Karolina Polak Stypendystką Marszałka Województwa Podkarpackiego

21 listopada 2022 r. w Mielcu odbyła się gala wręczenia stypendiów dla uzdolnionych młodych ludzi z naszego województwa . Program „Nie zagubić talentu ”prowadzony jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Oprócz gratulacji były słowa uznania, wstępy młodych talentów, wielkie brawa i chwile wzruszeń. Stypendia do młodych utalentowanych mieszkańców Podkarpacia trafiły już po raz piętnasty.

Wśród tegorocznych stypendystów są przedstawiciele bardzo wielu dziedzin, dyscyplin i sfer nauki i sztuki. Są utalentowani chemicy i instrumentaliści,  wokaliści i matematycy, plastycy, recytatorzy, ludzie teatru. W prestiżowym gronie znaleźli się także przyszli lingwiści i innowatorzy, młodzi poeci, fotograficy, malarze, wynalazcy oraz tancerze.
Wśród nagrodzonych znalazła się również Karolina Polak , uczennica II Liceum w Jaśle a także wokalistka Jasielskiego Domu Kultury.

Stypendium przyznano Karolinie po raz drugi za osiągnięcia wokalne w roku 2021.

Gratulujemy naszej wokalistce i jesteśmy dumni z tego ,że wielokrotnie reprezentowała Ona JDK na koncertach i konkursach odnosząc liczne sukcesy.

JDK

Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza: Sekrety damskiej urody

Bożena Wójcikiewicz, osoba, dla której ogromne znaczenie ma pielęgnowanie urody, będzie gościem 28. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, zaplanowanego na 6 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury.

Kosmetyki stanęły na mojej drodze gdy bardzo pragnęłam zmian. Pokochałam je od pierwszego użycia, zmieniały nie tylko moją twarz ale też wnętrze. Z zakompleksionej, zamkniętej w sobie stałam się pewną siebie kobietą, z dokładnym celem przed oczami – mówi Bożena Wójcikiewicz, dla której kosmetyki są obecnie nie tylko pasją lecz i pracą. – Kocham to co robię i pragnę robić to nadal.

Swoją pasją do udoskonalania damskiej urody Bożena Wójcikiewicz podzieli się z zebranymi. Podpowie jak kobieta może zadbać o swoje naturalne piękno, podkreślić je i podnieść na wyższy poziom oraz wskaże wypróbowane przez siebie, oparte na ekologicznych składnikach kosmetyki, które mogą w tym pomóc.

Spotkanie pod hasłem ,,Bądź tym, który spełnia marzenia a nie tym, który tylko marzy” odbędzie się we wtorek, 6 grudnia, o godz. 17.00 w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

er

Bach w jazzowej odsłonie

Nowe interpretacje kompozycji Jana Sebastiana Bacha, zabrzmiały podczas drugiego koncertu z cyklu JasMaty. Muzycy zespołu Bach Jazz Collective w niedzielny wieczór (27 listopada br.) połączyli oryginalny zapis mistrza, z klasycznym jazzem aż do free jazzowych uniesień.

– Niezmiernie cieszymy się, że możemy w ten niedzielny wieczór wystąpić w Jasielskim Domu Kultury. Muzyka słynnego mistrza baroku jest nam bliska, o czym będą mogli się państwo dziś przekonać – zwrócił się do publiczności Bartek Halicki, puzonista formacji.

Artyści rozpoczęli swój występ od Małego Preludium c-moll, a następnie sięgnęli po najpopularniejsze kompozycje mistrza z Lipska, m.in. Adagio z koncertu obojowego d-moll, czy „Jesus bleibet meine Freude” z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben”. Pomiędzy utworami, ciekawostkami i anegdotami na temat życia i kompozycji Jana Sebastiana Bacha dzielił się z melomanami Bartek Halicki. Prezentowane podczas koncertu jazzowe opracowania klasycznych barokowych utworów to hołd składany słynnemu kompozytorowi i uznanie jego geniuszu. To zabawa dźwiękiem, frazą, artykulacją i mistrzowskimi popisami we współpracy z instrumentami. Fani tego rodzaju projektów mogli zaliczyć ten wieczór jazzowy z zespołem Bach Jazz Collective do udanych. Nie zabrakło też nawiązania do patrona wydarzenia, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Na bis zabrzmiał motyw przewodni z „Czterdziestolatka”.

pch

XXI Andrzejkowe Spotkania Taneczne – kolejność prezentacji

W tym roku AST trwają dwa dni: 29 i 30 listopada. Poniżej prezentujemy kolejność występów.

