Rowerowa majówka – Śladami miejsc pamięci

Miesiąc maj to najbardziej wyczekiwany wiosenny czas, który otwiera sezon na wszelką aktywność w plenerze. Wzorem lat ubiegłych, pierwszego maja, Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury (JDK) i PTTK Oddział w Jaśle rozpoczął sezon wypraw rowerowych.

W piękny, słoneczny, pierwszomajowy poranek piętnastoosobowa grupa miłośników rowerów pod kierownictwem Tadeusza Wójcika i Patryka Łukasika – przewodników PTTK, wyruszyła na tematyczny szlak – śladami miejsc pamięci.

Zamysłem wyjazdu było poznanie terenów związanych z przeszłością historyczną 2. wojny światowej – obozami hitlerowskimi w Szebniach, które udokumentowała w swych rozlicznych publikacjach znana regionalistka i kronikarka historii pani Zofia Macek.

Około trzydziestosześciokilometrowa rowerowa trasa prowadziła z Jasła przez Sobniów i Sądkową do Dobrucowej. Na skraju wioski uczestnicy wyprawy oddali się refleksji nad pomnikiem przypominającym masową egzekucję dwóch tysięcy więźniów obozu hitlerowskiego w Szebniach. Następnie rowerzyści przyjrzeli się leśnym terenom, w którym jesienią 1943 roku miały miejsce te tragiczne wydarzenia.

Kolejny etap wycieczki prowadził do odległej o około dziesięć kilometrów miejscowości Szebnie. Na wstępie cykliści zwiedzili zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Marcina pochodzący z 1605 roku. Uwagę zwiedzających przyciągnęła polichromia figuralno-ornamentalna zdobiąca ściany i strop świątyni oraz szesnastowieczne ołtarze – główny i dwa boczne. Uwadze nie uszła arkadowa murowana dzwonnica pochodzącą z końca 19. wieku, znajdująca się na terenie przykościelnym.

Dalszy etap wyprawy stanowił zapoznanie się z terenem, w obrębie którego mieścił się obóz zagłady. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić tam cmentarz – kwaterę ofiar terroru. Następnie skierowano się w rejon tzw. Dołów Bierowskich, gdzie znajduje się cmentarz jeńców radzieckich obozu w Szebniach.

Ostatnim odwiedzonym miejscem martyrologii był cmentarz wojenny ofiar terroru hitlerowskiego w miejscowości Warzyce. Na cmentarzu tym znajdują się szczątki około pięciu tysięcy ofiar 2. wojny światowej, m. in. Polaków, Żydów, Rosjan, Romów, w tym również dzieci.

Pierwsza, majowa wyprawa rowerowa przybrała charakter nostalgicznej przejażdżki.

Wiosenna, piękna aura, otaczająca zieleń i przyjemny aromat pomieszały się z dawnymi, przykrymi echami przeszłości naszego terenu.

Udaną wyprawę rowerową tradycyjnie dopełniło ognisko z pieczeniem kiełbasek w Bierówce – w Centrum Edukacji Ekologicznej.

er

Fot. Anna Bulsiewicz

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.