Wielki finał OKMI. Statuetka Grand Prix dla skrzypaczki

Grand Prix XIX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz wygrała skrzypaczka Alicja Jabłońska z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. W trwających dwa dni przesłuchaniach (3 – 4 kwietnia) wzięło udział 92 uczestników ze szkół muzycznych w całym kraju. Konkurs zakończył koncert laureatów, podczas którego wyłoniono zwycięzcę tegorocznej edycji OKMI.

W tym roku do udziału zgłosili się uczniowie ze szkół muzycznych m.in. z Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, Nowego Sącza, Radomia, Rzeszowa, Gliwic, Nowego Targu oraz Jasła, Krosna, Sanoka i Dębicy.

Młodych instrumentalistów w trzech kategoriach wiekowych (do 13 lat i młodsi, do 16 lat oraz do 20 lat) i w trzech kategoriach muzycznych (fortepian, instrumenty dęte i akordeon oraz instrumenty smyczkowe i szarpane) oceniało jury w składzie: prof. Andrzej Godek (klarnet) i dr hab. Oriana Masternak (skrzypce) z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Akademię Muzyczną we Wrocławiu reprezentowali: prof. dr hab. Igor Cecocho (trąbka), prof. dr hab. Lidia Grzanka-Urbaniak (wiolonczela) oraz dr Tomasz Marut (fortepian). Natomiast z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie gościliśmy dr. hab. Arkadiusza Krupę (obój). Podczas gali finałowej, która odbyła się 4 kwietnia br., dr hab. Oriana Masternak, w imieniu jury podsumowała 19. edycję konkursu. – Słuchaliśmy wielu występów, zarówno tych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę z instrumentem, jak i tych, którzy są już prawie dorosłymi muzykami i w pełni wypowiadają się przez sztukę. Nas, jurorów ucieszyło najbardziej to, że każdy z tych występów był inny, indywidualny – podkreśliła jurorka.

W koncercie laureatów wystąpili zwycięzcy poszczególnych kategorii, zdobywcy pierwszych nagród: Jan Nosko (Prywatna Szkoła Muzyczna I st. w Jaśle), Maria Michnowicz (Szkoła Suzuki), Hanna Spodymek (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Opolu), Laura Pietryka, (Państwa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku), Alicja Jabłońska (Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie) i Łukasz Kościelniak (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Nowym Targu). Po wysłuchaniu młodych instrumentalistów jury postanowiło przyznać nagrodę Grand Prix skrzypaczce Alicji Jabłońskiej z Zespołu Szkół Muzycznych nr  1 w Rzeszowie. – Ta decyzja zawsze jest dla nas najtrudniejsza, dlatego że mamy tutaj znakomitych wykonawców, świetnie grających, dojrzałych muzycznie i emocjonalnie, doskonale wyszkolonych pod względem warsztatu muzycznego. Jeżeli spotykamy na scenie dwie osoby, które grają przeróżne utwory, na przeróżnych instrumentach, które trudno porównać i słyszymy  jak publiczność nagradza tych młodych solistów, to żałujemy, że nie mamy więcej niż jedna nagroda Grand Prix. Ale niestety zawsze musimy dokonać wyboru, biorąc pod uwagę trudność utworu, dyscyplinę, emocjonalność. Trochę też prognozujemy dalszy rozwój i dalszą karierę artystyczną. Stąd wybór taki, jakiego dokonaliśmy, ale ze smutkiem, że to jest tylko jedna nagroda – powiedział ogłaszając wyniki obrad jury prof. Andrzej Godek.

Uhonorowani zostali także nauczyciele, którzy otrzymali podziękowania za wzorowe przygotowanie uczniów do konkursu. A byli to: Iwona Madera, Paweł Skowroński, Dorota Skibicka, Joanna Wójcik, Janusz Ostrowski, Joanna Ławrynowicz – Just, Adam Goździewski, Oksana Drozdowska, Jakub Puch, Jarosław Sereda, Tomasz Więcek, Tomasz Mazur, Karina Kandzia-Maniak, Marcin Król, Anna Gocel, Magdalena Michnowicz, Aleksandra Kowal, Tadeusz Wróbel, Seweryn Wróbel, Paweł Durowski, Michał Rymarz, Eliza Lechwar-Nowak, Magdalena Szybka, Ewelina Stępień, Katarzyna Balas, Adam Wagner, Roksana Kwaśnikowska, Małgorzata Szuba Kmiecik, Irena Nosko.

Z kolei dyplomy za wzorowy akompaniament wręczono: Annie Mirek, Annie Materniak, Agacie Beaman, Agnieszce Spodymek, Annie Regulskiej, Rafałowi Hołubowi, Maciejowi Janasowi, Małgorzacie Zając, Piotrowi Dudzie, Franciszkowi Zawadzkiemu, Monice Gardoń-Preinl, Pawłowi Skowrońskiemu, Michałowi Roemerowi, Dariuszowi Norasowi, Agnieszce Hoszowskiej-Jabłońskiej oraz Monice Wilińskiej-Tarcholik.

Młodym muzykom, jurorom i organizatorom pogratulował i podziękował obecny na gali Przemysław Baciak, zastępca burmistrza Jasła. – Jak powiedział kiedyś Richard Wagner, „Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”. Dlatego nie mogę dzisiaj za dużo mówić, bo mamy tu bardzo dużo pięknej muzyki. Właściwie można powiedzieć, że w Jaśle mamy muzyczne święto, które powtarza się co roku. Chciałem podziękować za to, że państwo współtworzycie to ogromne, piękne muzyczne święto. Podziękować młodym wykonawcom, pedagogom i rodzicom, ale też organizatorom oraz naszemu wspaniałemu jury. Dziękujemy, że przyjeżdżacie do nas państwo z całej Polski, z najlepszych uczelni muzycznych. Jesteśmy wdzięczni, że pamiętacie państwo o Jaśle i serdecznie gratuluję tych sukcesów, które są wynikiem ogromnej pracy. Bo pokazujecie na tej scenie nie tylko ogromny talent i umiejętności, ale też i osobowość, bez której nie wygrywa się takich konkursów – mówił burmistrz Baciak.

Za rok wydarzenie jubileuszowe – dwudzieste, na które już  teraz profesor Godek gorąco zaprasza.- Jury wyraża nadzieję, że w następnym roku spotkamy się na 20. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, na którym zagoszczą kolejne grupy wspaniałej młodzieży i będą mogły stanąć do rywalizacji o nagrody oraz zaprezentować jasielskiej publiczności utwory kompozytorów polskich, co jest wynikiem i wymogiem regulaminu konkursu.

Partnerem wydarzenia był Unimot Terminale sp.z.o.o, natomiast partnerem motoryzacyjnym  – Auto Podlasie Toyota Jasło.

Obszerna fotorelacja z koncertu finałowego oraz przesłuchań konkursowych na naszym facebooku.

kp

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.