W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wysiedlenia i zburzenia Jasła. Miasta, które zostało całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej, ale które odrodziło się jak feniks z popiołów dzięki sile i determinacji swoich mieszkańców.
Rok jubileuszowy rozpoczęliśmy 15 marca wystawą plenerową oraz premierą filmu „Jasło 44”, którego producentem było Muzeum Regionalne w Jaśle. Teraz, 13 września, nastąpi kulminacja tej bolesnej dla miasta rocznicy, bo dokładnie 80 lat temu – 13 września 1944 roku – na ulicach naszego miasta pojawiło się zarządzenie nakazujące mieszkańcom opuszczenie Jasła. Jaślanie mieli na to dwa dni, następnie oddziały niemieckie rozpoczęły grabież majątku i niszczenie miasta.
Kulminacja obchodów – prelekcje edukacyjne, wystawy, film
13 września
- Upamiętnienie rozpoczniemy mszą św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia NM o godz. 10.00. Wydarzenie to jest szczególną okazją do upamiętnienia nie tylko mieszkańców Jasła, którzy polegli podczas wojny, ale także do podkreślenia trudu i pracy jaślan, którzy powrócili do ruin miasta i zdecydowali się je odbudować.
- O godz. 11.30 zapraszamy do Jasielskiego Domu Kultury na prelekcje edukacyjne dla mieszkańców i młodzieży szkolnej, przygotowane przez pracowników Muzeum Regionalnego w Jaśle. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Stanisław Waltoś, wybitny znawca prawa i postępowania karnego, historii prawa i kultury oraz muzealnictwa. W latach II wojny światowej i krótko po niej, profesor był mieszkańcem Jasła, tutaj chodził do szkoły powszechnej im. Romualda Traugutta oraz – przez krótki czas – do jasielskiego gimnazjum.
- O godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbędzie się wernisaż wystawy „Jasło – miasto, którego miało nie być”. To będzie nie tylko opowieść o tragedii i cierpieniu mieszkańców, ale także o ich odwadze, determinacji i walce o odbudowę miasta po wojnie.
- Wieczorem, o godz. 20.15 zapraszamy do Jasielskiego Domu Kultury na pokaz filmu „Zrównać z ziemią”, wyprodukowanego przez TV Obiektyw. Ze względu duże zainteresowanie, zapraszamy mieszkańców po odbiór bezpłatnych wejściówek na film, które są dostępne w sekretariacie JDK do wyczerpania miejsc. Dla wszystkich chętnych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazie filmu 13 września, zaplanowaliśmy dodatkowy pokaz plenerowy 15 września o godz. 19.00 na jasielskim rynku.
- Na płycie rynku dostępna jest wystawa plenerowa „Ja, wysiedleniec z Jasła. Wspomnienia jaślan z lat 1944-1945”.
15 września (rynek)
- godz. 15.00 – piknik historyczny „W przedwojennym Jaśle”, na którym pojawią się stanowiska historyczne z okresu międzywojennego, a animacje rodzinne poprowadzą nasze jednostki MBP, MR i JDK
- godz. 16.00 – „Powróćmy jak za dawnych lat” – koncert w wykonaniu uczniów klasy wokalnej Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle
- godz. 19.00 – kino plenerowe: emisja dwóch filmów opowiadających historię tragicznych wydarzeń z 1944 roku „Jasło 44” i „Zrównać z ziemią”
17 września (rynek)
- godz. 11.00 – „Powiedz mamie, powiedz tacie, że Jasło jest fajne – muzyczne spotkanie przedszkolaków z piosenką (rynek)
26 września
- godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Andrzejem Jeznachem autorem książki „Sprawa diabła”
- wyprawa rowerowa „Śladami miejsc wysiedlonych jaślan – Klub Kulturalno-Turystyczny JDK i PTTK Oddział w Jaśle
25 października
- „Wieczór refleksji wysiedlonych jaślan – 129. Studnia kulturalna JDK
Organizatorami głównych obchodów 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła „Jak feniks z popiołów” są: Miasto Jasło, Muzeum Regionalne w Jaśle im. dra Stanisława Kadyiego, Jasielski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.
um jasło/jdk