Jasło, miasto zburzone i odrodzone

Przedpołudniowa audycja „Tu i Teraz” Polskiego Radia Rzeszów oraz spotkanie uczniów szkół podstawowych ze świadkami historii wysiedlenia i zburzenia Jasła rozpoczęły obchody 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła, które jak feniks z popiołów odrodziło się dzięki sile, woli i determinacji jego mieszkańców.

Adam Głaczyński w ciągu dwugodzinnej audycji rozmawiał z Mariuszem Świątkiem, dyrektorem oraz historykami z Muzeum Regionalnego w Jaśle, twórcami filmu dokumentalnego „Jasło 44”, poruszającego temat wysiedlenia i zburzenia miasta, a także osobami pamiętającymi tamte trudne wydarzenia. Dziennikarz przybliżył również dzisiejsze Jasło, podczas spotkania z burmistrzem Ryszardem Pabianem, młodzieżą szkolną i Elwirą Musiałowicz – Czech, dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury.

W samo południe w sali widowiskowej JDK odbyło się spotkanie młodzieży ze szkół podstawowych ze świadkami wysiedlenia, zniszczenia, ale również odrodzenia Jasła, Andrzejem Krupą, Marianem Soblem, Barbarą Zajdel – Frużyńską i Janem Kozłowskim, którzy podzielili się z przybyłymi swoimi wspomnieniami z tamtego, jakże trudnego dla nich okresu. Moderatorem spotkania był dr Przemysław Misiołek, a wstępną prelekcję wygłosił Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

O godzinie 18.00 i o 20.30 odbędą się premierowe pokazy filmu dokumentalnego „Jasło 44”. Obraz porusza trudną i bolesną historię miasta u schyłku II wojny światowej. Twórcy w dokumencie przyglądają się wszystkim okolicznościom tej sprawy. Sięgają po akta z archiwów polskich i zagranicznych, rozmawiają ze świadkami i ekspertami. Film wyprodukowany został przez agencją filmową i reklamową Trznadel Media, na zlecenie Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Wydarzenie „Jak Feniks z popiołów – inauguracja obchodów 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła” odbywa się w ramach przedsięwzięcia „Miasto to Ja”, w związku z realizacją projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

pch

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.