W uroczy zakątek Małopolski – serce Doliny Popradu, poprowadziła kolejna wycieczka zorganizowana wspólnie przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle i Klub Kulturalno-Turystyczny JDK.
W sobotni poranek, 6 czerwca br., 30-osobowa grupa turystów pod przewodnictwem Józefa Kaczora wyruszyła na nadpopradzki szlak.
Pierwszym odwiedzonym miejscem, był niezwykle malowniczy Tylicz, leżący na granicy Beskidu Niskiego i Sądeckiego, na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
To malutkie miasteczko znane jest m.in. z dwóch kościołów, w tym jednego zabytkowego, drewnianego pw. Apostołów Piotra i Pawła, pochodzącego z 1612 r. Wnętrze skromnej świątyni kryje wiele cennych dzieł sztuki kultury zachodniej i bizantyjskiej, wśród których wyróżnia się piękny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – dzieło niderlandzkiego malarza Adriana Ysenbrandta. Dzięki uprzejmości wieloletniego proboszcza ks. prałata Mariana Stacha, turyści mogli zwiedzić wnętrze kościoła. Duchowny zapoznał ich też z historią zabytkowego obiektu i oprowadził po urokliwych ścieżkach Tylickiej Golgoty, położonej na niewielkim wzniesieniu tuż za nowym kościołem. Spacerując po przykościelnym terenie, podziwiano kapliczki Drogi Krzyżowej, figury świętych oraz tablice z religijnymi wierszami, sentencjami i mądrościami ludowymi. Także w Tyliczu turyści obejrzeli jedną z tamtejszych mafet. Ogrodzone płotkiem zagłębienie z lekko bulgoczącą wodą – efektem wydobywającego się spod ziemi dwutlenku węgla – przyciągnęło ich uwagę.
Z Tylicza wycieczka udała się do jednej z pereł polskich uzdrowisk – Muszyny, która była głównym celem wyjazdu. Oświetlona słońcem mozaika zabytkowych kamieniczek kurortu, zachwyciła wszystkich swym pięknem. Po obejrzeniu serca miasteczka – skąpanego w kwiatach rynku z ratuszem i fontanną – przyszedł czas na zajrzenie do słynnych, polecanych przez przewodniki turystyczne, ogrodów sensorycznych. Pierwszym był Ogród Biblijny, ukazujący wszechmoc panującego Boga i dzieje świata od stworzenia, opisanego w Starym Testamencie, po Nowy Testament. Po tym ogrodzie oprowadziła grupę przewodniczka Bernadetta Michalska. Ze znawstwem rozważała ona zarówno wątki religijne, poruszając serca słuchaczy, jak i przybliżała bogatą roślinność znaną z Biblii, a występującą w Jerozolimie i Palestynie. Po uczcie duchowej, grupa wybrała się na przechadzkę po zielonej przestrzeni Ogrodu Zmysłów, by napawać się zapachami, widokami i odgłosami przyrody.
Odpocząwszy w ogrodach turyści zwiedzili odrestaurowane ruiny zamku muszyńskiego: średniowieczne mury zamkowe z pięknym dziedzińcem i basztą oraz muzeum. Z najwyższego poziomu baszty rozkoszowano się rozległą panoramą na muszyńskie uzdrowisko.
Kolejną miejscowością na trasie wycieczki był Stary Sącz, jedno z najstarszych miast Polski. O jego zabytkach, mijanych podczas spaceru i zwiedzanym Klasztorze Sióstr Klarysek, z historią sięgającą XIII w. opowiedział przewodnik Józef Kaczor. Ostatnimi atrakcjami, wieńczącymi udaną wycieczkę były: przejście kładką spacerową (tzw. leśne molo), zawieszoną w koronach drzew na Miejską Górę oraz Ołtarz Papieski.
Wszyscy turyści zrelaksowani widokami zwiedzonych miejsc i przyjemnie znużeni, wracali z nadziejami na kolejne udane wycieczki.
er