo uczęszczanego szlaku handlowego przyczyniło się z kolei do rozwoju pobliskich miast. Przełęcz Dukielska była świadkiem wielu bitew i konfliktów. Szczególnie tragiczny dla tych okolic był okres II wojny światowej. W 1944 roku przełęcz stała się miejscem krwawych walk Niemców, Armii Czerwonej oraz słowackich i ukraińskich powstańców. Łącznie zginęło tam około 200 tys. osób.

Program wycieczki przewiduje turystyczne przejście na stronę słowacką i wejście na wieżę widokową w Vyšným Komárniku oraz tradycyjnie ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

***

Termin wyjazdu: 11 maja br. (sobota), godz. 7.00, sprzed JDK; powrót około godz. 20.00.

Koszt wyjazdu: 90 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 80 zł).

Koszt dodatkowy: 1 euro (wstęp na wieżę widokową na Słowacji w Vyšným Komárniku).

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, w piątek od godz.8.00 do 16.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo, ze względu na przekraczanie granicy ze Słowacją – dowód osobisty.

Informacja w JDK: tel. 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

Każdy może zostać dziennikarzem

Co to jest podcast i storytelling, jak zacząć i poprowadzić small talk, jak ćwiczyć głos oraz szereg innych intersujących rzeczy dowiedzieli się uczestnicy warsztatów z podcastingu, które odbyły się 18 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Poprowadziły je: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, które od wielu lat przemierzają z mikrofonami Polskę i świat, by przygotowywać reportaże. Zadanie zostało zrealizowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, operatora wojewódzkiego i Jasielski Dom Kultury, partnera projektu w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura Podkarpackie 2023 – 2025

Podczas kilku intensywnych godzin zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak rozpocząć rozmowę z kimś zupełnie nieznanym, czym jest podcast, jak ciekawie stworzyć storytelling, jak dobrze i skutecznie przeprowadzić wywiad. Równie interesujące okazały się także praktyczne zajęcia z emisji głosu, podczas których Katarzyna Błaszczyk tłumaczyła, jak ważny dla dobrego, melodyjnego brzemienia jest prawidłowy oddech i zrelaksowane ciało. Zaprezentowała również zasady montażu nagranego dźwięku. A na koniec każdy uczestnik projektu nagrywał przed mikrofonem swoją prezentację.

kp

KKD Nostromo: Civil war

Napędzane adrenaliną i trzymające w napięciu kino akcji osadzone w niedalekiej przyszłości, kiedy podzielona Ameryka zmierza ku dziejowej katastrofie.
Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką.
Garland stworzył nowy rodzaj amerykańskiego filmu wojennego: to nie jest tylko przerażająca wizja jutra, to również szczery do bólu obraz prawdziwej wojny.
W obsadzie filmu obok Kirsten Dunst („Psie pazury”, „Na pokuszenie”) znaleźli się Cailee Spaeny („Priscilla”), Wagner Moura („Narcos”), Stephen McKinley Henderson („Diuna”) oraz Jesse Plemons („Czas krwawego księżyca”).

Scenariusz i reżyseria: Alex Garland
Zdjęcia: Rob Hardy, ASC, BSC
Montaż: Jake Roberts, ASC
Obsada: Kirsten Dunst, Wagner Moura, Cailee Spaeny, Stephen McKinley Henderson, Jesse Plemons
Kraj produkcji: USA / Wielka Brytania (2024)
Produkcja: A24, DNA Films, IPR.VC
Gatunek: Dramat, Akcja
Czas trwania: 109 min

Data: 9 maja, godz. 18.00
Kino JDK „Syrena
Bilet: 18 zł

Nagrody dla wokalistów JDK w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Religijnej

Jakub Kaszowicz i Karolina Polak zdobyli nagrody w V Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Piosenki Religijnej „Któż jak Bóg”. Jakub otrzymał I nagrodę w kategorii 11-14 lat, zaś Karolina II nagrodę w kategorii 14-16 lat. Organizatorami konkursu byli: „Wspólnota Muzyczna Credo” oraz parafia NMP Królowej Polski w Pewli Ślemieńskiej.

Konkurs odbywał się w marcu tego roku, a wyniki ogłoszono 18 kwietnia. Jakub zaśpiewał: „O miłosierna z Ostrej Bramy” i „Aniele Boży”, natomiast Karolina – „Aniele mych pradziadów” i „Jeśli miłość największa w prostocie”.
Wokalistów do konkursu przygotowała Ewa Grzebień.

eg

Skip to content