Pilsko – Beskid Żywiecki

26 lipca (sobota) 2025 r., wyjazd sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury (JDK) o godz. 4.30, powrót około godz. 20.00

Przełęcz Glinne (809 m n.p.m.) – Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) – Pilsko (1557 m n.p.m.) – Hala Miziowa – Schronisko PTTK (1330 m n.p.m.) – Korbielów

Beskid Żywiecki jest najwyższą grupą górską polskich Beskidów, a jednocześnie drugim co do wielkości masywem w całych Karpatach Zachodnich. To tutaj wznoszą się szczyty Babiej Góry i Pilska, które jako jedyne w Beskidach Zachodnich wyrastają ponad górną granicę lasu. Jest to pasmo bardzo zróżnicowane i rozległe, a odległość pomiędzy skrajnymi punktami jego obszaru przekracza 60 km. Hale i polany Beskidu Żywieckiego, a zwłaszcza te w Grupie Pilska, stanowią istotny walor przyciągający turystów właśnie w te strony.

Jasielski Oddział PTTK już kilkukrotnie organizował wyjazdy w malownicze tereny Beskidu Żywieckiego. W zeszłym roku turyści pokonali najwyższy babiogórski szczyt Diablaka. W tym roku PTTK Oddział w Jaśle wraz z Klubem Kulturalno-Turystycznym JDK przygotował wyprawę na szczyt Pilska – drugą co do wielkości kulminację Beskidu Żywieckiego. Około jedenastoipółkilometrowa, wymagająca trasa (czas przejścia – pięć godzin, suma podejść – 760 metrów) prowadzić będzie z Przełęczy Glinne poprzez Górę Pięciu Kopców, Pilsko, Halę Miziową do Korbielowa.

Pilsko – płaski wierzchołek Pilska dominuje nad sąsiednimi wzniesieniami znacznie je przewyższając. Nazwa szczytu według jednej z wersji pochodzić ma od zbójnickich pijatyk urządzanych tu w minionych wiekach. W górnych partiach masywu, po obu stronach granicy utworzono rezerwaty przyrody. Ze szczytu dojrzeć można piękną, tatrzańską panoramę, Beskidy Orawskie, sąsiednie szczyty Beskidu Żywieckiego z jej królową – Babią Górą. Na zachodzie rysuje się Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem oraz Beskid Mały.

Pilsko znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Horna Orava (Górna Orawa) z północnej strony. Właściwy wierzchołek Pilska mierzący 1557 m n.p.m. znajduje się tuż za polską granicą, po stronie słowackiej. Nazwa Pilsko obejmuje jednak nie tylko jego główną kulminację, ale również cały masyw. W ten sposób właściwym, polskim wierzchołkiem Pilska jest Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.), zaliczana do Korony Gór Polski. Rejon Pilska stanowi jeden z głównych ośrodków narciarskich. Na jego stokach znajduje się system wyciągów narciarskich oraz wytyczonych jest kilkanaście tras zjazdowych. Najwyżej położony orczyk zabierze narciarzy na sam szczyt góry.

Przełęcz Glinne (zwana także Korbielowską) to przełęcz oddzielająca Grupę Pilska na zachodzie od Pasma Babiogórskiego na wschodzie. Grzbietem przełęczy biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Zachodnie, polskie stoki przełęczy znajdują się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, zaś wschodnie – w granicach słowackiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Górna Orawa. Przez grzbiet przełęczy przebiega polski, czerwonym szlak turystyczny (Główny Szlak Beskidzki), wiodący wzdłuż granicy państwowej ze schroniska na Markowych Szczawinach pod Babią Górą do schroniska na Hali Miziowej pod Pilskiem.

Góra Pięciu Kopców znajduje się w paśmie Babia Góra – Trzy Kopce, którym przebiega granica polsko-słowacka, a także Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego. Góra Pięciu Kopców tworzy rozległą platformę szczytową częściowo porośniętą kosodrzewiną, a częściowo pokrytą łysogórskimi halami i skalnymi rumowiskami.

Po II wojnie światowej góra na pograniczu polsko-słowackim stanowiła najwyższy punkt, na który mogli wspiąć się turyści z Polski. Wejście na Pilsko było wówczas zakazane i surowo karane jako przekroczenie granicy państwowej. Dopiero później utworzono tutaj turystyczne przejścia graniczne. Obecnie Góra Pięciu Kopców tworzy ważny węzeł szlaków turystycznych, a wejście z niej na Pilsko odbywa się bez żadnych ograniczeń.

Hala Miziowa leży na wysokości około 1230-1310 m n.p.m. Co ciekawe, określenie „hala” wiąże się z prowadzonym tu niegdyś intensywnym szałaśnictwem i nie odnosi się do hali rozumianej jako piętro roślinne w górach. W latach 30. ubiegłego wieku teren ten należał do 30 właścicieli z Korbielowa, a jednym z nich był Mizia, od którego nazwiska wywodzi się nazwa polany. Osobliwością tego miejsca jest schronisko PTTK (1274 m n.p.m.), będące najwyżej położonym schroniskiem w polskich Beskidach i zarazem jednym z kluczowych miejsc na turystycznym szlaku Beskidu Żywieckiego. Nowoczesne schronisko oddane do użytku 12 października 2003 roku przyciąga turystów, narciarzy i rowerzystów oferując wygodne zaplecze oraz piękne widoki na Beskid Żywiecki.

Dziś obiekt ten jest czymś więcej niż tylko punktem na mapie turystycznej. To symbol ciągłości tradycji górskiej i świadectwo wytrwałości polskich organizacji turystycznych. Jego historia przypomina o trudnych momentach w dziejach regionu i kraju, a także o sile wspólnoty ludzi, którzy od dekad walczyli o to, by polskie góry były dostępne dla każdego turysty.

Korbielów to niewielka miejscowość położona na krańcu południa Polski, na zboczach góry Pilsko. Atrakcją Korbielowa jest sieć tras narciarskich i wyciągów, a także różnorodnych szlaków górskich. Ten popularny ośrodek sportów zimowych oddalony jest o 19 km na południowy wschód od Żywca i znajduje się bezpośrednio przy granicy polsko-słowackiej.

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 190 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi dawcy Krwi – 180 zł).

Program przewiduje ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Zgłoszenia i wpłaty w PTTK Oddział Jasło ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00, piątek od godz. 8.00-16.00.

Szczegółowe informacje w PTTK Jasło, tel. 13 446 33 40 lub w JDK, tel. 514 284 625 oraz na stronie www.jdkjaslo.pl.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.