Muzyczna uczta mistrzów

Etniczne, rockowo – jazzowe kolaże wirtuozów swoich instrumentów czekają na miłośników jazzowych kolaboracji w piątek, 2 grudnia br. o godzinie 18.00 w Jasielskim Domu Kultury podczas koncertu grupy Morisson Tres z gościnnym udziałem niemieckiego mistrza trąbki Christopha Titza. Cena biletu – 50 zł.

Znakomite jazzujące brzmienia trąbki Titza przesycone psychodelicznym brzmieniem gitar, instrumentów klawiszowych, etnicznych i perkusji muzyków Morrison Tres, przywołują skojarzenia legend rocka progresywnego: m.in. Pink Floyd, King Crimson czy SBB. Artystom podczas koncertów towarzyszy gra świateł, która dopełnia wyraz artystyczny prezentowanych kompozycji. Morisson Tres tworzą doświadczeni artyści, którzy z niejednego muzycznego pieca chleb jedli. Liderem formacji jest Witek Łukaszewski, wokalista i gitarzysta, założyciel i lider kilku grup muzycznych m.in. zespołów: Acid Flamenco, uważanego za pierwszą polską formację łączącą muzykę flamenco z rockiem, Red Pink – wykonującego mieszankę rocka i bluesa czy GrandPiano – grupy która łączy brzmienia rocka, flamenco, muzyki klasycznej i poezji śpiewanej. Natomiast Christoph Titz łączy w swojej muzyce elementy smooth-jazzu, elektroniki, jazz-rocka czy fusion.

W planowanym koncercie w Jaśle, obok wspomnianych już artystów miał wystąpić Sambor Dudziński. Nastąpiły jednak zmiany, niezależne zarówno od organizatora, jak i samego muzyka. Zastąpi go jednak wybitna postać ze świata jazzu, nie kto inny jak sam Marek Raduli, którego mieliśmy już okazję gościć w ramach JasMatów w 2018 roku z zespołem Bibobit. Kroi się zatem naprawdę znakomita muzyczna uczta, która zakończy tegoroczną edycję.

Wystąpią: Christoph Titz – trąbka, flugelhorn; Witek Łukaszewski – wokal, gitara elektryczna, gitara basowa, gitara akustyczna, flety, gongi; Marek Raduli – gitara, wokal, instrumenty klawiszowe, saksofon, łuk (w zastępstwie Sambora Dudzińskiego) oraz Maksymilian Mińczykowski – perkusja.

jdk

Mikołaj w Parku Miejskim

Obraz zawiera: Postać uśmiechniętego Mikołaja w okularach z brodą i wąsami wskazującego prawą ręką napis: Mikołaj w Parku Miejskim.

W niedzielę 4 grudnia br., aby tradycji stało się zadość mali jaślanie będą mogli spotkać się ze świętym Mikołajem w Parku Miejskim. Jak co roku, będzie na nich czekać mnóstwo atrakcji. Spotkanie poprowadzi wesoła Ekipa Świętego Mikołaja – śnieżynka, skrzat oraz bałwanek Olaf z Krainy Lodu.

Artyści Estrady Tyskiej zadbają o to, aby milusińskim dopisywał dobry humor. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody zwycięzcom tegorocznego konkursu plastycznego na kartkę świąteczną Miasta Jasła. Ze świątecznym repertuarem wystąpią soliści Jasielskiego Domu Kultury. Będzie mnóstwo zabaw, konkursów, gorąca herbata i czekolada oraz prezenty, które wręczy sam święty Mikołaj.

Mikołaj w Parku Miejskim organizowany jest przez Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury oraz stowarzyszenie motocyklowe Brave Dogs Polska.

JDK

18-tka z kabaretem Paranienormalni

Już 10 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury będziemy świętować 18 urodziny. W dorosłość dumnie wkracza Kabaret Paranienormalni. Z tej okazji: Michał Paszczyk, Robert Motyka i Jarosław Pająk zapewnią widzom ponad dwugodzinną zabawę w towarzystwie najlepszych skeczy, premier i debiutów. To właśnie nowy program urodzinowy „Osiemnastka” oderwie Was od szarej, przygnębiającej codzienności i przeniesie w paranienormalną, alternatywną rzeczywistość. Spotkanie z kabaretem odbędzie się o godzinie 16.00, a bilety w cenie: 75 zł (zwykły) i 65 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub on line.

