31 lipca br. mija 3. rocznica śmierci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, jaślanina, wybitnego muzyka jazzowego, kompozytora muzyki filmowej, saksofonisty i Honorowego Obywatela Miasta Jasła. O artyście i jego twórczości powiedziano już chyba wszystko. A jego wkład w rodzimy jazz i polskie kino nie tylko przywołuje dobre i ciepłe wspomnienia wśród starszej widowni, ale wychowuje też kolejne pokolenia.
Urodzony w Jaśle 10 kwietnia 1928 roku, dzieciństwo spędził we Lwowie, a po wojnie wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa. Tam też, w 1946 roku zaczął grać na klarnecie i saksofonie. Był ojcem i pierwszym królem jazzu w powojennej Polsce, założycielem i liderem zespołu Melomani – pierwszego zespołu jazzowego. „Duduś” był także laureatem licznych nagród muzycznych. W 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej, a miesiąc przed śmiercią został uhonorowany nagrodą Orła 2021 za Osiągnięcia Życia.
Kompozytor muzyki do słynnych filmów i seriali telewizyjnych, autor niezapomnianych przebojów zawsze podkreślał swoje związki z Jasłem. I nie były to tylko czcze słowa, ale konkretne działania. Artysta wsparł Jasielski Dom Kultury kwotą 50 tysięcy złotych na zakup nowego fortepianu, ufundował również stypendium artystyczne swojego imienia dla szczególnie uzdolnionych artystycznie mieszkańców Jasła. Od jesieni 2013 roku Jasielski Dom Kultury organizuje koncerty z cyklu „JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza”. A w styczniu tego roku (na skwerze u zbiegu ulic Kościuszki i Rejtana) została oddana do użytku muzyczna ławeczka z postacią Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Wykonana z brązu rzeźba przedstawia postać realnej wielkości kompozytora, w pozycji siedzącej, trzymającego w dłoniach saksofon. Za siedzeniem umieszczono stylizowany symbol fortepianu, natomiast na ścianie JDK, która stanowi tło znajdują się kadry z najpopularniejszych filmów i seriali telewizyjnych, do których napisał muzykę. Ławeczka została wykonana w ramach przedsięwzięcia „Miejski design”, wchodzącego w skład projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”.
kp