Opowieść o niezwykłym życiu Hanki Ordonówny zainspirowała rzeszowskich artystów do stworzenia spektaklu słowno-muzycznego o tej barwnej postaci XX-lecia międzywojennego. Milena Tejkowska napisała scenariusz, natomiast reżyseria i główna rola przypadła znanej rzeszowskiej aktorce Marioli Łabno – Flaumenhaft. Spektakl „Ordonka – hrabina polskiej sceny” został wystawiony w Jasielskim Domu Kultury 18 listopada, w godzinach przedpołudniowych. Adresatem przedstawienia była młodzież szkolna.
W ponadgodzinnej sztuce młodzi widzowie śledzili barwne losy Marii Anny Tyszkiewiczowej z domu Pietruszyńskiej (prawdziwe nazwisko Ordonki). Uczniowie poznali jej biedne dzieciństwo, bajeczną wręcz młodość, wojenne trudy i wreszcie śmierć na obczyźnie. Spektakl, w którym Mariola Łabno-Flaumenhaft po mistrzowsku wcieliła się w rolę Ordonówny, był nie tylko ciekawą lekcją muzyki, ale także wszechstronnej edukacji o latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Przeplatany utworami największych poetów epoki: Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Emanuela Scheltera, Bolesława Leśmiana oraz samej Ordonki i jej męża hrabiego Michała Tyszkiewicza Łohojskiego, w aranżacji na fortepian Macieja Łukaszewicza i przy jego akompaniamencie, ujął młodych widzów pięknem melodii i treści, bawiąc i wzruszając jednocześnie.
Spektakl „Ordonka – hrabina polskiej sceny” został wystawiony w ramach realizacji zadania publicznego i dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.
kp