Świętowanie pełnoletniości potrwa przez cały 2023 rok. Panowie, jak zwykle w doskonałej formie, bawić będą publiczność nowymi skeczami i postaciami, zabierając widzów w podróż pełną humoru, komedii pomyłek i zaskakujących sytuacji. – Skecze z najnowszego programu to wynik naszych wieloletnich obserwacji, tego co dzieje się w naszych domach, w zakładach pracy, telewizji, na ulicy, a nawet w kolejce na lotnisku. W krzywym zwierciadle widzowie zobaczą także własne odbicie, a niektórzy będą mieli również okazję wystąpić z nami na scenie, bo OSIEMNASTKA to skecze z udziałem publiczności – czytamy w opisie projektu.

Pamiętajcie, 10 grudnia 2022 r. w JDK!. Nie może Was zabraknąć na takiej imprezie!

jdk

„Do źródeł” – warsztaty śpiewu tradycyjnego

Obraz zawiera: Pięciolinię z siedzącymi na niej sylwetkami ptaków oraz tekst:

Jasielski Dom Kultury zaprasza jaślan, zarówno młodzież, jak i dorosłych, do udziału w bezpłatnych warsztatach śpiewu tradycyjnego „Do źródeł”. Podczas trzech warsztatowych spotkań (9-11 grudnia) uczestnicy poznają „życie po dawnemu” na jasielskiej wsi, śpiewy tradycyjne z regionu jasielskiego, a także technikę wykonywania śpiewu tradycyjnego polegającą na poszukiwaniu naturalnego, „białego brzmienia” głosu.

Warsztaty będą przeprowadzone w ramach przedsięwzięcia „Miasto to ja”, które realizowane jest w ramach projektu „Jasło-moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020 oraz budżetu państwa. Poznawanie muzycznego dziedzictwa naszego regionu ma służyć wzmocnieniu poczucia bycia częścią lokalnej wspólnoty samorządowej (miasto Jasło – to ja) i podniesienie aktywności mieszkańców.

Zajęcia poprowadzą znakomici folkloryści:

  • Bartosz Gałązka – badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski. Od 1997 r. realizuje autorski program badawczy, którego celem jest nagranie, katalogowanie, transkrypcja (muzyczna i językowa) oraz opracowanie (komentarze, paralele, zestawienia wariantów, mapy zasięgów) tradycyjnych śpiewów i melodii instrumentalnych – utworów zachowanych w żywej i ginącej tradycji regionu. Do najważniejszych publikacji Bartosza Gałązki należy seria „Kolędy Podkarpacia”, w której przedstawia on religijny i świecki repertuar związany z szeroko rozumianym kolędowaniem.
  • Agnieszka Bernacka – śpiewaczka, tancerka praktykująca śpiew tradycyjny i taniec ludowy. W ciągu wielu lat doświadczeń związanych z kulturą tradycyjną stworzyła własny sposób i metodę na przekazywanie wiedzy o niej oraz dzielenie się praktyką, dotyczącą zarówno sfery duchowej, jak i materialnej. Dokumentuje krajobraz dźwiękowy i kulturowy swego mikroregionu. Podejmuje wiele działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

Uczestnikom towarzyszyć będzie Kapela Trojgawiczów w składzie: Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce, Natalia Wawrzkiewicz – sekund, Magdalena Gładysiewicz – baraban.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w następujących terminach: 9.12 (piątek): 17.00-20.00, 10.12 (sobota): 10.00-14.00 i 11.12 (niedziela): 11.00- 16.00, a zakończy je koncert, który odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Jasielskim Domu Kultury.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Na zgłoszenia (na formularzu), czekamy do 5 grudnia br., Formularz do pobrania na stronie JDK, www.jdkjaslo.pl

Zapraszamy!

