Wieczór pełen nostalgii

Dwie wybitne postacie, każda w swojej dziedzinie. Obydwie pochodzą z Jasła, chociaż ich losy potoczyły się w różnych kierunkach. Ona – Franciszka Platówna-Rotter, śpiewaczka operowa; on – Adam Loret, leśnik, pierwszy dyrektor lasów państwowych. Tej pierwszej, w ramach cyklu „Znani jaślanie”, poświęcony został krótki koncert operowy. A ten drugi doczekał się filmu wyprodukowanego przez Obiektyw Film Studio, w którym rolę tytułową zagrał Lesław Żurek.
W niedzielne popołudnie, 8 października br. w Jasielskim Domu Kultury, publiczność miała okazję usłyszeć pieśni i arie operowe, które kiedyś wykonywała wielka artystka i obejrzeć film „Loret –leśnik z charakterem”.

– Pomysł prezentacji tej śpiewaczki ma swoją historię. Pewnego razu wpadła mi w ręce książka Wiesława Hapa „Poczet wybitnych jaślan i ludzi związanych z regionem”. I tam przeczytałam artykuł o Franciszce Platównie-Rotter. Natychmiast narodziła się we mnie idea, żeby zorganizować w Jaśle festiwal muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, ale z przyczyn niezależnych ode mnie to się nie udało. Teraz jednak chciałabym, wraz z pianistą Joachimem Kołpanowiczem, zaprezentować Państwu drobny fragment tego pomysłu w postaci koncertu pieśni i arii. To naprawdę tylko wycinek, ponieważ Franciszka Platówna-Rotter miała w repertuarze 57 partii operowych – wyjaśniła ideę koncertu sopranistka Żaneta Groborz-Mazanek, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas występu, który zaczął się od pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Niewiadomskiego, zabrzmiały również arie: Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Stanisława Moniuszki. – Muzyka, którą wykonamy, nie będzie łatwa i przyjemna. Będzie to muzyka o wielkim ładunku emocjonalnym, pełna dramatyzmu, taka, która dotyka często bardzo trudnych egzystencjalnych spraw, a czasami zmusza do refleksji i zadumy –  zaznaczyła przed koncertem artystka.

Następnie odbył się pokaz filmu „Loret – leśnik z charakterem”, który miał swoją regionalną premierę 27 lipca br. w Jasielskim Domu Kultury, o czym pisaliśmy tutaj.

Wydarzeniu towarzyszyła tematyczna wystawa w parku miejskim, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Natomiast w holu można było obejrzeć fotosy filmu wyprodukowanego przez Telewizję Obiektyw.

Organizatorem wydarzenia, nad którym patronat objęła Maria Kurowska, poseł na Sejm RP, był „Hothaus” Fundacja Wojciecha Terechowicza, natomiast sponsorem: Lasy Państwowe.

kp