9 Orszak Trzech Króli w Jaśle

„Niechaj prowadzi nas gwiazda” – pod takim hasłem ulicami Jasła już po raz dziewiąty przeszedł Orszak Trzech Króli. Tym samym nasze miasto znalazło się w gronie blisko 800 innych miast w Polsce i na całym świecie, w których w tym dniu odbyły się uliczne jasełka.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta odprawiona w samo południe w Sanktuarium Św. Antoniego, po niej nastąpiło formowanie się orszaku przed świątynią.

– Idziemy, aby podziękować za to, że przyszedłeś panie Jezu na ten świat i nam się objawiłeś. Kochani państwo, mieszkańcy Jasła zwróćmy uwagę jak wielu nas się tu zgromadziło. Jak wiele jest fantastycznych rodzin z dziećmi, z młodym pokoleniem, które przyjdzie po nas, nie zmarnujmy tej okazji. Jesteśmy jedno, bo jednoczy nas Chrystus – mówił ojciec Jan Janus, z jasielskiego zgromadzenia Ojców Franciszkanów, współorganizator wydarzenia.

Orszak wyruszył przy dźwiękach kolędy odegranej przez Miejską Orkiestrę Dętą, prowadzony przez Trzech Króli przeszedł ulicami 3 – go Maja, Kołłątaja, Kościuszki na plac farny.  Na drodze przemarszu przed Jasielskim Domem Kultury odegrano scenę odwiecznej walki dobra ze złem. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokłon złożony dzieciątku Jezus przed szopą umiejscowioną na scenie przy jasielskiej Farze.

W inscenizacji wzięli udział uczestnicy zajęć teatralnych w Jasielskim Domu Kultury. Na trasie przemarszu orszaku spontanicznie dołączali do niego mieszkańcy Jasła. Najmłodsi otrzymali papierowe korony, których kolory odzwierciedlały kontynenty z których przybyli królowie: Europę, Azję i Afrykę. W wydarzeniu wzięli udział również europoseł Bogdan Rzońca, poseł na sejm RP Maria Kurowska, burmistrz Jasła, Ryszard Pabian, a także radni miejscy.

– Dziękuję państwu za udział w tym orszaku, bo nie miałaby sensu organizacja tego typu wydarzeń bez udziału mieszkańców Jasła. Dziękuję również za pomoc ojcom Franciszkanom, dziękuję wszystkim za przygotowanie części artystycznej z Jasielskim Domem Kultury na czele, jak zawsze są z nami harcerze, Miejska Orkiestra Dęta i Trzcinicoki. Wszystkim serdecznie dziękuję – zwrócił się do przybyłych Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Za udział w wydarzeniu i jego organizację dziękował również ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiaty Farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Mędrcy szli wiele miesięcy aby spotkać Jezusa, który jest także naszym celem życia. Na ten nowy rok życzę, aby ta nasza pielgrzymka była zawsze właściwa. Niech ta gwiazda prowadzi nas do Jezusa. On zawsze jest w naszych świątyniach, czeka na nas. Życzę wam błogosławieństwa Bożej Dzieciny i światła, które on przyniósł. I niech wszystko co piękne będzie w waszym życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym – mówił ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiaty Farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa wszystkim przybyłym. Organizatorami wydarzenia byli Miasto Jasło, Fundacja „Orszak Trzech Króli”, Jasielski Dom Kultury i jasielskie parafie, a współorganizatorem Hufiec ZHP Jasło.

pch