JDK

Karta zgłoszenia

Emocje i relacje międzyludzkie w fotografii Bogusławy Treli

Patrząc na te zdjęcia nasze serce obejmuje uczucie bliskości i czułości. Jest na nich człowiek, przyroda, jest sacrum. Tam gdzie jest człowiek, to obok niego jest drugi człowiek, zaznaczona jest taka relacja człowieka z człowiekiem i to nawiązuje do tytułu „Więcej czułości”. Te zdjęcia są ciepłe, przykuwają uwagę, dlatego przez niezwykłą ascezę i skromność i przypominają nam nasze rodzinne fotografie – powiedziała otwierając wystawę (23 listopada br.)  Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Kilkanaście analogowych czarno-białych zdjęć pochodzi z różnych okresów życia artystki. – Ten cały cykl powstawał przez 20 lat, a pierwsze zdjęcie zrobiłam mając 17 lat. Dwa lata temu przejrzałam swoje archiwum, bo zostałam zaproszona na wystawę do galerii blisko Uralu. Tam mogłam pokazać, to co chciałam i to tam był początek tej wystawy. Z archiwum wyłoniłam wszystkie zdjęcia, które są mi bliskie i cenne. Nie wiedziałam wtedy do końca co je łączy – mówiła podczas wernisażu Bogusława Trela, stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Fotografie przedstawiają codzienność, oczywiste momenty z naszego życia. Ale jest też przyroda, są zwierzęta, drzewa – to wszystko, co ważne dla autorki wystawy. – Motywem przewodnim są emocje i relacje międzyludzkie, międzyzwierzęce. Jest tu też mój zachwyt nad pejzażem, nad fragmentami przyrody. Pojawia się kilka wątków m.in. fragmenty sztuki sakralnej, urzeka mnie szczególnie sztuka średniowieczna i to pod różnymi aspektami  – dodaje autorka zdjęć.

 Zachwycona fotografiami dyrektor Gołębiowska podkreśla, że w tych zdjęciach przyroda i przedmioty zyskują cechy ludzkie, co jest bardzo niezwykłe. – W momencie kiedy my odczłowieczamy ludzi, to pani te cechy nadaje zwierzętom, a przede wszystkim przyrodzie. Dziękuję, że przyniosła nam pani na swoich zdjęciach czułość, miłość i takie bardzo proste piękno.

W kontraście do tych czułości i bliskości, B. Trela poszukiwała jednak osamotnienia, co widoczne jest na niektórych fotografiach.  Dodaje, że jest wielką fanką przyrody zmienionej przez… bobry. Bardzo je ceni za to co robią z wodą dla środowiska. Kocha także dzikie miejsca, bo tam rzadko zagląda człowieka, za to jest nieujarzmiona przyroda. To właśnie tam czuje się najlepiej.

Wystawa w sali offowej JDK będzie czynna do 3 grudnia br.

kp

„Na prezenty czas” – kolorowo i świątecznie

Oryginalne i niepowtarzalne. Takie rzeczy można było kupić na zorganizowanym po raz pierwszy w Jasielskim Domu Kultury kiermaszu rękodzieła artystycznego pod hasłem „Na prezenty czas”. Blisko 30 wystawców, nie tylko z powiatu jasielskiego sprzedawało swoje wyroby 25 listopada br. w JDK.

Odwiedzający mogli zaopatrzyć się nie tylko w prezenty dla najbliższych, ale także przygotować się do zbliżających się świąt. Były więc dekoracje do domu i ogrodu. – Nie jest to typowy kiermasz świąteczny. Organizujemy go po raz pierwszy pod hasłem „Na prezenty czas”. Do udziału zaprosiliśmy wystawców, głównie z powiatu jasielskiego, ale nie tylko. Można tu kupić wszystko, co nadaje się na prezent, czyli: hafty, kartki, biżuteria, obrazy, wyroby z włóczki – wylicza Katarzyna Gądek – Smyka, kierownik Działu Edukacyjno – Informacyjnego, która jest jednocześnie jest opiekunem grupy Pracowni Edukacji Twórczej JDK. To właśnie wspólnie z paniami należącymi do tej grupy wymyśliły kiermasz „Na prezenty czas”.

Jednym z rękodzielników jest znana z zamiłowania do pergamano, mieszkająca w Jaśle Grażyna Jaśko, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Jej pasją jest także haft krzyżykowy i decoupage. – Można u mnie kupić prezenty gwiazdkowe, mikołajkowe, bombki, zawieszki na choinkę, prezenty okolicznościowe, czyli to co ludzie teraz chętnie kupują. I wszystko to moje własne wyroby– podkreśla z dumą pani Grażyna.

kp

Skip to content