Slide Na zdjęciu budynek jasielskiego domu kultury a nim ikony obrazujące działalność placówki Slide Slide Slide

Oboistka ze statuetką Grand Prix

Kinga Bezpalko (obój) z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie zdobyła Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem wydarzenia, które odbywało się w dniach 23 – 24 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.  Partnerem imprezy był LOTOS INFRASTRUKTURA S.A., a partnerem motoryzacyjnym Toyota Jasło.

Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów jest jednym z najlepiej zorganizowanych konkursów w kraju, dzięki taki osobom jak panie dyrektor Jasielskiego Domu Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej. Dzięki temu Jasło – ta niewielka aczkolwiek z ogromnymi tradycjami również muzycznymi  miejscowość na mapie Polski – staje się jedną z ważniejszych. W świecie kultury o Jaśle jest bardzo głośno – powiedział rozpoczynając koncert finałowy dr hab. Arkadiusz Krupa z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Do tegorocznej edycji OKMI zgłosiło się 88 uczestników z całego kraju: z pobliskich Gorlic, Sanoka, Krosna, Nowego Sącza, Dębicy, Krakowa, Rzeszowa, ale także Wrocławia, Bytomia i Katowic. Przez dwa dni młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych. Spośród nich jury, któremu przewodniczył prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej w Krakowie, wyłoniło najlepszych. Ci z kolei zaprezentowali się podczas koncertu finałowego, a byli to: Jakub Mocek (trąbka) z PSM I st. w Jaśle, Stanisław Materniak (klarnet) ZSM w Krośnie, Felix Beaman (trąbka) KNOSM I st. w Nowym Sączu, Jan Stelmach (trąbka) SM I st. w Rymanowie, Mateusz Neckar (akordeon) PSM w Sanoku, Zofia Górnicka (obój) OSM I st. w Białymstoku, Bartłomiej Tokarczyk (klarnet) PSM I st. w Limanowej, Michalina Feller (trąbka) PSM I st. w Będzinie, Weronika Mielańczuk (obój) ZSM I st. w Białymstoku, Barbara Pałka (klarnet) PSMI st. w Limanowej, Kinga Maniak (flet) PSM I st. w Oleśnie, Tomasz Krupa (puzon) PSM I st. w Jaśle, Artur Rudnicki (trąbka) OSM I st. we Wrocławiu, Kacper Sienkowski (klarnet) OSM II st. w Krośnie, Maksymilian Cieślik (saksofon) ZSM w Krośnie, Paulina Spyrczak (trąbka) PSM I st. w Oławie, Piotr Pałka (trąbka) KNOSM II st. w Nowym Sączu, Piotr Kutnik (trąbka) POSM II st. w Krakowie, Agata Bezpalko (obój) ZPSM w Krakowie, Szymon Biały (tuba) PrSM II st. w Jaśle oraz Kinga Bezpalko (obój) ZPSM w Krakowie. I to właśnie ta ostatnia została zwyciężczynią XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.  – Mieliśmy bardzo zróżnicowany poziom ale pełen niesamowitych indywidualności. (…) Ten konkurs – według mnie – jest bardzo surowym konkursem. Tym bardziej się cieszę się, że mogłem być w nim jurorem, w dodatku w tak wspaniałym gronie – samych najwybitniejszych postaci polskiej muzyki – podsumował OKMI dr hab. A. Krupa.

Obecny na koncercie finałowym włodarz Jasła był pod ogromnym wrażeniem talentu i organizacji konkursu, co zaznaczył w swoim wystąpieniu. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w tym finałowym dniu konkursu. Jest on nie tylko podsumowaniem tegorocznego konkursu, ale przede wszystkim podsumowaniem setek godzin pracy, ćwiczeń. Chciałem serdecznie pogratulować tym, którzy podjęli wyzwanie poddaniu się ocenie. Bo przecież po to te godziny ćwiczeń poświęcają, aby wreszcie ktoś mógł powiedzieć na jakim etapie jest ich praca. Gratuluję ale jednocześnie dziękuję, że podjęliście to wyzwanie, bo mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tak pięknym koncercie jak ten dzisiejszy. Dziękuję jurorom, bo podjęli się ogromnego wyzwania – i jak sami przyznali – są bardzo surowi, stąd tylko tyle nagród i wyróżnień, ale mam nadzieję, że tym bardziej je doceniacie. Dziękuję też paniom dyrektorkom, które co roku przykładają się do tego konkursu i wiem, jak bardzo im zależy, żeby państwo wyjechali usatysfakcjonowani jego organizacją. Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogłem was podejmować w mieście – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Podziękowania w postaci dyplomów otrzymali również nauczyciele i akompaniatorzy młodych muzyków.

