Jasło: symbol odradzającego się winiarstwa w Polsce

Pierwszy dzień (24 sierpnia) XVIII Międzynawowych Dni Wina już za nami. Dopisała pogoda, a w ślad za tym goście z Polski i zagranicy. Część z nich (ok. 240 osób), kilka minut pod 10 –tej, przyjechała do Jasła specjalnym pociągiem z Krakowa. Na jasielskim rynku dostępne już były stoiska winiarskie oraz jarmark produktów regionalnych. Równocześnie, w południe w Jasielskim Domu Kultury rozpoczęły się warsztaty batikowe i pojawili się goście – przedstawiciele miast siostrzanych – z miasta Sedona w Arizonie. Oficjalne otwarcie MDW rozpoczęło się po południu korowodem w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej. W pochodzie szli przedstawiciele zaprzyjaźnionych państw i miast oraz winiarze.

Jasło gościło reprezentantów: Słowacji, Węgier, Rumunii, Czech, Ukrainy, Serbii oraz po raz pierwszy z USA. – Można by sobie zadać pytanie dlaczego właśnie Jasło stało się gospodarzem tak prestiżowego wydarzenia. Odpowiedź jest banalnie prosta, a zarazem głęboko zakorzeniona w historii naszego regionu. Szacuje się, że na terenie Podkarpacia znajduje się ok. 200 winnic, a część z nich zlokalizowana jest właśnie w naszych okolicach. Co więcej, to tutaj w Jaśle, pan Roman Myśliwiec  założył ponad 40 lat temu pierwszą w Polsce profesjonalną winnicę, a Jasło stało się symbolem odradzającego się w Polsce winiarstwa. To w Jaśle została wyhodowana pierwsza polska odmiana „Jutrzenka”. Osiągnięcie to jest kolejnym dowodem na to, że Jasło jest i zawsze pozostanie pionierem w dziedzinie winiarstwa, to także w Jaśle powstała pierwsza miejska winnica samorządowa, będąca nie tylko miejscem produkcji wina, ale symbolem przywiązania miasta do tradycji winiarskich. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że międzynarodowe dni wina odbywają się właśnie tutaj – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Dni Wina Adam Kostrząb, burmistrz Jasła.

W tym roku na jasielskim rynku swoje stoiska winiarskie miało ok. 40 wystawców z całej Polski oraz z  Gruzji, Czech i Węgier. Oprócz degustacji wina, można było spróbować serów, Serowarzy, głównie z Podkarpacia przyjechali, żeby zaprezentować swoje produkty. Na ich stołach można znaleźć sery góralskie, podhalańskie, beskidzkie, z Pogórza Karpackiego – sery zagrodowe, farmerskie i wędzone.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki dwóch konkursów i wręczono ich zwycięzcom nagrody. Pierwszy z nich to XI edycja Konkursu Polskich Win – profesjonalny ogólnopolski konkurs winiarski, odbywający się nieprzerwanie od 2014 roku. Z każdą edycją bierze w nim udział coraz większa liczba producentów, a celem konkursu jest porównanie i profesjonalna ocena jakości polskiego wina, która ma przełożyć się na poprawę jego jakości. Jury konkursowe składa się z członków Stowarzyszenia Somelierów Polskich. W tym roku oceniono blisko 300 win w 8 kategoriach. Wyniki.

Z kolei na otwarty ósmy Konkurs Fotograficzny „W krainie winorośli” wpłynęło blisko 60 prac, które wykazały się sporą kreatywnością w interpretacji. Konkurs organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum Pro Cultura ma na celu pokazanie środowiska naturalnego winnic, ich otoczenia, ale ze szczególnym uwzględnieniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim światła słonecznego, które wpływa na nasz odbiór otaczającego świata. Jury oraz publiczność oceniło nadesłane prace, a wśród nich faworytem okazała się fotografia Joanny Roman „Przed Wiosennym odrodzeniem”. II nagrodę otrzymała Paulina Rosiak – Magierska  za „Grę światła i cienia”, natomiast miejsce III za „Nowe życie” przyznano Angelice Radoń.

XVIII Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszyły także konkursy somelierskie z udziałem publiczności, prowadzone przez Michała Drozdowskiego, aktualnego mistrza Polski somelierów oraz panele dyskusyjne. Natomiast w wieczorny klimat, odwiedzających rynek, krótkim jazzowym recitalem wprowadził Konrad Bilski. A koncert Kapeli Spod Rubani zakończył pierwszy dzień tegorocznych dni wina.

kp

Obszerna fotorelacja na naszym facebooku

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.