XXVIII Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek – kolędy Podkarpacia”

Do 15 grudnia br. można nadsyłać zgłoszenia do XXVIII Konkursu kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek – kolędy Podkarpacia”. Przesłuchania solistów i zespołów odbywać się będą 3 i 4 stycznia 2023 r., natomiast koncert laureatów odbędzie się 14 stycznia. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Ksiądz dziekan dekanatu Jasło Wschód. Sponsorem wydarzenia jest Sieć Sklepów MPM, a oficjalnym partnerem motoryzacyjnym TOYOTA Jasło.

Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem doroczny Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek – kolędy Podkarpacia”, adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Podkarpacia i województw ościennych. Główne cele konkursu to podtrzymywanie i ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego oraz poznawanie nieznanych i przypomnienie zapomnianych polskich i podkarpackich tradycyjnych kolęd i pastorałek.

Szczegóły w regulaminie znajdującym się na stronie JDK, informacji dotyczących konkursu udziela również Ewa Grzebień, nr telefonu: 13 44 351 61.

Regulamin

Karta Zgłoszenia

eg

Muzyczna uczta mistrzów

Etniczne, rockowo – jazzowe kolaże wirtuozów swoich instrumentów czekają na miłośników jazzowych kolaboracji w piątek, 2 grudnia br. o godzinie 18.00 w Jasielskim Domu Kultury podczas koncertu grupy Morisson Tres z gościnnym udziałem niemieckiego mistrza trąbki Christopha Titza. Cena biletu – 50 zł.

Znakomite jazzujące brzmienia trąbki Titza przesycone psychodelicznym brzmieniem gitar, instrumentów klawiszowych, etnicznych i perkusji muzyków Morrison Tres, przywołują skojarzenia legend rocka progresywnego: m.in. Pink Floyd, King Crimson czy SBB. Artystom podczas koncertów towarzyszy gra świateł, która dopełnia wyraz artystyczny prezentowanych kompozycji. Morisson Tres tworzą doświadczeni artyści, którzy z niejednego muzycznego pieca chleb jedli. Liderem formacji jest Witek Łukaszewski, wokalista i gitarzysta, założyciel i lider kilku grup muzycznych m.in. zespołów: Acid Flamenco, uważanego za pierwszą polską formację łączącą muzykę flamenco z rockiem, Red Pink – wykonującego mieszankę rocka i bluesa czy GrandPiano – grupy która łączy brzmienia rocka, flamenco, muzyki klasycznej i poezji śpiewanej. Natomiast Christoph Titz łączy w swojej muzyce elementy smooth-jazzu, elektroniki, jazz-rocka czy fusion.

W planowanym koncercie w Jaśle, obok wspomnianych już artystów miał wystąpić Sambor Dudziński. Nastąpiły jednak zmiany, niezależne zarówno od organizatora, jak i samego muzyka. Zastąpi go jednak wybitna postać ze świata jazzu, nie kto inny jak sam Marek Raduli, którego mieliśmy już okazję gościć w ramach JasMatów w 2018 roku z zespołem Bibobit. Kroi się zatem naprawdę znakomita muzyczna uczta, która zakończy tegoroczną edycję.

Wystąpią: Christoph Titz – trąbka, flugelhorn; Witek Łukaszewski – wokal, gitara elektryczna, gitara basowa, gitara akustyczna, flety, gongi; Marek Raduli – gitara, wokal, instrumenty klawiszowe, saksofon, łuk (w zastępstwie Sambora Dudzińskiego) oraz Maksymilian Mińczykowski – perkusja.

jdk

Mikołaj w Parku Miejskim

Obraz zawiera: Postać uśmiechniętego Mikołaja w okularach z brodą i wąsami wskazującego prawą ręką napis: Mikołaj w Parku Miejskim.

W niedzielę 4 grudnia br., aby tradycji stało się zadość mali jaślanie będą mogli spotkać się ze świętym Mikołajem w Parku Miejskim. Jak co roku, będzie na nich czekać mnóstwo atrakcji. Spotkanie poprowadzi wesoła Ekipa Świętego Mikołaja – śnieżynka, skrzat oraz bałwanek Olaf z Krainy Lodu.