kp

Organizatorzy konkursu informują , że będą kontaktować się mailowo lub telefonicznie z laureatami nagród finansowych. Nagrody finansowe otrzymali  zdobywcy I, II, III miejsc oraz laureatka nagrody Grand Prix. Nagroda zostanie wpłacona na podane przez nią konto.

To co niewidzialne dla oczu. Marcin Bawiec fotografia

Polski artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP) oraz tytułem Excellence FIAP (EFIAP), członek Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum, oficer łącznikowy PSA (PhotographicSociety of America) w Polsce, pochodzi z Jodłowej, a mieszka i pracuje w Tarnowie. To Marcin Bawiec, autor i współautor wielu wystaw fotograficznych: indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych i pokonkursowych. Jego górskie wyprawy będzie można podziwiać na zdjęciach w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do 13 maja br. Uroczysty wernisaż wystawy  fotografia „n.p.m.” odbędzie się 13 kwietnia br.

Przemierzone setki kilometrów, ucieczka ze strefy komfortu, nieprzespane noce i dużo wyrzeczeń dały efekt w postaci tej wystawy. Staram się pokazać miejsca, które dla wielu są niedostępne i nieznane, jak np. Czekoladowe Wzgórza, Ritten Renon, czy Pop Iwan. Ale są również Tatry i Bieszczady fotografowane o wschodzie i zachodzie słońca. Zestawione na tej ekspozycji, pokazują piękno świata n.p.m. – mówi artysta.

Podkreśla jednocześnie, że fotografia górska, to temat bardzo trudny i wymagający. – Nie wystarczy bowiem pojawić się wśród szczytów, żeby „popstrykać” w czasie niedzielnej wycieczki, bo najczęściej efekt takich działań nie przyniesie nic, co można by określić mianem: fotografia artystyczna. Góry wymagają czasu, cierpliwości, wysiłku i szacunku. Jeśli chcemy dobrze pokazać majestat i ich piękno, trzeba je zwyczajnie oswoić – dodaje fotografik.

Marcin Bawiec, rocznik ‘81 to autor, który z wrodzoną intuicją odnajduje w górach wszystko, co dostojne, nastrojowe i piękne. Jego fotografie tworzą wrażenie symbiozy i współistnienia z otoczeniem, powodują że dostrzegamy coś, co wykracza daleko poza tradycyjny pocztówkowy schemat, jaki najczęściej widujemy na zdjęciach gór np. w internecie. Znakomite ale nieoczywiste kadry oraz mistrzowskie wykorzystanie światła, obok wyczucia nastroju i formy, to największe atuty w pracach autora.

– Cieszę się, że pan Marcin przyjął nasze zaproszenie i dzięki jego fotografiom przeniesiemy się w miejsca wyjątkowe i nie dla wszystkich dostępne. Mam nadzieję, że kunszt znakomitego fotografika, podróżnika przyciągnie do naszej Galerii wielu zwiedzających – mówi Anna Brożyna, kurator wystawy, instruktor ds. plastyki w JDK.

Każda z prac, to osobna historia miejsca, czasu, warunków atmosferycznych, pory dnia, roku itd. Jednak całość odsłania wspólny mianownik – w moim odczuciu –  jest nim korelacja naszej egzystencji ze światem wokół. Znakomity fotograf Robert Bresson powiedział, że: „fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył „. Tego się będę trzymał.  – podkreśla Marcin Bawiec.

jdk

Krzyże na zdjęciach Zbigniewa Czekaja

Obraz zawiera: Na pierwszym planie siwy mężczyzna około 60 -ciu lat w okularach w marynarce w jodełkę stoi przed mikrofonem i patrzy przed siebie. Z tyłu na ścianach w dużych ramach fotosy przydrożnych krzyży jego autorstwa.

