Kolejne spotkania klubu Panoptikum

Muzyka Kacpra Lechety – współzałożyciela grupy Elenium oraz opowiadanie Flannery O’Connor – „Trudno o dobrego człowieka”, płyty Rakta – „Falha Comum” i Einstürzende Neubauten – „Alles in Allem”, a także film „Może pora z tym skończyć” w reżyserii Charlie Kaufmana, złożyły się na kolejne spotkania Kulturalnego Klubu Dyskusyjnego „Panoptikum”. Odbyły się one 29 września i 13 października br.

Obecni na wrześniowym spotkaniu wysłuchali m.in. utworów jasielskiej grupy Elenium oraz kompozycji powstałych już podczas solowej działalności Kacpra Lechety, które realizuje pod pseudonimem Prophet Fantomteatrum. Ciekawe aranżacyjnie utwory grupy Elenium oraz rozbudowane kompozycje solowe jasielskiego twórcy były punktem wyjścia do dyskusji nad tym, jak potoczyłyby się losy zespołu, gdyby nie pojawiły się problemy zdrowotne kompozytora.

W październiku dyskutanci rozmawiali o opowiadaniu Flannery O’Connor – „Trudno o dobrego człowieka”, które przybliża spotkanie pewnej rodziny z kryminalistami oraz jej tragicznym końcu. Następnie skupiono się na muzyce. Brazylijski zespół Rakta, założony został osiem lat temu przez trzy reprezentantki sceny niezależnej Sao Paulo. Ich najnowszy album „Falha Comum” zawiera szereg odniesień do post – punka, gotyku, ale też psychodelicznego rocka. Kompozycje drugiego wydawnictwa zespołu bardziej przypominają ścieżkę dźwiękową do filmu Kina Moralnego Niepokoju niż typowe piosenki. Z uznaniem spotkało się także najnowsze wydawnictwo niemieckiej grupy Einstürzende Neubauten – „Alles in Allem”. Przedstawiciele muzyki industrialnej pod przewodnictwem Blixy Bargelda (w latach 1984 – 2003 także gitarzysty i wokalisty w zespole Nicka Cave’a – The Bad Seeds) nagrali bardzo udaną płytę, którą wracają na światową scenę. Muzycy położyli tu także duży nacisk na przekaz tekstowy, który momentami zdaje się dominować nad warstwą muzyczną.
Najnowsze dzieło Charlie Kaufmana „Może pora z tym skończyć” zaczyna się jak typowa opowieść o relacjach dwojga osób. Jake i Lucy wyjeżdżają z wielkiego miasta i udają się na wieś, aby poznać rodziców mężczyzny. Po dotarciu do celu rzeczywistość zaczyna się rozmywać, a głowni bohaterowie rozpoczynają swoistą podróż w czasie. Obraz jest opowieścią o samotności, a także błędach przeszłości, które rzutują na przyszłość oraz poczuciu niespełniania, na które składają się kolejne niewykorzystane szanse. Zdaniem dyskutantów ukazuje ostatnie chwile umierającego człowieka, któremu całe życie przelatuje przed oczami.
Kulturalny Klub Dyskusyjny „Panoptikum” ma charakter otwarty i jest inicjatywą wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom tych, dla których oferta tzw. kultury masowej jest niewystarczająca. Każde spotkanie prowadzone jest przez moderatora, a zabieranie głosu w dyskusji następuje na zasadzie dobrowolności. Do brania udziału w naszych spotkaniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką kulturalną i artystyczną. W dyskusji uczestniczyć można także za pośrednictwem internetu: https://meet.jit.si/towarzystwowilkow
Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 27 października br. Uczestnicy spotkania pochylą się nad sztuką teatralną Samuela Becketta – „Ostatnia taśma Krappa”, albumami: „Aviary” z repertuaru Julii Holter i „Illusory” – Jarboe, a X Muzę reprezentuje klasyczny obraz Orsona Wellesa – „Obywatel Kane”.

(pch)

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.