Artyści Estrady Tyskiej zadbają o to, aby milusińskim dopisywał dobry humor. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody zwycięzcom tegorocznego konkursu plastycznego na kartkę świąteczną Miasta Jasła. Ze świątecznym repertuarem wystąpią soliści Jasielskiego Domu Kultury. Będzie mnóstwo zabaw, konkursów, gorąca herbata i czekolada oraz prezenty, które wręczy sam święty Mikołaj.

Mikołaj w Parku Miejskim organizowany jest przez Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury oraz stowarzyszenie motocyklowe Brave Dogs Polska.

JDK

Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza: Sekrety damskiej urody

Bożena Wójcikiewicz, osoba, dla której ogromne znaczenie ma pielęgnowanie urody, będzie gościem 28. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, zaplanowanego na 6 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury.

Kosmetyki stanęły na mojej drodze gdy bardzo pragnęłam zmian. Pokochałam je od pierwszego użycia, zmieniały nie tylko moją twarz ale też wnętrze. Z zakompleksionej, zamkniętej w sobie stałam się pewną siebie kobietą, z dokładnym celem przed oczami – mówi Bożena Wójcikiewicz, dla której kosmetyki są obecnie nie tylko pasją lecz i pracą. – Kocham to co robię i pragnę robić to nadal.

Swoją pasją do udoskonalania damskiej urody Bożena Wójcikiewicz podzieli się z zebranymi. Podpowie jak kobieta może zadbać o swoje naturalne piękno, podkreślić je i podnieść na wyższy poziom oraz wskaże wypróbowane przez siebie, oparte na ekologicznych składnikach kosmetyki, które mogą w tym pomóc.

Spotkanie pod hasłem ,,Bądź tym, który spełnia marzenia a nie tym, który tylko marzy” odbędzie się we wtorek, 6 grudnia, o godz. 17.00 w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

er

18-tka z kabaretem Paranienormalni

Już 10 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury będziemy świętować 18 urodziny. W dorosłość dumnie wkracza Kabaret Paranienormalni. Z tej okazji: Michał Paszczyk, Robert Motyka i Jarosław Pająk zapewnią widzom ponad dwugodzinną zabawę w towarzystwie najlepszych skeczy, premier i debiutów. To właśnie nowy program urodzinowy „Osiemnastka” oderwie Was od szarej, przygnębiającej codzienności i przeniesie w paranienormalną, alternatywną rzeczywistość. Spotkanie z kabaretem odbędzie się o godzinie 16.00, a bilety w cenie: 75 zł (zwykły) i 65 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub on line.

Świętowanie pełnoletniości potrwa przez cały 2023 rok. Panowie, jak zwykle w doskonałej formie, bawić będą publiczność nowymi skeczami i postaciami, zabierając widzów w podróż pełną humoru, komedii pomyłek i zaskakujących sytuacji. – Skecze z najnowszego programu to wynik naszych wieloletnich obserwacji, tego co dzieje się w naszych domach, w zakładach pracy, telewizji, na ulicy, a nawet w kolejce na lotnisku. W krzywym zwierciadle widzowie zobaczą także własne odbicie, a niektórzy będą mieli również okazję wystąpić z nami na scenie, bo OSIEMNASTKA to skecze z udziałem publiczności – czytamy w opisie projektu.

Pamiętajcie, 10 grudnia 2022 r. w JDK!. Nie może Was zabraknąć na takiej imprezie!

jdk

Koncert Noworoczny w JDK

Najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa, Franca Lehara czy Imre Kalmana rozbrzmiewać będą podczas Koncertu Noworocznego w Jasielskim Domu Kultury. Koncert w wykonaniu światowej Królewskiej Orkiestry, europejskiej klasy solistów międzynarodowych scen i par tanecznych, solistów Narodowego Teatru Opery i Baletu we Lwowie pozostawią po sobie znakomite wrażenie. Koncert odbędzie się w sobotę, 21 stycznia 2023 roku o godz. 18.00, bilet 80 zł – do nabycia w sekretariacie JDK i on-line.

