119. Studnia Kulturalna JDK: Opowieść o polskiej żołnierce AK

„Krystyna Wituska – listy z celi śmierci. Opowieść o polskiej żołnierce wywiadu AK”, to temat kolejnego spotkania w ramach Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. Postać Krystyny Wituskiej przybliży słuchaczom dr Krystyna Szayna-Dec, germanistka, tłumaczka, literaturoznawca. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca (środa) o godz. 11.40 w sali widowiskowej JDK. Wstęp wolny.

Krystyna Wituska była działaczką polskiej konspiracji, aresztowana przez gestapo i przewieziona do Rzeszy została stracona w wieku 24 lat, 26 czerwca 1944 roku w niemieckim więzieniu i pochowana na cmentarzu Getraudenfriedhof w Halle. Jej symboliczny grób wzniesiono w Halle w 2014 r., w 70. rocznicę egzekucji.

Refleksje i emocje z okresu aresztowania Krystyny Wituskiej znane są dzięki zachowanej i opublikowanej w Polsce, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych bogatej korespondencji wysyłanej przez nią do rodziców i siostry. Historia jej pobytu w niemieckim więzieniu przedstawiona została w książce Wandy Kiedrzyńskiej „ Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej” (Warszawa 1970).

Podczas 119. Studni Kulturalnej JDK o zamordowanej w Niemczech bohaterce AK opowie zebranym dr Krystyna Szayna-Dec, która jest wykładowcą języka i literatury niemieckiej w Zakładzie Komunikacji Międzykulturowej Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Naukowo zajmuje się dziejami stosunków polsko niemieckich w literaturze i sztuce, literacką projekcją symboli historycznych, jako wspólnych polsko-niemieckich kontrowersji wokół racji stanu i tożsamości obu narodów oraz sztuką sakralną Galicji. Krystyna Szayna-Dec, opiekunka Koła Naukowego Germanistów przy KPU, wraz ze studentami z tego koła podtrzymuje współpracę z niemieckimi i austriackimi organizacjami dbającymi o wspólną pamięć narodów pogranicza.

Spotkanie 8 czerwca br., będzie kolejnym spotkaniem z dr Krystyną Szayną-Dec w JDK. W marcu br., w ramach Klubu Ludzi z Pasją JDK, wygłosiła ona prelekcję, której tematem były „Polsko-niemieckie wątki, reminiscencje, nieznane oczywistości”.

er

Obraz zawiera: Zjęcie młodej kobiety, poniżej sylwetke kobiety stojącą tyłem do odbiorcy, loga JDK oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krosnie oraz tekst: 119. Studnia Kulturalna JDK. Krystyna Wituska - Listy z Celi Śmierci. opowieść o polskiej żołnierce wywiadu AK. Spotkanie z dr Krystyną Szayną Dec z Karpackeij Państwowej Uczelni. Sala widowiskowa Jasielskiego Domu Kultury. 8 czerwca 2022 (środa) godz. 11.40 Wstęp Wolny.