67 zdjęć, z krzyżem w roli głównej obejrzeć można w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Jest to pokłosie miłości do fotografii bohatera 31. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, Zbigniewa Czekaja, jakie miało miejsce we wtorek, 21 marca br. w Jasielskim Domu Kultury.

– Nasz dzisiejszy gość to pasjonat fotografii, sportu, turystyki, ale też świetny gawędziarz. Rodzice pana Zbigniewa pochodzili z Podkarpacia i na to Podkarpacie wrócił. Tytuł dzisiejszego spotkania brzmi: „Historia jednego krzyża”, myślę, że o tym bardzo pięknie pan Zbigniew nam opowie, mamy okres wielkopostny związany z zadumą, pochyleniem się na symbolem Męki Pańskiej. Cieszę się, że ta wystawa pozostanie z nami do końca miesiąca – zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Gość klubu stwierdził, że nie byłoby tej wystawy gdyby nie trzy silne Heleny. Pierwszej – świętej Helenie, która odnalazła relikwie Krzyża Świętego. Drugiej – matce autora wystawy. Trzeciej – dyrektorce Jasielskiego Domu Kultury.

– W środę 14 września ubiegłego roku udałem się do pani dyrektor ze swoimi zdjęciami. Następnie udaliśmy się z nimi do pani Ani Brożyny i ustaliliśmy termin spotkania na 21 marca. Te daty miały symboliczne znaczenie. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy. Paniom Ani Brożynie, Kasi Gądek – Smyce, Eli Ruszale i Kasi Wójcik, składam gorące podziękowania. Dziękuję, że swój cenny czas poświęcili państwo na przybycie na to spotkanie – powitał obecnych Zbigniew Czekaj.

Wieloletni pracownik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, fotografią interesował się od dziecka, swoją pasję wykorzystywał również w pracy, tworząc dokumentację fotograficzną placów budowy. Jego zdjęcia ukazywały się w wielu wydawnictwach promocyjnych Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. Przechodząc na emeryturę przeniósł się do Warzyc koło Jasła, gdzie odziedziczył dom po swoich dziadkach. Podczas spotkania w Klubie Ludzi z Pasją podzielił się z obecnymi swoim zamiłowaniem do fotografowania.

– Pierwszym aparatem, który sobie kupiłem był Druh. Literatury żadnej nie było, dlatego eksperymentowałem, sam uczyłem się wywoływać zdjęcia. Uzyskana wiedza pochodziła głównie od sprzedawcy. Robienie zdjęć aparatem fotograficznym z filmami ogromnie różni się od tego, co mamy obecnie, w przypadku aparatów cyfrowych. Podchodziliśmy do tematu bardzo ostrożnie, wybieraliśmy kadry, zastanawialiśmy się jak wykonać zdjęcie. Jedna rolka, to było zaledwie 36 zdjęć. Trzeba było się czasem dziesięć razy zastanowić, zanim się nacisnęło spust migawki. Uwieczniałem na fotografiach narodziny, chrzty, komunie, wesela czy pogrzeby. Początek XXI wieku przyniósł możliwość robienia zdjęć aparatami cyfrowymi – mówił Zbigniew Czekaj. Od 2006 roku, aż do przejścia na emeryturę robił zdjęcia do kalendarzy kieleckiego Miejskiego Zarządu Dróg.

Skąd wziął się tytuł wystawy „Historia jednego krzyża”? Wiąże się on z historią św. Heleny, matki cesarza Konstantyna, która około 326 roku odnalazła w Jerozolimie relikwie Krzyża Pańskiego. Jego fragmenty dotarły również w Średniowieczu do Polski i przechowywane są m.in. w sanktuarium w Świętym Krzyżu na Łysej Górze.

Zbigniew Czekaj, pasjonat wypraw na łono przyrody uwieczniał na swoich fotografiach jej piękno.

– Wszystkie szlaki świętokrzyskie mam schodzone. Wszystko mam na zdjęciach. Miło jest od czasu do czasu do nich wrócić, przypomnieć sobie te miejsca. Nadal kocham fotografię i wciąż będę robił zdjęcia. Jest to również możliwość odskoczni, dlatego podczas naszych jasielskich wycieczek pchałem się do przodu, aby więcej zobaczyć i uwiecznić na fotografii – podkreśla gość klubu.