KUP BILET

Życzenia Noworoczne złoży mieszkańcom Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Orkiestrę poprowadzi znakomity skrzypek i dyrygent dr Adam Wagner – wieloletni koncertmistrz Filharmonii Ślaskiej, Sinfonii Varsovii, Tokyo Mozart Players, Penderecki Festival Orchestra, Jenaer Philharmoniker. Współpracował m.in. z: Yehudi Menuhinem, M. Rostropowiczem, Sh. Mintzem, Y. Mashmeem, M. Maiskim. Koncertował w Europie, Azji, Afryce, USA, Japonii, w Korei Południowej i Meksyku. Gra na włoskich skrzypcach z XVIII wieku. Orkiestrze towarzyszyć będą znakomici soliści międzynarodowych scen: Victoria Zadvorna – sopran, solistka narodowej opery w Doniecku, Kijowie a także Teatru w Bradesco; Justyna Gęsicka – mezzosopran; tenor – Sławomir Naborczyk; Oskar Jasiński – tenor i konferansjer w jednej osobie.

Ta niezwykła gala będzie wzbogacona wirtuozerskim tańcem par tanecznych, barwnymi kreacjami i bogatą choreografią, co pozwoli na doświadczenie wielu doznań artystycznych w iście książęcym stylu. Artyści przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca prezentując niezwykły kunszt wokalny i instrumentalny.

Podczas tego wieczoru melomani przeniosą się w czasie słuchając największych przebojów króla walca Johanna Straussa. Zabrzmią takie kompozycje jak: uwertura z „Zemsty Nietoperza”, „Keiser Marsz”, „Marsz Radetzki”, walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Wiedeńska krew”, czy „Odgłosy wiosny”, „Róże Południa” a także polki „Trich Trasch”, „Eljen Magiar Polka”, „Anne Polka”, „Polka z kowadłem”, „Gromy i Błyskawice” i wiele innych orkiestrowych szlagierów. Nie zabraknie także popisowych arii i duetów z najsłynniejszych operetek: „Zemsty Nietoperza”, „Barona Cygańskiego”, „Księżniczki Czardasza”, „Hrabiny Maricy”, „Wesołej Wdówki” czy „Krainy Uśmiechu”. Publiczność wysłucha między innymi: arię „Adeli”, „Kuplety Orlowskiego”, arię „Olimpii”, „Czardasz Sylvi”, kuplety Barinkaya „Wielka sława to żart”, „Graj Cyganie”, „ Artystki z variete”, „Ach jam pocałunki kradł”, pieśń „Boniego”, przebój Jana Kiepury „Brunetki Blondynki R. Stolza” a także duety wszechczasów, m.in. „Usta milczą dusza śpiewa”, „Jakże mam Ci wytłumaczyć”, „Jedź do Verasdin”, „Co się dzieje oszaleję”, „W rytm walczyka”, czy „Tłumy Franków” z Księżniczki Czardasza. Nie zabraknie także sztandarowych pieśni neapolitańskich takich jak: „O sole mio”, „Funikuli-Funikula”, „O Surdato N’namurato”, „Mamma son tanto felice” oraz wiele innych muzycznych niespodzianek.

Na koncert zapraszają Burmistrz Miasta Jasła oraz Jasielski Dom Kultury.

JDK

„Do źródeł” – warsztaty śpiewu tradycyjnego

Obraz zawiera: Pięciolinię z siedzącymi na niej sylwetkami ptaków oraz tekst:

Jasielski Dom Kultury zaprasza jaślan, zarówno młodzież, jak i dorosłych, do udziału w bezpłatnych warsztatach śpiewu tradycyjnego „Do źródeł”. Podczas trzech warsztatowych spotkań (9-11 grudnia) uczestnicy poznają „życie po dawnemu” na jasielskiej wsi, śpiewy tradycyjne z regionu jasielskiego, a także technikę wykonywania śpiewu tradycyjnego polegającą na poszukiwaniu naturalnego, „białego brzmienia” głosu.

Warsztaty będą przeprowadzone w ramach przedsięwzięcia „Miasto to ja”, które realizowane jest w ramach projektu „Jasło-moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020 oraz budżetu państwa. Poznawanie muzycznego dziedzictwa naszego regionu ma służyć wzmocnieniu poczucia bycia częścią lokalnej wspólnoty samorządowej (miasto Jasło – to ja) i podniesienie aktywności mieszkańców.

