W przedostatni dzień astronomicznego lata – 21 września br. (sobota) – Klub Kulturalno -Turystyczny JDK wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym Oddział w Jaśle zorganizowali wycieczkę w Bieszczady.
Wczesnym rankiem, 40-osobowa grupa turystów pod przewodnictwem Józefa Kaczora wyruszyła w drogę. Dzień zapowiadał się wyśmienicie. Co prawda poranny chłód przypominał, że to już prawie jesień, ale błękitne, rozsłonecznione niebo wróżyło szybkie ocieplenie.
Głównym punktem programu wycieczki, było przejście niewysokim grzbietem tzw. Pasma Jeleniowatego, ale wcześniej turystów czekało kilka innych atrakcji. Pierwszą były – położone w Monastercu, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych – ruiny średniowiecznego zamku Sobień, z pięknym widokiem na zakole Sanu, drugą – tzw. Kamień Leski. Niepowtarzalnym urokiem tej olbrzymiej wychodni skalnej zachwycali się od dawna liczni podróżnicy, artyści, malarze, pisarze i pionierzy turystyki górskiej, przemierzający te strony w czasach galicyjskich (1772-1918). W swej twórczości o „Kamieniu Leskim” wspominali m.in.: Aleksander Fredro, Wincenty Pol, Oskar Kolberg i Stanisław Staszic. Także na turystach z Jasła ten wyjątkowy blok skalny zrobił duże wrażenie.
Kolejnym odwiedzonym miejscem, znajdującym się przy drodze, pomiędzy Stuposianami a Mucznem, było założone przez leśników Muzeum Plenerowe Wypału Drewna. Przewodnik zapoznał turystów z popularnym niegdyś w Bieszczadach procesem wypału węgla drzewnego w retortach, pokazał im też mielerz oraz baraki, w których mieszkali wypalacze.
Zanim wycieczka dotarła do celu, zatrzymała się jeszcze przy znajdującej się na terenie Leśnictwa Muczne, Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Historię zagrody przybliżyła przedstawicielka Ośrodka Promocji Leśnictwa, która również ze znawstwem opowiedziała o życiu żubrów i wskazała pasące się w oddali zwierzęta.
Dalsza droga prowadziła do niewielkiej osady leśnej Muczne, powstałej w XIX w. Wtedy to, na gruntach dawnej wsi Dźwiniacz, w miejscu, gdzie potoki Bystry i Suchy łączą się w Muczny, założona została tzw. potasznia (zakład produkcji potażu). Z czasem wyrósł tu przysiółek o nazwie Muczne. W latach 1900-1934 przez Muczne przebiegała linia kolejki wąskotorowej, łączącej Ustrzyki Górne z Sokolikami.
Obecnie wieś znana jest z Centrum Promocji Leśnictwa, zimowych tras narciarstwa biegowego, ścieżki Brenzberg oraz wieży widokowej na Jeleniowatym. Z miejsca znajdującego się przy Centrum Promocji Leśnictwa, turyści wyruszyli na szlak prowadzący na szczyt Jeleniowatego, a dalej ścieżką przyrodniczo-historyczną do Leśniczówki Brenzberg i z powrotem do centrum miejscowości. Piękna, słoneczna pogoda dodawała wigoru wędrowcom, którzy w szybkim tempie zdobyli Jeleniowaty (907 m n.p.m.), po czym wspięli się na 34-metrową wieżę ze 170 schodami. Z wierzchołka wieży rozkoszowano się rozległymi widokami na Dolinę Górnego Sanu, Halicz, Kopę Bukowską, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Smerek, a także na pobliską, ukraińską część Bieszczadów.
Po krótkim wytchnieniu, grupa udała się na szlak do Leśniczówki Brenzberg, naznaczony tragiczną historią. Ścieżka prowadziła przez las bukowo-jodłowy z przewagą starych, nierzadko powalonych drzew, w którym nie brakowało również wiatrołomów. Celem było dotarcie do miejsca, gdzie niegdyś stała leśniczówka, a w sierpniu 1944 roku oddziały UPA bestialsko zamordowały 74 Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci. Na polanie, turyści zwrócili uwagę na zarysy fundamentów i pozostałości ruin po leśniczówce, pochylając się z zadumą nad dramatem, który tu się rozegrał.
W drodze powrotnej do Jasła, wycieczka tradycyjnie zatrzymała się w Lesku, przy znanej miejscowej cukierni, na słodkie co nieco.
er