15 sierpnia w Jaśle – uroczyście, widowiskowo i artystycznie

15 sierpnia to wyjątkowy dzień w kartach naszej historii. Obchodzimy święto Wojska Polskiego i kolejną rocznicę Cudu nad Wisłą. Dodatkowo, od wielu już lat, w tym dniu w Jaśle przypominamy o majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”, naszym honorowym obywatelu, organizując widowisko historyczne. Wieczorem zaś zapraszamy do parku miejskiego na program artystyczny w wykonaniu młodzieży.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się w Jaśle obchodami Święta Wojska Polskiego i mszą św. w intencji Ojczyzny, która odbędzie się o godz. 9 w kościele oo. Franciszkanów. Po jej zakończeniu planowane jest przejście, w asyście jasielskiej Miejskiej Orkiestry Dętej, do parku miejskiego i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przedsięwzięciem, które na stale wrosło w krajobraz imprez odbywających się w naszym mieście w sierpniu jest Memoriał im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Organizatorzy, którymi są Miasto Jasło i Jasielski Dom Kultury, przygotowali widowisko historyczne („Jasielszczyzna w czasie II wojny światowej”), które będzie pokazywało wybrane elementy z historii naszego regionu, od obrony mostu w Topolinach, przez tworzenie się armii podziemnej, struktur Związku Walki Zbrojnej, czy później Armii Krajowej do bitwy o Gilową Górę. Tradycyjnie wydarzenie odbędzie się na „łąkach hubalowych” (poniżej szpitala, obok Kauflandu). Od 15.30 można się będzie zapoznać z militariami i pojazdami z epoki, a o 17 rozpocznie się widowisko historyczne.

Z kolei o godzinie 19 w zabytkowej Glorietce w parku miejskim, wystąpią laureaci III Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej Niepodległa, Niepokorna. W klimat koncertu wprowadzą recytatorzy, soliści oraz duet Jasielskiego Domu Kultury. Organizatorem wydarzenia jest JDK.

UM Jasło