114. Studnia Kulturalna JDK: „Spowiedź w drewnie”

Na piątek, 19 marca br. o godz. 17.00, Jasielski Dom Kultury zaplanował wystawienie sztuki „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego. Spektakl odbędzie się w ramach 114. Studni Kulturalnej JDK, a wystąpi Amatorska Scena Dorosłych przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju.

„Spowiedź w drewnie” to najbardziej osobiste dzieło literackie Jana Wilkowskiego (1921 – 1997), aktora, reżysera, dramatopisarza, scenarzysty i pedagoga. Inspiracją do jego powstania były – opisane m.in. przez Emila Zegadłowicza – dzieje życia beskidzkiego rzeźbiarza ludowego Jędrzeja Wowry, ze szczególnym upodobaniem tworzącego figury świątków.

Spektakl zrealizowany przez Jacka Buczyńskiego, krośnianina, aktora scen krakowskich, założyciela i szefa Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju miał premierę w maju 2019 roku. Reżyser poszerzył dzieło Wilkowskiego o własną wypowiedź zatytułowaną „Spowiedź w TV”. Całość mówi o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.


Reżyseria: Jacek Buczyński;

Rzeźby: Włodymir Romaniw;

Autor piosenki: Kazimierz Grześkowiak;

Obsada: Anna Romańczak, Katarzyna Truty, Jacek Buczyński, Marek Burdzy, Przemysław Polański.

Planowany termin wystawienia spektaklu: 19 marca 2021 (piątek), godz.17.00.

Planowane miejsce: sala widowiskowa JDK.

Cena biletu: 15 zł (rezerwacja telefoniczna w sekretariacie JDK – 13 44 351 50).

W związku z rozporządzeniami dotyczącymi ogłoszonej rok temu przez rząd RP epidemii koronawirusa, sztuka będzie grana w warunkach aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja dłoni, dystans – szczegóły na stronie internetowej JDK). Może też zostać odwołana, gdyby rząd powrócił do obostrzeń z początku bieżącego roku.

(er)