Wystawę fotografii Zbigniewa Czekaja można oglądać w Galerii JDK do końca marca br.

pch

Grand Prix Festiwalu „Śpiewaj razem z nami” dla  Oli Wietechy

Aleksandra Wietecha, wokalistka Jasielskiego Domu Kultury zwyciężyła w XXXII Podkarpackim Festiwalu Piosenki „Śpiewaj razem z nami”, organizowanym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Finał konkursu, poprzedzony powiatowymi eliminacjami w JDK, odbył się 17 i 19 marca br. w Przemyślu.

Ola brawurowo zaśpiewała piosenkę „Oddalasz się” z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Została także zaproszona do występu jako gość specjalny w koncercie galowym w następnej edycji festiwalu – mówi Ewa Grzebień, instruktor muzyki w JDK, która przygotowała młodziutką wokalistkę do konkursu. Aleksandra Wietecha została nagrodzona statuetką i nagrodą Grand Prix.

Oprócz niej, w festiwalu udział wzięli inni soliści, uczęszczający na zajęcia do E. Grzebień: Greta Stefańska, Karolina Polak i Mikołaj Majda (solo i w duecie). Jako duet Karolina i Mikołaj otrzymali wyróżnienie, natomiast w występie solowym, w kat. 13-17 lat, Mikołaj otrzymał I nagrodę za piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”. Wykonał ją z własnym akompaniamentem fortepianowym.

Mikołaj Majda, fot. Katarzyna Pacwa/JDK

Gratuluję wszystkim naszym wokalistom, którzy wzięli udział w finale, bowiem  przygotowanie do konkursu wymagało wielu prób i pracy z ich strony. Liczymy na dalsze udane występy i zapraszamy do udziału w programach muzycznych, przygotowanych przy udziale naszych uzdolnionych wokalistów – dodaje Ewa Grzebień.

kp

„Spróbujmy jeszcze raz” – znakomita komedia w JDK

Obraz zawiera: Plakat składający się z czterech okienek ze zdjęciami. Na pierwszym z lewej strony widać twarz eleganckiego mężczyzny w muszce i garniturze. W prawym górnym rogu zdjęcie policjantki w czapce policyjnej i służbowej koszuli, trzymającej przy swoim lewym oku kajdanki i spoglądającej przez nie. W lewym dolnym rogu blondynka spogląda z przerażeniem w lewą stronę. Ma na sobie jasny szlafrok spod którego wygląda koszulka. W prawym dolnym rogu mężczyzna w koszulce z krótkim rękawem i ze złotym łańcuchem na szyi złożył dłonie w pięści i przybrał postawę boksera przed walką. W prawym górnym rogu plakatu znalazło się logo JDK, natomiast w lewym dolnym rogu logo Toyoty Jasło, Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego Wydarzenia. Plakat zawiera też tekst: Marek, Siudym, Lucyna Malec, Murray F. Schisgal -

Przezabawna, brawurowa komedia o perypetiach par w średnim wieku w doborowej obsadzie! Zapraszamy do Jasielskiego Domu Kultury na spektakl „Spróbujmy jeszcze raz”. Poniedziałek, 27 marca br., godzina 18.00. Bilety w cenie 60 złotych do nabycia w sekretariacie JDK oraz on-line.

„Spróbujmy jeszcze raz” to pełen znakomitego humoru spektakl w dwóch aktach, z których każdy jest oddzielną historią, opowiadającą o perypetiach par w średnim wieku. Obfituje on w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi, poruszając jednocześnie ważne i trudne damsko-męskie tematy. Tekst Murraya F. Schisgalla to światowy hit komediowy, napisany przez autora niezapominanego filmu Tootsie (z Dustinem Hoffmanem w roli głównej).

W części pierwszej On – niespełniony aktor, którego kariera sprowadza się obecnie do reklamowania karmy dla kotów i Ona – rozczarowana i zmęczona życiem policjantka spotykają się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Co wyniknie z tego spotkania? O tym musicie przekonać się państwo sami!

