2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński – prymas przełomów”, to tytuł wystawy plenerowej na jasielskim rynku. Znalazły się na niej zdjęcia i dokumenty ukazujące życiową drogę kardynała.

Na wystawę składa się 9. tablic, które ukazują drogę, duchowość i życie apostolskie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ułożone w porządku chronologicznym opatrzone zostały tytułami: „Czas lat dziecinnych”, „lata młodości”, „U początków drogi kapłańskiej”, „kapłan w czasie apokalipsy”, „kapłaństwo jako modlitwa i praca”, „via doloris”, „Wszystko postawiłem na Maryję”, „Myśląc Ojczyzną” oraz „Myśląc Wyszyńskim”. Autorką wystawy jest jaślanka, Małgorzata Zawadzka. Wystawę będzie można oglądać od 11 do 20 września na jasielskim rynku.

W przeddzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, 11 września, o godzinie 14.00 w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury po raz kolejny będzie można obejrzeć film Bogdana Adama Miszczaka i Telewizji Obiektyw: „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, ukazujący okres internowania Prymasa Polski od października 1955 do października 1956 roku w Komańczy – w czynnym klasztorze sióstr Nazaretanek w Bieszczadach. Karty wstępu na film są do odebrania w sekretariacie JDK.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Jaśle i Jasielski Dom Kultury.

***

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ogłoszony rokiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób władza ustawodawcza Rzeczypospolitej Polskiej oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, wyrażając pamięć, szacunek i wielkie uznanie dla całego jego życia i dokonań. W tym roku przypada także 120. rocznica urodzin kardynała oraz 40. rocznica jego śmierci. Rok 2021 jest wreszcie rokiem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, który zostanie beatyfikowany wspólnie z s. Różą Marią Czacką w niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości weźmie udział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekret beatyfikacyjny.

(pch)

Zdjęcie Prymasa Wyszyńskiego. Plakat. 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stefan Wyszyński, prymas przełomów. Wystawa plenerowa. Jasło, rynek, 11 - 20 września.