Spektakl: Adam i Ewa. Epilog

Zapraszamy na kolejną sztukę w wykonaniu Teatru Młodzieżowego JDK, w reżyserii Bernardyny Węgrzyn. Tym razem będzie to tekst, który w nieco ironiczny sposób porusza aktualne kwestie związane z katastrofą klimatyczną i rozwojem sztucznej inteligencji. Spektakl powstał na bazie scenariusza filmowego Piotra Biedronia, a jego premiera odbędzie się 14 maja br. o godz. 17.00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w sekretariacie lub on line.

W postapokaliptycznym świecie Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale także zmaga się z dotkliwą samotnością. Prawdziwy dramat zaczyna się̨ kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem – robotem. Konfrontacja z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, staje się dla bohaterki wyzwaniem większym niż życie na martwej planecie.

Sztuka przeznaczona dla uczniów szkół średnich.

jdk

Stanula Kwintet. Jam session vol 3.

W najbliższy piątek, 16 maja br. o godz. 19.00 kolejne jam session, tym razem pod przewodnictwem Stanula Kwintet, formacji skupiającej doświadczonych muzyków. Wstęp bezpłatny.

Artyści wywodzący się z różnych środowisk, uprawiających na co dzień różne gatunki muzyki, wykonują wspólnie swingujący jazz oraz utwory inspirowane muzyką latynoską i bluesem. Łączy ich jazz, miłość do muzyki, a przede wszystkim radość ze wspólnego grania. Nieustannie doskonalą swoje umiejętności tak, aby sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez publiczność przychodzącą na ich koncerty.

Grupa wystąpi w składzie: Zbigniew Stanula (saksofony), Mateusz Żydek (trąbka), Marek Bąk (piano), Waldemar Ruda (perkusja) oraz Michał Kołodziej (kontrabas).

kp

Z miłości do gór – spotkanie z Weroniką Łukaszewską i Sławomirem Sanockim

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury w ramach „Klubu Ludzi z Pasją” zapraszają na rozmowę o książce Weroniki Łukaszewskiej i Sławomira Sanockiego „Łuk Karpat zimą”. Realizatorzy pierwszych światowych przejść: łuku Karpat zimą (2000 km) i Wielkiego Szlaku Włoskiego – Sentiero Italia CAI (7000 km) podczas spotkania promować będą swoją pierwszą publikację.

Książka przybliża historię i osobiste doświadczenia młodych ludzi z wyprawy, tym największym w Europie łańcuchem górskim. Śmiało można ją traktować jako kompendium wiedzy, wzbogacone o mapki i blisko 190 fotografii, a praktyczne wskazówki z pewnością będą pomocne przy planowaniu własnych górskich eskapad.

Podjęcie tego wyzwania nie byłoby możliwe, gdyby nie nasza pasja. Bez miłości do gór nie bylibyśmy w stanie wytrzymać surowych, zimowych warunków i odnaleźć w sobie zachwytu nad pięknem otaczającej nas natury – czytamy w jednym z wywiadów z podróżnikami.

Autorzy podzielą się osobistymi wrażeniami i opowiedzą o trudach tej niezwykle pasjonującej podróży.

Spotkanie odbędzie się 15 maja 2025, godz. 17.00, Sala multimedialna JDK, ul. Kołłątaja 1.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Czytelni Głównej MBP i w Sekretariacie JDK.

Zapraszamy!