W drugiej części On – znudzony mąż skupiający się na ignorowaniu marudzenia żony i Ona – niespełniona i niedopieszczona gospodyni domowa, która stara się jeszcze raz pobudzić stygnące uczucia i namiętności nowoczesnymi metodami terapii pewnego kontrowersyjnego seksuologa…

Obsada: Lucyna Malec, Marek Siudym oraz Jan Kobuszewski – obecny głosem jako Dr Oliovski.

Reżyseria – Marcin Sławiński; scenografia – Wojciech Stefaniak; kostiumy – Joanna Snopek; muzyka – Mamadou Diouf i Sama Yoon.

Producent – Joanna Cywińska.

JDK

Obraz zawiera: Plakat składający się z czterech okienek ze zdjęciami. Na pierwszym z lewej strony widać twarz eleganckiego mężczyzny w muszce i garniturze. W prawym górnym rogu zdjęcie policjantki w czapce policyjnej i służbowej koszuli, trzymającej przy swoim lewym oku kajdanki i spoglądającej przez nie. W lewym dolnym rogu blondynka spogląda z przerażeniem w lewą stronę. Ma na sobie jasny szlafrok spod którego wygląda koszulka. W prawym dolnym rogu mężczyzna w koszulce z krótkim rękawem i ze złotym łańcuchem na szyi złożył dłonie w pięści i przybrał postawę boksera przed walką. W prawym dolnym rogu plakatu znalazło się logo JDK, natomiast w lewym dolnym rogu logo Toyoty Jasło, Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego Wydarzenia. Plakat zawiera też tekst: Marek, Siudym, Lucyna Malec, Murray F. Schisgal - "Spróbujmy jeszcze raz". Głos dr Oliovski'ego - Jan Kobuszewski. Tłumaczenie: Bożena Sławińska. Reżyseria: Marcin Sławiński; scenografia - Wojciech Stefaniak; kostiumy - Joanna Snopek; zdjęcia - Rafał Olejniczak; projekt plakatu - Piotr Grzegorzewski. Producent - Joanna Cywińska. Sponsor: Sophia. Sponsor Obuwia: Deichmann. Znajdź nas na Facebooku. Jasielski Dom Kultury, 27.03.2023, godzina 18; bilet 60 złotych.

Göran Larsen Kwartet w JDK

Obraz zawiera: Czterech mężczyzn na scenie. Od lewej: siedzący przed instrumentem klawiszowym mężczyzna w średnim wieku w okularach, obok niego siedzi kontrabasista; dalej nieco w tyle perkusista. Z prawej strony stoi saksofonista, który ma po swojej prawej stronie mikrofon, ale gra przodem do publiczności. Przed nim stoi stojak na nuty. W górnej części plakatu znajduje się tekst: Koncert Goran Larsen Kwartet. U dołu strony umieszczono loga Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego wydarzenia Toyoty Jasło oraz Jasielskiego Domu Kultury.

Wiosna pachnąca jazzem? W Jaśle jak najbardziej! Zapraszamy na koncert znakomitej formacji Göran Larsen Kwartet. Grupa legendarnego już szwedzkiego saksofonisty wystąpi w Jasielskim Domu Kultury w niedzielę, 23 kwietnia br., o godzinie 18.00. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w sekretariacie JDK lub on-line.

Koncert stanowi część drugiej trasy koncertowej promującej nowy materiał muzyczny zespołu. Miłośnicy jazzu usłyszą 6 ludowych piosenek z Podlasia w folkowo – jazzowej aranżacji oraz 5 szwedzkich psalmów w nowoczesnej aranżacji Görana Larsena i pianisty Wojciecha Sanockiego. Przybyli usłyszą również legendarny przekomponowany „Dear Old Stockholm” w aranżacji Gorana Larsena i 4 kompozycje własne Jarosława Michaluka. Na niemal półtoragodzinny koncert składają się zróżnicowane folkowo – jazzowe kompozycje.

Serdecznie zapraszamy!

***

Göran Larsen – lider zespołu, pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju ponownie w 2003 i 2013, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „Alone Together” nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim.

Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr: Opera Big Band i Great Helsinki Swing Big Band. W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet „City-Jazz” Orchestra i kwintet „Talking Tenors”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą Raivo Tafenau. W latach 70 i 80-tych Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję, wśród których byli między innymi: Clark Terry, Kay Winding, Tony Scott, Buddy de Franco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion. Göran grał także na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002 r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks” w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Wojciech Sanocki – pianista, kompozytor, aranżer – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności kompozycja-aranżacja. Jego utwory ukazały się m.in. na płytach: „Pejzaż”, „Niebo w dobrym humorze” – nagrania z Jackiem Wójcickim i Ewą Urygą, Brel przy współpracy z Wojciechem Młynarskim. Jest również kompozytorem muzyki filmowej. Współpracował ze studiem produkcji filmowej „Akson Studio” w Warszawie m.in. przy serialach „Twarzą w twarz”, „Czas honoru”, „Blondynka”. Twórca muzyki teatralnej w przedstawieniach: „Zagraj to jeszcze raz, Sam”, „Raskolnikow”, reż. M. Gaj, „Matka Courage”, reż. K. Deszcz, „Różowe małżeństwo”, reż. K. Deszcz, „Balladyna”, reż. J. Głybin, czy „Niech żyje bal”, reż. C. Domagała.

Jarosław Michaluk – kontrabas. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. Debiutował w 1988 r. podczas Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie, zdobywając z zespołem Jazz Trio II nagrodę. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Karolem Szymanowskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Piotrem Wromblem. Koncertował z Tomaszem Szukalskim, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Napiórkowskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Kulentym, Adamem Wendtem, Maciejem Strzelczykiem, Maciejem Sikałą, Marcinem Olakiem, Danutą Błażejczyk, Natalią Niemen z grupą Osjan, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Lubelskiej, Przemyską Orkiestrą Kameralną, a także muzykami z zagranicy jak: Mark Soskin, Walter Smith III, Frank Parker, Ulf Johansson Werre, Heinz von Moisy. Występował na wielu festiwalach i salach koncertowych m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, na festiwalu jazzowym we Lwowie, Jazz od Nowa, Jazz Festival w Toruniu, Rzeszów Jazz Festival, Jazz bez… festiwal w Przemyślu, Harmonica Bridge Bydgoszcz – Toruń, Jazz na Buduku, Podlasie Jazz Festival. Ma na swym koncie nagranych 6 płyt, w tym jedną z Janem Ptaszynem Wróblewskim, na której znalazło się kilka utworów Jarka, a jedna z kompozycji trafiła na płytę The Best of Polish Smooth Jazz. Jest twórcą oraz dyrektorem artystycznym dwóch znanych w Polsce festiwali: Podlasie Jazz Festival oraz Biała Blues Festival, od ponad 20 lat prezesem Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Radosław Żyła – perkusja, ukończył Akademię Muzyczną w Białymstoku występował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Maciejem Strzelczykiem, Karolem Szymanowskim, Danutą Błażejczyk. Muzyk jazzowy i klasyczny. Pedagog w szkołach muzycznych.

pch

Obraz zawiera: Czterech mężczyzn na scenie. Od lewej: siedzący przed instrumentem klawiszowym mężczyzna w średnim wieku w okularach, obok niego siedzi kontrabasista; dalej nieco w tyle perkusista. Z prawej strony stoi saksofonista, który ma po swojej prawej stronie mikrofon, ale gra przodem do publiczności. Przed nim stoi stojak na nuty. W górnej części plakatu znajduje się tekst: Koncert Goran Larsen Kwartet. U dołu strony: Jasielski Dom Kultury, 23 kwietnia 2023, godzina 18, bilet 30 złotych. Poniżej umieszczono loga Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego wydarzenia Toyoty Jasło oraz Jasielskiego Domu Kultury.

KK-T JDK i PTTK zapraszają do Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego

Wycieczka organizowana 26 marca br. (niedziela) przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle  powiedzie do Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Park ten leży w południowej części Pogórza Strzyżowskiego i południowo-zachodniej części Pogórza Dynowskiego. Obejmuje większość charakterystycznego pasa wzniesień z przełomem Wisłoka, zwanym Bramą Frysztacką.

Uczestnicy wycieczki przejdą, pod przewodnictwem Józefa Kaczora, około 8-kilometrową, łatwą trasą prowadzącą przez tereny zamieszkiwane niegdyś przez rusińską mniejszość etnograficzną, zwaną przez Łemków Zamieszańcami. Szlak wiódł będzie z Oparówki przez Czarnówkę (492 m n.p.m.) w paśmie Jazowej i Rezerwat Herby (469 m n.p.m.) do Wiśniowej.