Zajęcia poprowadzą znakomici folkloryści:

  • Bartosz Gałązka – badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski. Od 1997 r. realizuje autorski program badawczy, którego celem jest nagranie, katalogowanie, transkrypcja (muzyczna i językowa) oraz opracowanie (komentarze, paralele, zestawienia wariantów, mapy zasięgów) tradycyjnych śpiewów i melodii instrumentalnych – utworów zachowanych w żywej i ginącej tradycji regionu. Do najważniejszych publikacji Bartosza Gałązki należy seria „Kolędy Podkarpacia”, w której przedstawia on religijny i świecki repertuar związany z szeroko rozumianym kolędowaniem.
  • Agnieszka Bernacka – śpiewaczka, tancerka praktykująca śpiew tradycyjny i taniec ludowy. W ciągu wielu lat doświadczeń związanych z kulturą tradycyjną stworzyła własny sposób i metodę na przekazywanie wiedzy o niej oraz dzielenie się praktyką, dotyczącą zarówno sfery duchowej, jak i materialnej. Dokumentuje krajobraz dźwiękowy i kulturowy swego mikroregionu. Podejmuje wiele działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

Uczestnikom towarzyszyć będzie Kapela Trojgawiczów w składzie: Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce, Natalia Wawrzkiewicz – sekund, Magdalena Gładysiewicz – baraban.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w następujących terminach: 9.12 (piątek): 17.00-20.00, 10.12 (sobota): 10.00-14.00 i 11.12 (niedziela): 11.00- 16.00, a zakończy je koncert, który odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Jasielskim Domu Kultury.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Na zgłoszenia (na formularzu), czekamy do 5 grudnia br., Formularz do pobrania na stronie JDK, www.jdkjaslo.pl

Zapraszamy!

JDK

Karta zgłoszenia

XXI Andrzejkowe Spotkania Taneczne w JDK – wyniki

Dobiegły końca XXI Ogólnopolskie Andrzejkowe Spotkania Taneczne w Jasielskim Domu Kultury. Młodzi adepci tańca niemal z całej Polski w dniach od 29 do 30 listopada br. prezentowali swoje talenty na deskach JDK.

Jury oceniające tancerzy miało czasami ciężki orzech do zgryzienia. Przed komisjami artystycznymi pracującymi we wtorek i środę zaprezentowało się łącznie 42 zespoły, 37 duetów, 56 solistów i 121 prezentacji tanecznych.

Pierwszego dnia królował na scenie Jasielskiego Domu Kultury taniec nowoczesny.

– Chciałabym bardzo podziękować za zaproszenie do tej komisji sędziowskiej i zwrócić uwagę, na fakt, że wyniki taneczne osiąga się dzięki ciężkiej pracy, co było dziś widoczne. Dziękuję zespołom, solistom, duetom, zrobiliście świetną robotę i pracujcie tak dalej – podkreśliła Paulina Kędzior, członek jury.

Wysoki poziom prezentowali również uczestnicy drugiego dnia spotkań, gdzie prezentowali inscenizację taneczną. Wiele występów zrobiło ogromne wrażenie zarówno na jurorach, jak i tancerzach.

– Należą wam się wielkie brawa. Widać, że włożyliście w swoje prezentacje dużo pracy. Życzymy wam wszystkim dużo sukcesów, spełniania marzeń i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach. Wszyscy tak naprawdę podczas tych występów zwracaliśmy uwagę na jedną rzecz, drodzy państwo instruktorzy, choreografowie – jeśli wykorzystujecie takie rzeczy mocno techniczne – typu obroty, skoki, to niech one będą uzasadnione i dopracowane. Ponieważ czasem jeśli choreografia jest nie do końca wypracowana, to idzie ona na niekorzyść dzieci. Zwracajcie proszę uwagę na to, bo naprawdę potencjał jest, dzieci macie super, pracowite, które chcą podnosić swoje umiejętności. Gratuluje raz jeszcze i życzymy dalszych sukcesów – podsumowali drugi dzień zmagań członkowie komisji artystycznej.