MBP Jasło

Nabór do Jasielskiej Sceny Młodych 2025

Lubisz śpiewać, tańczyć lub grać na instrumencie? To ta oferta jest dla Ciebie. To właśnie Ty możesz wystąpić na dużej, profesjonalnej scenie i pokazać co potrafisz. I to już niebawem. 22 czerwca br. na jasielskim rynku będziesz mieć możliwość zaprezentowania się przed publicznością. Będziesz mieć także okazję spotkać takich samych pasjonatów jak Ty, wymienić się doświadczeniami, a nawet zaprzyjaźnić. A kto wie, może nawet nawiązać współpracę z innymi artystami. Wszystko w Twoich rękach. Pamiętaj tylko, że najpierw – drogą elektroniczną, na adres: w.nowicki@jdkjaslo.pl – musisz wysłać wypełniony i podpisany formularz, zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku (dokumenty dostępne na stronie www.jdkjaslo.pl w zakładce „O JDK – dokumenty do pobrania”) oraz materiały (video, audio, źródeł do stron i profili). Masz czas do 31 maja br.

Koncert z okazji Dnia Matki: Perły muzyki rozrywkowej

Jacek Wójcicki, Dariusz Kordek, Anna Sokołowska-Alabrudzinska, Mateusz Mijal i Maciej Nieć to nazwiska, których nie trzeba nikomu przedstawiać. I to właśnie oni wystąpią dla jasielskiej publiczności z premierowym widowiskiem „Perły muzyki polskiej”. Żywiołowy, choć nostalgiczny i wzruszający koncert, na który złożą się utwory dwudziestolecia międzywojennego, musicalowe i wiele innych doskonale znanych przebojów polskich i światowych, odbędzie się 23 maja o godz. 18.00. Bilety w cenie 150 (zwykły) i 140 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie lub on line. Bilety ulgowe dotyczą również Jasielskiej Karty Mieszkańca.

W tym szczególnym wydarzeniu każdy odnajdzie swoje najcenniejsze wspomnienia z dawnych lat, skryte w niezapomnianych przebojach. Bo kto nie zna takich utworów jak: „Pogoda Ducha”, „Zacznij od Bacha”, „I will always love you”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Nie dokazuj miła, nie dokazuj”, „Bella bella donna”, „Mexicana”, „Quando quando”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Ale to już było” i wiele innych hitów polskiej i zagranicznej muzyki?

Przeboje będące już klasyką swego gatunku łączą pokolenia, dają satysfakcję wszystkim widzom, niosą ważne przesłanie o nadziei i potrzebie uśmiechu, dodają skrzydeł na niełatwą codzienność i pozwalają na chwilę wytchnienia. Koncert prowadzi znany i lubiany dziennikarz i konferansjer Łukasz Lech, który jest też autorem widowiska.

Na scenie JDK zobaczymy:

Annę Sokołowską – Alabrudzinską, laureatkę wielu prestiżowych nagród, w tym Festiwalu ,,Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie oraz Nagrody Głównej Grand Prix Prezesa Telewizji Polskiej dla najwybitniejszej indywidualności Festiwalu ,,Zamkowe Spotkania – Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Niedawno ukazała się jej debiutancka płyta „Wspomnienia”, wypełniona różnorodną muzyką. Znakomite teksty i niepowtarzalna muzyka czynią z płyty prawdziwą perłę na rynku fonograficznym. Artystka zrealizowała także kilka znakomitych teledysków, których oglądalność bije rekordy popularności. Znana jest z wielu koncertów tematycznych, od piosenki aktorskiej, poprzez poezję, piosenkę patriotyczną, po brzmienia popowe, a nawet rockowe.

Dariusza Kordka, aktora i wokalistę musicalowego, znanego szerokiej publiczności z wielu filmów fabularnych, a także z pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”. Obdarzony nieprzeciętnymi umiejętnościami wokalno-aktorskimi, zdobył serca publiczności w Polsce i za granicą. Związany z Teatrem Buffo, Teatrem Roma i wieloma instytucjami muzycznymi.

Jacka Wójcickiego, markę samą w sobie. Wielka gwiazda estrady, ulubieniec publiczności, któremu największą popularność przyniosła mu rola w filmie „Ostatni Dzwonek” oraz niezliczone koncerty z „Piwnicą Pod Baranami”. Zagrał także w filmie Spielberga „Lista Schindlera”. Jego głos zachwyca wszystkie pokolenia, a wielu sympatyków zapamiętało go jako Pana Tenorka.

