Autorem prac ostatniej w tym roku wystawy w Galerii Jasielskiego Domu jest pochodzący z Mielca Bartłomiej Zięba, absolwent trzech uczelni: Politechniki Krakowskiej, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych. Jedną z jego inspiracji artystycznych jest sztuka ulicy. Tworzy obrazy olejne na płótnie lnianym z recyklingu. Przytwierdza do nich „ornamenty z demobilu”, rzeczy które już są odpadami, ale posiadają swoją historię. Jego prace będzie można oglądać do 31 stycznia 2025 r. Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 19 grudnia o godz. 17.00.
Bartłomiej Zięba urodził się w 1983 r. w Mielcu. Studiował na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na Wydziale Architektury, na kierunku Architektura i Urbanistyka. Ukończył także studia licencjackie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na wydziale Architektury i Sztuk Pięknych, na kierunku Malarstwo (specjalność: grafika użytkowa). Dyplom magistra sztuki uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, kończąc studia na Wydziale Architektury Wnętrz, na kierunku Architektura Wnętrz w Zakresie Projektowania Tkaniny i Ubioru. Jego praca dyplomowa polegała na zaprojektowaniu i uszyciu kolekcji męskich płaszczy. W czerwcu 2022 r. w Hali Forum w Krakowie wziął udział w pokazie mody prezentując swoją pracę magisterską i został bardzo entuzjastycznie przyjęty.
Jako artysta, Bartłomiej Zięba stara się zobaczyć piękno nawet w destrukcji i chaosie. Jedną z jego inspiracji jest sztuka ulicy. Tworzy obrazy olejne na płótnie lnianym z recyklingu. Na swoich pracach przytwierdza rzeczy z odzysku, które na nowo definiują cały obraz. W swojej twórczości artysta unika dosłowności. Tematyka jego obrazów nie jest jednoznacznie zdefiniowana, dlatego też nie są jasno zatytułowane. Najważniejsze są emocje w trakcie powstawania dzieła oraz późniejsze, już u odbiorców.
kp