Koncert finałowy zakończył VI Letnie Warsztaty Big Bandowe w Jaśle. Jak co roku młodzi instrumentaliści przez pięć sierpniowych dni doskonalą swoje umiejętności, aby zaprezentować je publiczności podczas występu. W piątkowy wieczór (30 sierpnia br.) salę widowiskową Jasielskiego Domu tym razem wypełniły kompozycje Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.
Muzyka zmarłego przed trzema laty znakomitego jazzmana i kompozytora rodem z Jasła, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zwłaszcza utwory i motywy przewodnie z filmów i seriali.
– Ta edycja osobiście jest dla mnie wyjątkowa, ale myślę, że dla każdego lokalnego patrioty również. Warsztaty trwały pięć dni, więc przygotowanie przez nas wszystkich utworów, które państwo dzisiaj usłyszycie było niczym stawka większa niż życie – zwróciła się do obecnych Maja, uczestniczka warsztatów.
Młodzi wykonawcy, jak i doświadczeni muzycy zjednoczyli siły i pod dyrekcją Rafała Czarnackiego, wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego i UMCS w Lublinie na Wydziale Jazzu, muzyki estradowej i rozrywkowej znakomicie wykonali kompozycje m.in. z takich obrazów jak: „Podróż za jeden uśmiech”, „Nie lubię poniedziałku”, „Janosik” (tu wyjątkowo w dwóch wersjach – klasycznej i latynoamerykańskiej), „Poszukiwany, poszukiwana”, czy „Stawki większej niż życie”.
– W tym roku mierzymy się z materiałem, który wam jest chyba najlepiej znany, a dla nas jest to ogromne wyzwanie, bo jak mierzy się z czymś bardzo znanym, to już nie można markować i udawać tylko dać z siebie wszystko. Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim młodym ludziom, którzy tak dzielnie przez te pięć dni pracowali i z tym materiałem „Dudusia” się mierzyli. Można powiedzieć, że to jest ekipa pokoleniowa. Są tacy, którzy biorą udział pierwszy raz, szósty, niektórzy z nich byli uczestnikami, teraz wspomagają. Pojawili się stali bywalcy, ale są też przyjezdni spoza miasta, spoza okolic. I to jest piękne, że ta muzyka łączy pokolenia – podkreślił Rafał Czarnacki.
Pomimo małych obaw uczestnicy warsztatów przy wsparciu pedagogów Rafała Czarnackiego, Michała Króla, Roberta Pisarka, Tomasza Nosala i pomysłodawcy warsztatów, a zarazem instruktora muzyki w JDK – Wojtka Nowickiego, znakomicie wykonali prezentowane utwory. Publiczność nagradzała młodych muzyków gromkimi oklaskami. Kompozycję finałową „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” z repertuaru Hanny Banaszak, znakomicie zaśpiewała jednak z uczestniczek warsztatów, a zarazem wokalistka JDK – Karolina Polak.
– Bardzo serdecznie dziękuję za państwa obecność. To było przepiękne pięć dni, kiedy ja nie mogę już się doczekać nowego sezonu artystycznego i naprawdę w tych młodych ludziach jest niesamowita energia. Chylę czoła przed instruktorami dzięki którym była możliwość przeprowadzenia kolejnych Letnich Warsztatów Big Bandowych – mówiła Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor placówki.
Nie obyło się bez bisu. Na zakończenie ponownie zabrzmiał motyw przewodni z „Janosika” w odsłonie klasycznej i latynoamerykańskiej. Patronami wydarzenia byli Miasto Jasło oraz Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle. Oficjalnym Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia było Auto Podlasie Toyota Jasło.
pch