Mateusza Mijala, jaślanina, wokalistę, kompozytora, muzyka. Zasłynął nagrywając wspólnie z Liberem utwór „Winny”, piosenkę która stała się ogólnopolskim hitem i pozwoliła mu zaistnieć na polskiej scenie muzycznej, zyskując tysiące fanów w całej Polsce. Komponuje piosenki dla wielu polskich artystów, m.in dla Natalii Szroeder i iRafała Brzozowskiego. Za swoją debiutancką płytę „9 lat” w 2016 roku otrzymał platynową płytę.

Macieja Niecia, pianistę, basistę, kierownika muzyczny. Współpracuje z czołówką polskich artystów jako muzyk sesyjny. Koncertuje na scenach w całej Polsce. Podczas koncertu będzie dyrygował Orkiestrą „Musiclove”

Łukasza Lecha, autora i reżysera koncertów, twórcy niezliczonych programów telewizyjnych, laureata wielu nagród, w tym Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Niepokalanowie. Był realizatorem i współautorem Festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W TVP zrealizował ponad 300 odcinków lubianego programu „Parafia z sercem”, którego był współautorem i prowadzącym. Pojawiał się również w kultowym programie TVP „Kinomania”. Zasiadał w Radzie Artystyczno – Programowej Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Od trzech lat prowadzi popularną audycję radiową „Z Operetką w Twoim Domu”.

jdk

KK-T i PTTK: Wysoka – Królowa Pienin

24 maja (sobota) 2025, wyjazd sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury (JDK) godz. 7.00, powrót około godz. 20.00.

Jaworki – Rezerwat Wąwóz Homole – Wysoka (1050 m n.p.m.) – Durbaszka (934 m n.p.m.) – Schronisko pod Durbaszką – Jaworki

Dla miłośników górskiego łazikowania w okolicznościach pięknej natury Klub Kulturalno-Turystyczny JDK wraz z PTTK Oddział w Jaśle przygotował na majowy czas górską wędrówkę na najwyższy szczyt Pienin Wysoką, która zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Średnio wymagająca, około dziesięciokilometrowa, pięciogodzinna trasa prowadzić będzie z miejscowości Jaworki, poprzez Wąwóz Homole, aż na szczyt Wysokiej, a następnie poprzez Durbaszkę i na powrót Jaworki.

Jaworki to niewielka miejscowość położona w górnej części doliny Grajcarka, na terenie historycznej Rusi Szlachtowskiej, w odległości 10 km od znanego uzdrowiska – Szczawnicy. Wioska rozpościera się na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Jej południowe tereny sięgają aż po główny grzbiet Małych Pienin, którym przebiega granica państwowa polsko-słowacka. Na wschodzie graniczy z Przełęczą Obidza, a na północy wznosi się ku grzbietowi Radziejowej – od Przechyby, przez Radziejową, aż po Wielki Rogacz. Od zachodu sąsiaduje ze Szlachtową. Centrum miejscowości położone jest w dolinie, na wysokości 560–580 m n.p.m., w rejonie zwanym Roztoką. To właśnie tutaj zbiegają się potoki: Biała Woda, Czarna Woda i Skalski Potok, dając początek Grajcarkowi.

Rezerwat Wąwóz Homole utworzono w 1963 roku na obszarze prawie 60 hektarów. Nosi nazwę piewcy Pienin – Jana Wiktora i określany jest mianem najpiękniejszego wąwozu w Małych Pieninach. Ma długość 800 m, a wysokość wapiennych skał sięga do 120 m. Jego dnem płynie potok Kamionka, nad którym przerzucono drewniane i metalowe kładki, a na stromych odcinkach założono metalowe schodki. Ścisłej ochronie podlega tu 9 gatunków roślin zarówno endemicznych, jak i reliktowych. W skałach wąwozu gniazdują: puchacz, pustułka i sokół.

