Zniszczone nienawiścią, odrodzone z miłości. 80. rocznica wysiedlenia i zburzenia Jasła

Piknik historyczny z odwzorowanymi pokojami domów z lat 20. i 30 ubiegłego wieku, a także strojami i uzbrojeniem, sentymentalny koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego oraz animacje rodzinne Muzeum Regionalnego, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Jasielskiego Domu Kultury złożyły się na wydarzenie „Jak feniks z popiołów”. W ten sposób Jasło upamiętniło 80. rocznicę wysiedlenia miasta i jego zniszczenia przez hitlerowców.

– Jasło zniszczone przez okupantów zostało odbudowane przez jego mieszkańców, którzy nie wyobrażali sobie, aby miało istnieć gdzie indziej. Jak feniks z popiołów odrodziło się, aby dzisiaj dawać nam, jaślanom mnóstwo satysfakcji i być naszym miejscem zamieszkania. Dlatego spędźmy razem dzisiejsze popołudnie – mówiła Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Niedzielne spotkanie na tarasie Jasielskiego Domu Kultury rozpoczął piknik historyczny przygotowany przez rekonstruktorów z Muzeum ze Starej Miłosnej. Widzowie mogli zapoznać się z białą  bronią oraz karabinami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wchodząc do pokoju z odwzorowanym wyposażeniem z lat 30. XX wieku można było poczuć się jak w wehikule czasu. Chętni mogli przymierzyć stroje z epoki, a rekonstruktorzy przedstawili publiczności również modę lat 20. i 30. ubiegłego wieku, w tym stroje damskie, męskie oraz wojskowe.

Animatorzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosili najmłodszych do kolorowania maseczek i kapelusików z epoki. Dużym powodzeniem cieszyła się również przygotowana specjalnie na tę okazję ścianka z przedwojennym wizerunkiem jasielskiego rynku, na tle której chętnie się fotografowano.

Szlagiery z przedwojennych filmów w koncercie „Powróćmy jak za dawnych lat” zaśpiewali uczniowie klasy wokalnej Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle: Aleksandra Rak, Marzena Wiecheć, Onofrio Della Medaglia, Maciej Marciniec i Katarzyna Syrek. Miłośnicy przebojów z okresu międzywojennego usłyszeli m.in. utwory: „W małym kinie”; „Umówiłem się z nią na dziewiątą”; „Odrobinę szczęścia w miłości”; „Ach, jak przyjemnie”; „Miłość ci wszystko wybaczy”; „Ach śpij, kochanie”; „Ja się boję sama spać”; „Sexapil”, „Już nie zapomnisz mnie” oraz utwór tytułowy.

W dużym holu Jasielskiego Domu Kultury za pomocą Minecrafta można się było udać się na przedwojenny jasielski rynek, obejrzeć ówczesny budynek ratusza czy zapoznać z dawnym układem miasta, a Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało puzzle i gry zręcznościowe.

Kulminacyjnym punktem wieńczącym niedzielne wydarzenie była projekcja fabularyzowanych dokumentów, upamiętniających wysiedlenie i zniszczenie Jasła. Widzowie obejrzeli dwa filmy: pierwszy „Zrównać z ziemią”, wyprodukowany przez TV Obiektyw, którego premiera odbyła się 13 września br. oraz „Jasło 44”, dokument zrealizowany przez Trznadel Media, którego producentem jest Muzeum Regionalne w Jaśle.

Organizatorzy głównych obchodów 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła „Jak feniks z popiołów” to: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle im. dra Stanisława Kadyiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

pch

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.