78. rocznica zdobycia więzienia w Jaśle

W niedzielę, 8 sierpnia br. odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę uwolnienia przez żołnierzy Armii Krajowej, członków ruchu oporu z jasielskiego więzienia okupacyjnego. Na uroczystości zapraszają: Burmistrz Miasta Jasła i Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 1943 roku jasielskie więzienie było przepełnione. Wśród uwięzionych znajdowało się wielu członków Armii Krajowej, w tym z Kedywu oraz innych formacji i organizacji ruchu oporu. Wtedy to, podjęto decyzję o ich uwolnieniu w ramach akcji „Pensjonat”. Brali w niej udział: Zenon Sobota „Korczak”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw” i Józef Okwieka „Trójka”. Została ona przeprowadzona brawurowo, zaskoczeni Niemcy nie stawiali oporu, a informacja o uwolnieniu 66 więźniów politycznych błyskawicznie rozeszła się po okolicy, dając mieszkańcom Jasła i regionu nadzieję na lepsze czasy.

W związku z tą uroczystością nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu niektórych odcinków jasielskich ulic: Szopena, 3 Maja, 1 Maja oraz Staszica.

(pch)