Oparówka, to wieś znana z murowanej cerkwi grecko-katolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, użytkowanej obecnie jako kościół rzymsko-katolicki, licznych kapliczek przydrożnych, ocalałych domostw oraz starych cmentarzy z nagrobkami będącymi świadectwem kunsztu mieszkającej tu przed laty ludności rusińskiej.

Rezerwat „Herby” obejmuje najwyższe pasmo Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. W szczytowej partii malowniczych wzniesień znajdują się liczne skałki piaskowców istebniańskich zwane „Herbami”. Wschodnia część rezerwatu położona jest na Pogórzu Dynowskim zaś zachodnia obejmuje obszar Pogórza Strzyżowskiego.

Wiśniowa jest niewielką miejscowością nad Wisłokiem, znaną z pięknego, zabytkowego Zespołu Pałacowo Dworskiego i Folwarcznego rodziny Mycielskich, z zabudowaniami z przełomu XVII i XVIII w. W zespole oprócz kompleksu pałacowego są też m.in.: park z wieloma pomnikami przyrody i kaplica grobowa Mycielskich.

***

Termin wyjazdu: 26 marca (niedziela), godz.9.00, sprzed budynku JDK; powrót około godz.19.00.

Koszt wyjazdu: 60 zł, (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 55 zł).

Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

W programie: niedzielna msza św. o godz.10.00 w zabytkowej świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oparówce; ognisko z pieczeniem kiełbasek na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce (prowiant własny).

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uczestnicy wyjazdu zobowiązani są do posiadania ubioru turystycznego odpowiedniego na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

Kiermasz wielkanocny

Na zielonym tle znajdują się białozielone napisy informujące o kiermaszu wielkanocnym. Na dole plakatu znajdują się logotypy toyoty i jasielskiego domu kultury, a na środku plakatu pisanka w kolorowe pionowe paski

Palmy, pisanki, stroiki, ręcznie haftowane serwetki na stół, kurczaczki i zające wielkanocne oraz kartki świąteczne, pojawią się podczas tradycyjnego kiermaszu wielkanocnego 31 marca br. w godzinach od 10.00 do 17.00 w Jasielskim Domu Kultury. Będzie to nie tylko doskonała okazja do oryginalnych zakupów, ale również wprowadzenie w klimat nadchodzących świąt.

W budynku JDK dostępnych będzie około 30 stoisk z rękodziełem. Jak co roku, będzie bardzo kolorowo, wiosennie, a przede wszystkim świątecznie, różnorodnie i bogato. Swoje wyroby zaprezentują lokalni twórcy, którzy specjalnie przygotowali je na tę okazję.

Zapraszamy do nas. Pamiętajcie! 31 marca od 10.00 do 17.00.

kp

Talenciaki po raz drugi

Obraz zawiera: Złotą gwiazdę, która promieniuje dookoła swoim blaskiem oraz tekst: Talenciaki 2. Super Talent Show. W prawym dolnym rogu plakatu logo Toyoty Jasło - Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego Wydarzenia, pośrodku logo Jasielskiego Domu Kultury, a w prawym dolnym rogu logo Trendy Radia.

Rozpoczynamy drugą edycję „Talenciaków”!
Nagraj filmik, w którym prezentujesz swoje umiejętności, a może właśnie Ty znajdziesz się w wielkim finale i wystąpisz na dużej scenie.
Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca na adres: talenciaki.jaslo@gmail.com

Niech Jasło ujawni swoje talenty, czekamy na was!!!

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

JDK

Obraz zawiera: Złotą gwiazdę, która promieniuje dookoła swoim blaskiem, w prawym dolnym rogu plakatu logo Toyoty Jasło - Oficjalnego Partnera Motoryzacyjnego Wydarzenia, pośrodku logo Jasielskiego Domu Kultury, a w prawym dolnym rogu logo Trendy Radia, pośrodku plakatu znajduje się tekst: Talenciaki 2. Super Talent Show. Wyślij filmik i pokaż swój talent na dużej scenie. Zgłoszenia do 31 marca. Więcej informacji na stronie: www.jdkjaslo.pl
Skip to content