24 maja (sobota) 2025, wyjazd sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury (JDK) godz. 7.00, powrót około godz. 20.00.
Jaworki – Rezerwat Wąwóz Homole – Wysoka (1050 m n.p.m.) – Durbaszka (934 m n.p.m.) – Schronisko pod Durbaszką – Jaworki
Dla miłośników górskiego łazikowania w okolicznościach pięknej natury Klub Kulturalno-Turystyczny JDK wraz z PTTK Oddział w Jaśle przygotował na majowy czas górską wędrówkę na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, która zaliczana jest do Korony Gór Polski.
Średnio wymagająca, około dziesięciokilometrowa, pięciogodzinna trasa prowadzić będzie z miejscowości Jaworki, poprzez Wąwóz Homole, aż na szczyt Wysokiej, a następnie poprzez Durbaszkę i na powrót Jaworki.
Jaworki to niewielka miejscowość położona w górnej części doliny Grajcarka, na terenie historycznej Rusi Szlachtowskiej, w odległości 10 km od znanego uzdrowiska – Szczawnicy. Wioska rozpościera się na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Jej południowe tereny sięgają aż po główny grzbiet Małych Pienin, którym przebiega granica państwowa polsko-słowacka. Na wschodzie graniczy z Przełęczą Obidza, a na północy wznosi się ku grzbietowi Radziejowej – od Przechyby, przez Radziejową, aż po Wielki Rogacz. Od zachodu sąsiaduje ze Szlachtową. Centrum miejscowości położone jest w dolinie, na wysokości 560–580 m n.p.m., w rejonie zwanym Roztoką. To właśnie tutaj zbiegają się potoki: Biała Woda, Czarna Woda i Skalski Potok, dając początek Grajcarkowi.
Rezerwat Wąwóz Homole utworzono w 1963 roku na obszarze prawie 60 hektarów. Nosi nazwę piewcy Pienin – Jana Wiktora i określany jest mianem najpiękniejszego wąwozu w Małych Pieninach. Ma długość 800 m, a wysokość wapiennych skał sięga do 120 m. Jego dnem płynie potok Kamionka, nad którym przerzucono drewniane i metalowe kładki, a na stromych odcinkach założono metalowe schodki. Ścisłej ochronie podlega tu 9 gatunków roślin zarówno endemicznych, jak i reliktowych. W skałach wąwozu gniazdują: puchacz, pustułka i sokół.
Wysoka (Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Pienin i Pienińskiego Pasma Skałkowego, rozciągający się w Małych Pieninach na terenie Rezerwatu Wysokie Skałki. Przez jej wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Wysoka, najwyższy szczyt Pienin, zajmuje trzynaste miejsce pod względem wysokości w Koronie Gór Polskich. Na jej wierzchołku znajduje się galeria widokowa, do której prowadzą metalowe schody. Z tego punktu roztacza się malownicza panorama obejmująca Pieniny, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, a także kilka pasm górskich po stronie słowackiej. Charakterystyczny, stożkowaty szczyt Wysokiej, porośnięty lasem, góruje nad pokrytym halami grzbietem Małych Pienin. To jedyne miejsce w całych Pieninach, gdzie występuje górnoreglowy bór świerkowy, rosnący poniżej typowej dla tego piętra roślinnego granicy w polskich Karpatach.
Durbaszka to niezbyt wysokie, ale wyjątkowo widokowe wzniesienie w Małych Pieninach. Na jej szczycie przebiega niebieski szlak, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom widokowym. Z grzbietu Durbaszki rozciąga się panorama na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. Szlak wiedzie przez malowniczo położone lasy i pola, na których można spotkać pasące się owce. Na północnym zboczu wzniesienia znajduje się schronisko – jedno z najczęściej odwiedzanych w regionie. Położone na wysokości 850 m n.p.m., świetnie nadaje się na odpoczynek z widokiem.
Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 150 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi dawcy Krwi – 140 zł).
Zgłoszenia i wpłaty w PTTK Oddział Jasło ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00, piątek od godz. 8.00-16.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Szczegółowe informacje w JDK pod numerem tel: 514284625 oraz na stronie www.jdkjaslo.pl lub PTTK nr tel:134463340.
Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.
er