Wysoka (Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Pienin i Pienińskiego Pasma Skałkowego, rozciągający się w Małych Pieninach na terenie Rezerwatu Wysokie Skałki. Przez jej wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Wysoka, najwyższy szczyt Pienin, zajmuje trzynaste miejsce pod względem wysokości w Koronie Gór Polskich. Na jej wierzchołku znajduje się galeria widokowa, do której prowadzą metalowe schody. Z tego punktu roztacza się malownicza panorama obejmująca Pieniny, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, a także kilka pasm górskich po stronie słowackiej. Charakterystyczny, stożkowaty szczyt Wysokiej, porośnięty lasem, góruje nad pokrytym halami grzbietem Małych Pienin. To jedyne miejsce w całych Pieninach, gdzie występuje górnoreglowy bór świerkowy, rosnący poniżej typowej dla tego piętra roślinnego granicy w polskich Karpatach.

Durbaszka to niezbyt wysokie, ale wyjątkowo widokowe wzniesienie w Małych Pieninach. Na jej szczycie przebiega niebieski szlak, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom widokowym. Z grzbietu Durbaszki rozciąga się panorama na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. Szlak wiedzie przez malowniczo położone lasy i pola, na których można spotkać pasące się owce. Na północnym zboczu wzniesienia znajduje się schronisko – jedno z najczęściej odwiedzanych w regionie. Położone na wysokości 850 m n.p.m., świetnie nadaje się na odpoczynek z widokiem.

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 150 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi dawcy Krwi – 140 zł).

Zgłoszenia i wpłaty w PTTK Oddział Jasło ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00, piątek od godz. 8.00-16.00.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Szczegółowe informacje w JDK pod numerem tel: 514284625 oraz na stronie www.jdkjaslo.pl lub PTTK nr tel:134463340.

Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

Międzynarodowy Rok Batiku w JDK

Od najbliższego piątku (9 maja) w Sali Offowej czynna będzie wystawa „Batik połączenie”. Ekspozycja, która jest organizowana z okazji Międzynarodowego Roku Batiku 2024/2025, czynna będzie do 13 czerwca br. i zakończy się uroczystym finisażem.

Ta wystawa jest też wyjątkową okazją do poznania niezwykłej techniki zdobienia tkanin, będącej pomostem między sztuką a tradycją. Znajdą się na niej prace artystów z całej Polski, prezentujące różnorodność stylów, tematów i interpretacji batiku – sztuki malowania woskiem i barwnikiem.

kp

Warsztaty florystyczno – relaksacyjne z wicia wianków

12 czerwca br. organizujemy warsztaty relaksacyjno-florystyczne, podczas których będzie można nauczyć się sztuki wicia wianków. Razem z prowadzącą Iwoną Bródką (Dusza na poddaszu) w miłej i rodzinnej atmosferze, uczestnicy spotkania mają szansę nie tylko na relaks, ale także na stworzenie własnoręcznie czegoś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Zapewniamy materiały, ale można również przyjść z własnymi (gipsówka, dziurawiec, trawy, winobluszcz, gałązki z liśćmi, jaśmin, rośliny łąkowe, ogrodowe), co bardzo urozmaici wianki.

Koszt udziału w warsztatach – 25 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 13 44 351 58.

Artystyczne obchody – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

13 maja 2025 r. podopieczni wraz z opiekunami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jaśle (SOSW) po raz kolejny obchodzili Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w progach Jasielskiego Domu Kultury (JDK).

– Cieszę się, że dzisiaj spotykamy się właśnie tutaj, bo w tym roku funkcjonuje bardzo ciekawe hasło wydarzenia – „Oto ja, oto my, oto nasz świat”. Oto jest nasz świat, świat Jasielskiego Domu Kultury i dzisiaj chcemy Państwa do tego świata zaprosić. Dzisiaj będziemy mieli okazję zobaczyć zaledwie wycinek tego, co dzieje się w JDK, ale mamy nadzieję, że to będzie ten wycinek działalności, który sprawi, że te obchody będą pełniejsze, piękniejsze i radośniejsze – powitała gości dyrektor JDK – Elwira Musiałowicz-Cozzi.