Młodych tancerzy oceniały komisje artystyczne w składzie:

(wtorek)

– Paulina Kędzior (Kraków)

– Emilia Sikorska (Tarnów)

– Nikodem Miczołek (Nowy Sącz)

(środa)

– Katarzyna Łukowicz (Rzeszów)

– Justyna Stasiak (Rzeszów)

– Sebastian Szul (Kraków)

Szczegółowe informacje w protokołach poniżej.

Protokół AST TN

Protokół AST IT

JDK

Zwiedzanie z KK-T JDK i PTTK: W sercu Magurskiego Parku Narodowego

Kolejna, późnojesienna wyprawa zorganizowana wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Jasło skierowana została w pobliski Beskid Niski, do Magurskiego Parku Narodowego.

W chłodny, sobotni poranek 26 listopada br. grupa turystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika wyruszyła na szlak prowadzący przez środek Magurskiego Parku Narodowego – dumy jasielskiej ziemi, gdzie natura i złożona historia tworzą nasze dziedzictwo kulturowe.

Około 12-kilometrowa trasa prowadziła przez krainę łagodnych lesistych wzniesień, z Krempnej przez Kiczerę Żydowską i Żydowskie. Turyści przemierzali pogrążone w ciszy i spokoju tereny, zamieszkałe niegdyś przez ludność różnych wyznań i narodowości. Wiodła przez nie ścieżka przyrodnicza im. prof. Jana Rafińskiego z zaznaczonymi przystankami. Grupa szła niespiesznie wokół Kiczery, obserwując jak opadające mgły odsłaniają pojawiające się co jakiś czas ślady pozostawione przez dawnych mieszkańców, głównie Łemków – stare drzewa owocowe, gdzieniegdzie krzyże, zarysy fundamentów budowli, cerkwiska z nagrobkami z piaskowca, które można zaliczyć do zabytków miejscowej sztuki kamieniarskiej.

Dalszy marsz prowadził na szczyt Wysokie (657 m n.p.m.) należący do Korony Beskidu Niskiego. Nagle krajobraz zmienił szatę z jesiennej na zimową. Było wręcz bajkowo, biało, świetliście, cudownie. Przez tę śnieżną krainę lasu Czumak grupa podążyła do Ożennej, gdzie przygotowane już było miejsce na ognisko i poczęstunek w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.

Przy pieczeniu kiełbasek i ogniskowych harcach czas szybko płynął, a w ośrodku na wędrowców czekała jeszcze gorąca kawa, herbata, smakowity bigos i domowe ciasteczka dostarczone wcześniej przez uczestników wyprawy oraz atrakcja wieczoru: śledzenie na wielkim ekranie transmisji meczu Polska – Arabia Saudyjska z piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. Zwycięstwo Polaków było wspaniałym, radosnym akcentem na zakończenie udanej wycieczki. Fani turystyki i futbolu fetowali je śpiewem i tańcami.

er

Karolina Polak Stypendystką Marszałka Województwa Podkarpackiego

21 listopada 2022 r. w Mielcu odbyła się gala wręczenia stypendiów dla uzdolnionych młodych ludzi z naszego województwa . Program „Nie zagubić talentu ”prowadzony jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Oprócz gratulacji były słowa uznania, wstępy młodych talentów, wielkie brawa i chwile wzruszeń. Stypendia do młodych utalentowanych mieszkańców Podkarpacia trafiły już po raz piętnasty.

Wśród tegorocznych stypendystów są przedstawiciele bardzo wielu dziedzin, dyscyplin i sfer nauki i sztuki. Są utalentowani chemicy i instrumentaliści,  wokaliści i matematycy, plastycy, recytatorzy, ludzie teatru. W prestiżowym gronie znaleźli się także przyszli lingwiści i innowatorzy, młodzi poeci, fotograficy, malarze, wynalazcy oraz tancerze.
Wśród nagrodzonych znalazła się również Karolina Polak , uczennica II Liceum w Jaśle a także wokalistka Jasielskiego Domu Kultury.

Stypendium przyznano Karolinie po raz drugi za osiągnięcia wokalne w roku 2021.

Gratulujemy naszej wokalistce i jesteśmy dumni z tego ,że wielokrotnie reprezentowała Ona JDK na koncertach i konkursach odnosząc liczne sukcesy.

JDK

Skip to content