W wydarzeniu zaprezentowali się uczestnicy różnych sekcji Jasielskiego Domu Kultury: soliści, tancerze, mażoretki oraz zespół wokalno-ruchowy „Kolorowe Nutki”. Grupę mażoretek przygotowała do pokazu instruktorka Paulina Baran, „Kolorowe Nutki” ćwiczyły pod okiem pani Alicji Szulc i pani Ewy Grzebień, która przygotowała również solistki – Julię Brzeżańską, Lenę Baran, Aleksandrę Skałbę, Kornelię Gotfryd oraz grupę wokalną. Na scenie wystąpił także Eryk Stygar, uczęszczający na zajęcia instrumentalne do Wojciecha Nowickiego oraz zespół taneczny RR Kids, duet: Wiktoria Telma, Lena Bara i solistka Nikola Wątroba, których instruktorką jest Katarzyna Korona.

Podziękowania za przygotowanie wydarzenia złożył dyrektor SOSW w Jaśle, Tomasz Szot, wyrażając nadzieję na ponowne spotkanie w kolejnym roku.

mrz

Po europejsku i z kulturą

Europejska Majówka z kulturą

Jasielski pociąg do funduszy II”, spacer po Europie, rodzinne wakacje w Europie, nawet eurozwierzyniec i eurorozgrywki planszówkowe oraz – na zakończenie happening malarski – złożyły się na jeden wielki Piknik Europejski, zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną. Impreza odbyła się w sobotę 10 maja br. w ramach Dni Funduszy Europejskich i została dofinansowana przez Unię Europejską.

Zaplanowane wcześniej działania wokół JDK, z powodu zimnej i deszczowej pogody zostały przeniesione do wewnątrz. Nie wpłynęło to jednak na brak zainteresowania i najmłodsi wraz z rodzicami lub dziadkami byli już z nami od samego początku. W tym czasie spotkanie edukacyjne prowadził Pan Poeta, który bardzo szybko i sprawnie wciągnął dzieci w wir zabawy i nauki jednocześnie. Po nim stery przejęła tarnowska Agencja Artystyczna E-Muz, która zaserwowała dzieciom i dorosłym prawdziwie europejską podróż, poprzez taniec, gry, konkursy i zabawy. Gośćmi specjalnymi, wyczekiwanymi z wielką niecierpliwością były maskotki: Stich i Kapibara, z którymi wszyscy chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Instruktorzy Jasielskiego Domu Kultury i pracownicy Miejskiej Biblioteki prowadzili także kąciki tematyczne, w których można było malować, czytać, układać klocki. Jednym słowem dobrze się bawić, uczyć i zawierać nowe znajomości.

W tym samym czasie, nieco starsi uczestnicy „Europejskiej Majówki z kulturą” mocno wytężali umysły w Terenowej Grze Miejskiej „Jasielski pociąg do funduszy II”, która prowadziła szlakiem zrewitalizowanych bądź nowopowstałych – dzięki dofinansowaniu – miejsc. Nie było łatwo, a deszczowa aura nie zachęcała do spacerów. Jednak znaleźli się śmiałkowie, którzy podjęli wyzwanie i dzielnie dotrwali od początku do końca gry. Jak się okazało warto było, bo czekały na nich atrakcyjne nagrody.

A dla wszystkich, bez wyjątku, w nieograniczonych ilościach czekała słodka wata cukrowa w kolorach flagi Unii Europejskiej: żółtym i granatowym.

„Europejską Majówkę z kulturą” zakończyło wspólne malowanie baneru, na którym naszkicowane zostały kontury jasielskich obiektów, dofinansowanych z funduszy europejskich.

kp

Przejdź do treści